Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2923 Products
Purina Felix Goody Bag cat treats, "Seaside" flavor with salmon, pollock, trout. Label reads "New Recipe, Same Irresistible Taste."
Felix
KnabberMix
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€33.17/kg)
A bag of Leader Natural Dog Nutrition puppy food with a dog silhouette and "PUPPY" and "Chicken No. 1 Ingredient" text. Made in Ireland.
Red Mills
Leader Puppy 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Deal
Winalot Meaty Chunks Mega Pack, featuring 40 pouches of 100g each, includes chicken with carrots, beef with potatoes, and lamb with carrots in gravy.
Winalot
Pouch Mixed in Gravy 40x 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€18.95
(€4.74/kg)
Bag of Go Native grain-free dog food featuring Free-Run Duck with apple & cranberry, highlighting 70% meat content and 100% Irish ingredients.
Go Native
Duck with Apple + Cranberry 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.49
(€11.86/kg)
Variants available: 3
Natural wooden pet chew toy shaped like a Y, with a metal base for stability. Ideal for small animals.
Exclusive
AniOne
Y-shaped Natural Wood Perch 30 cm
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (32)
€6.99
Variants available: 2
Deal
Purina ONE cat food bag, 3kg, featuring a fluffy gray cat on the front, labeled "Bifensis Dual Defence" and "Rich in Chicken."
Purina ONE
Adult Chicken 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€21.91
(€7.30/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Black adjustable pet collar with a plastic buckle and metal D-ring for leash attachment.
Exclusive
AniOne
Classic Nylon Collar black XS
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (66)
€4.99
Variants available: 3
Gain Elite Complete Dog Nutrition, 3kg bag for big dogs, labeled "Light" for overweight dogs over 20kg, featuring a brown dog.
GAIN
Big Dogs Light 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.49
(€4.50/kg)
Tetra AquaSafe water conditioner bottle, yellow with blue label, claims to make tap water safe for fish, promotes clear water, and works quickly.
Tetra
AquaSafe 100 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€69.90/l)
Variants available: 2
Wooden hammock for small pets, made of natural sticks, suspended by metal chains and hooks. Ideal for climbing and resting.
Exclusive
AniOne
Swing Max 10 cm
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€6.99
Felix Goody Bag cat treats with a playful black and white cat, labeled "Mixed Grill" with beef, chicken, and salmon flavors.
Felix
KnabberMix
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€33.17/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Black pet harness with adjustable straps and metal D-rings for leash attachment, designed for comfort and control.
Exclusive
AniOne
Classic Nylon H-Harness black XS
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (95)
€9.99
Variants available: 4
A curved arrangement of natural wooden sticks, varying in thickness and color, ideal for pet habitats or as chew toys.
Exclusive
AniOne
Small Animal Wood Bridge 9 in 1 S
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (44)
€4.99
Variants available: 4
Connolly's Red Mills Racer Plus dog food bag, featuring "New Formula" label, 27% protein, and Progest technology highlights.
Red Mills
Dog Racer 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€22.49
(€1.50/kg)
Colorful Purina Felix Goody Bag cat treats featuring a playful black and white cat, labeled "New Recipe, Same Irresistible Taste."
Felix
KnabberMix
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€33.17/kg)
Bag of Leader Natural Dog Nutrition for small adult dogs, featuring a green top and "Chicken No. 1 Ingredient." Made in Ireland.
Red Mills
Leader Adult Small Breed 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Bakers Whirlers Double Flavour Twisted Treats packaging featuring bacon and cheese flavor, labeled as low in fat and no rawhide.
Bakers
Whirlers Bacon & Cheese 130 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.09
(€16.08/kg)
Gain Elite Complete Dog Nutrition bag for small dogs, featuring a fluffy Pomeranian puppy on the front, labeled "Puppy" and "Chicken & Rice," 2kg.
GAIN
Elite Small Dog Puppy 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€5.50/kg)
Variants available: 3
Black pet leash coiled neatly with a silver clip and a label reading "AniOne Wild Variety."
