Small Animal

Small animal house

Brands
Animal species
Type
Offers
Price
Material
Pet Category
Area of application
Rating
Size
Sort by
54 Products
A curved arrangement of natural wooden sticks, varying in thickness and color, ideal for pet habitats or as chew toys.
Exclusive
AniOne
Small Animal Wood Bridge 9 in 1 S
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (44)
€4.99
Variants available: 4
Green ceramic pet food or water bowl with a smooth, glossy finish, featuring a rounded design and wide opening.
Exclusive
AniOne
Small Animal Bowl green 180 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
Variants available: 2
Black metal bird feeder in a spherical design, suspended from a chain with a hook for easy hanging.
Exclusive
AniOne
Food Ball
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (7)
€4.49
A bag of MultiFit hemp litter for small pets, showing a rabbit, guinea pig, hamster, and mouse, with "Einstreu" and heart design.
Exclusive
MultiFit
Hemp Bedding 100 l
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (228)
€49.99
(€0.50/l)
Wooden pet house made of natural bark, featuring a sloped roof and a circular entrance, ideal for small animals.
Exclusive
AniOne
Peter's Wooden House
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.49
Packaging for MultiFit Hemp Fibres pet bedding, featuring a rabbit, guinea pig, and hamster. Text highlights softness and eco-friendliness.
Exclusive
MultiFit
Hemp Fibre 50 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (5)
€3.99
(€79.80/kg)
MultiFit Hemp Mat base litter for small pets, size M, with images of a rabbit, chinchilla, and guinea pig on packaging.
Exclusive
MultiFit
Small Pet Mat M 1 Piece(s)
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (94)
€6.99
Variants available: 3
Wooden pet furniture with two levels, featuring a rustic design with bark texture and natural wood legs.
Exclusive
AniOne
Shelter Finn
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€15.99
Wooden pet table with a rustic design, featuring a flat top made of planks and four sturdy, natural wood legs.
Exclusive
AniOne
Finja Shelter
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (28)
€14.99
A white pet food bowl with a red interior, featuring cute red illustrations of hedgehogs and an apple along the side.
Exclusive
AniOne
Ceramic Bowl: 250 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
Variants available: 2
Wooden corner shelf for pet cages, featuring a natural finish and metal supports, designed for small animals.
Exclusive
AniOne
Nils Perching Shelf M
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (35)
€8.99
Variants available: 2
Black metal hanging storage basket with two hooks, designed for organizing pet supplies.
Exclusive
AniOne
Metal Hay Rack S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
Variants available: 3
Three triangular pet litter boxes in green, gray, and navy blue, showcasing their spacious interiors and smooth surfaces.
Exclusive
AniOne
rodent toilet L
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
Water bottle for small pets featuring images of a rabbit, guinea pig, and hamster on a blue background, labeled "AniOne Wild variety."
Exclusive
AniOne
Drinking Bottle 100 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
Variants available: 4
Three Fit+Fun pet care products: 5 kg hay, 60 l bedding, and 600 g straw, featuring small animals on the packaging.
Exclusive
FIT+FUN
Small Pet Gift Set, 3-piece, 240 l
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€32.29
(€0.13/l)
500g bag of Real Nature Premium Straw for small animals, with a forest design and German text for rodents and dwarf rabbits.
Exclusive
REAL NATURE
Premium Litter Forest Experience 500 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.49
(€10.98/kg)
MultiFit Bath Sand container for small pets, featuring a chinchilla, degu, and gerbil on a pink background, labeled in multiple languages.
Exclusive
MultiFit
Bathing Sand for Chinchilla 1 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (105)
€3.99
(€3.99/kg)
Gray pet bed with a soft, fluffy white interior, designed for small animals to rest comfortably.
Exclusive
AniOne
cosy bed
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€15.99
SALE
A round, woven ball made of brown twigs, designed as a pet toy, showcasing intricate patterns and textures.
JR Farm
Mr. Woodfield Willow Apple Ball 15 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (118)
You save 20%
€3.59
(€239.33/kg)
€4.49
A bag of MultiFit straw bedding for small pets, featuring a colorful label with images of a rabbit, guinea pig, and hamster.
Exclusive
MultiFit
Straw Harvest 1.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (138)
€5.99
(€3.99/kg)
Variants available: 2
Wooden pet house with a triangular shape and an arched entrance, designed for small animals.
Exclusive
AniOne
Jule Wooden Corner House S
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (5)