Exclusive
AniOne
leash round with loop 5 m
Rating: 2.7 out of 5 stars
2.7 (47)
€17.99
Variants available: 3
Silver pet bell on a keyring, featuring a small opening for sound, ideal for attaching to collars or harnesses.
Exclusive
AniOne
cat bell
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (8)
€2.99
Dog food bag labeled "GAIN Elite" featuring a white puppy on the front, promoting nutrition for big dog puppies, 3kg, chicken & rice flavor.
GAIN
Elite Big Dogs Puppy 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.99
(€4.66/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Hill's Science Plan cat food bag featuring a tabby cat with a red collar. Text highlights "Adult 1-6" and nutritional benefits.
A bag of Connolly's Red Mills Cat Adult food with a fluffy orange cat and "Chicken & Fish" flavor on the front.
Red Mills
Cat Adult 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€15.49
(€7.75/kg)
Variants available: 2
Green bag of Edgard Cooper dog food, "Irresistible Grass-Fed Lamb," with veggie and fruit illustrations, grain-free recipe for adult dogs.
Edgard & Cooper
Irresistible grass-fed lamb Adult 7 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€61.99
(€8.86/kg)
Variants available: 3
Leader Natural Dog Nutrition "Train Me" chicken-flavored treats in a clear bag, made in Ireland, vet-developed, 100% natural, 3 calories each.
Red Mills
Leader Train Me 130 g Chicken
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.29
(€33.00/kg)
Variants available: 2
A rectangular cardboard pet toy featuring multiple layers with various seeds embedded, designed for chewing and play.
Exclusive
AniOne
Activity Board
Rating: 2.6 out of 5 stars
2.6 (7)
€6.99
EVERYDAY LOW PRICES
Pet grooming brush with a blue and black handle, featuring dual-sided bristles for effective fur detangling and grooming.
Deal
Winalot Meaty Chunks Mega Pack, featuring 40 pouches of 100g each, includes chicken, beef, and lamb in jelly with vegetables and essential vitamins.
Winalot
Pouch Mixed in Jelly 40x 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€18.95
(€4.74/kg)
Bright pink pet harness with a mesh design and a metal D-ring for leash attachment.
Exclusive
AniOne
Mesh Vest pink 24 cm, 28 cm
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (41)
€15.99
Variants available: 4
Premiere I Love My Dog Meaties dog treats packaging, featuring strips of meat and a beagle. Contains 95% meat, 90g.
Exclusive
PREMIERE
Pure Meaties Duck
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.49
(€38.78/kg)
Red nylon dog leash with a metal clip for attachment, featuring a simple, durable design.
Exclusive
AniOne
Classic Lead Leash red XS
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (62)
€9.99
Variants available: 3
Black dog harness with adjustable straps and a metal D-ring for leash attachment, featuring the brand name "AniOne."
Exclusive
AniOne
X-Harness Classic black XS-S
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (109)
€9.99
Variants available: 4
Bag of "Leader Natural Dog Nutrition" adult dog food, "Sensitive" formula with lamb, allergy care, and optimal digestion.
Red Mills
Leader Sensitive 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Stainless steel pet food bowl with a shiny finish and a rubber base to prevent slipping.
Exclusive
AniOne
stainless steel bowl 200 ml
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (26)
€5.99
Variants available: 4
Connolly's Red Mills Tracker Dog Food bag, featuring 20% protein, highlights Progest technology and benefits like Omega 3 & 6, chicory fiber.
Red Mills
Dog Tracker 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
(€1.33/kg)
Premium country dog food bag labeled "Engage" with a duck and rice recipe, featuring silhouettes of dogs and nutritional info.
Red Mills
Engage Duck & Rice 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.49
(€4.83/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Sheba Fine Flakes in Jelly Mega Pack, featuring a gray cat on the box, contains 40 servings with chicken, turkey, and duck.