€21.99
Variants available: 2
Clear plastic bag of golden straw labeled "REAL NATURE: Golden Stroh" for small animals, with icons for quality and natural ingredients.
Exclusive
REAL NATURE
Golden Straw 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.49
(€6.49/kg)
MultiFit small animal litter packaging featuring a rabbit, guinea pig, and mouse on a pink background, with text in multiple languages.
Exclusive
MultiFit
Small Animal Litter Press Pack 56 l
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (536)
€7.99
(€0.14/l)
Variants available: 2
A long, collapsible pet tunnel in bright yellow and white, featuring a black opening, designed for pet play and exploration.
Exclusive
AniOne
Play Tunnel
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
A bag of MultiFit Kräutergarten pet bedding, featuring a mix of herbs and leaves, with images of a rabbit, guinea pig, and chinchilla.
Exclusive
MultiFit
Herb Garden 10 l
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (52)
€6.49
(€7.21/kg)
MultiFit pet bedding bag labeled 'NADELWALD' 1 kg, conifer forest bedding with rabbit, guinea pig, hamster and chinchilla
Exclusive
MultiFit
Coniferous Forest 10 l
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (59)
€6.49
(€6.49/kg)
A pink bag of MultiFit straw litter for small pets, featuring a rabbit, chinchilla, guinea pig, and hamster, labeled "STROHSTREU" and "8 kg."
Exclusive
MultiFit
Natural Straw Litter Base Litter 8 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (254)
€10.99
(€1.37/kg)
Variants available: 2
A bag of "fit+fun Kleintierstreu" small animal bedding featuring images of a guinea pig, rabbit, hamster, and chinchilla on a red background.
Exclusive
FIT+FUN
small animal litter 15 l
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€0.13/l)
Natural coconut fiber bedding for pets, featuring a dense, brown, fibrous texture. Ideal for small animals.
Exclusive
AniOne
Coconut Nesting Material
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
1010210.jpg
Petlife
Safebed shredded paper 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
(€9.99/kg)
A natural woven hay ball for small pets, featuring a circular shape and textured surface, ideal for chewing and play.
Exclusive
AniOne
grass nest 16 cm
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€8.49
Wooden pet house with a sloped roof, featuring two openings for entry, designed for small animals.
Exclusive
AniOne
Wooden House Inga S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€11.99
Natural woven grass pet tunnel, featuring two connected cylindrical openings for small animals to play and hide.
Exclusive
AniOne
Grass Tunnel
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€16.99
Wooden hay feeder with a circular base and hanging rope, filled with dried grass for small pets.
Exclusive
AniOne
Hay Roll Luca S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€17.99
Wooden pet ramp with a sloped design and steps, ideal for small animals to climb and access higher areas.
Exclusive
AniOne
Wooden Bridge Elsa
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
Wooden pet food storage container with a slanted top and vertical slats for ventilation, ideal for keeping pet food fresh.
Exclusive
AniOne
Wooden Hay Rack Tessa M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
Wooden pet furniture with a castle design, featuring an archway and decorative cutouts on the sides.
Exclusive
AniOne
Castle Tunnel Daisy
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€23.99
Wooden pet house with a sloped roof and an arched entrance, designed for small animals.
Exclusive
AniOne
Wooden House Toni
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€24.99
Wooden pet house with a slanted roof, featuring a circular entrance and a decorative cross-shaped cutout on the side.
Exclusive
AniOne
Heidi Wooden Hut L
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€26.99
Wooden pet house made of natural bark, featuring a curved roof and two openings for small animals.
Exclusive
AniOne
Wooden House Paula
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (7)
€26.99
Three Real Nature pet products: "Optimal Menue für Meerschweinchen" for guinea pigs, "Premium Dinkelstreu" bedding, and "Golden Straw" bedding.
Exclusive
REAL NATURE
Guinea Pig Gift Set 3-piece 10.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.79
(€2.84/kg)
A large rectangular wire pet cage with a hinged door, designed for small animals like rabbits or guinea pigs.
Exclusive
AniOne
mesh for small animal home black M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
Variants available: 3
Green plastic pet litter box with high sides, designed for easy cleaning and containment of litter.
Exclusive
AniOne
Base Tray for Small Pet Home green M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
Variants available: 3

Buy small animal enclosures and small animal accessories online