Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2923 Products
Box of MultiFit Dental Care Sticks for small dogs (28 sticks, 5-10 kg) with mint for fresh breath.
Exclusive
MultiFit
Mint DentalCare Sticks Multipack S 28 Piece(s)
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (184)
€8.99
(€20.43/kg)
Variants available: 4
Bag of Connolly's Red Mills Engage Premium Country Dog Food featuring a chicken recipe, with silhouettes of dogs and nutritional claims.
Red Mills
Engage Chicken 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€12.49
(€4.16/kg)
Variants available: 2
Gray pet bed with a soft, plush surface, rectangular shape, and a slightly raised edge.
Exclusive
AniOne
lying mat Bruce Teddy M
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (8)
€29.99
Variants available: 3
Bag of Real Nature Wilderness True Country adult cat food, spotted cat, chicken & salmon, 70%/30%/0% labels, 300g
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry food cat Adult True Country 300 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (205)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 3
Gold Mini Junior dog food bag for puppies 5-10 kg, 8 months+, labeled "Sensitive" with lamb, salmon, and potato ingredients.
Exclusive
SELECT GOLD
Junior Mini Sensitive Dry Dog Food Lamb with salmon & potato 1 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (40)
€10.99
(€10.99/kg)
Variants available: 2
Orange dog frisbee with the embossed text "DogsCreek" on the surface, designed for outdoor play.
Exclusive
Dogs Creek
Frisbee 16 cm
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€8.99
Variants available: 2
Collapsible blue pet bowl with a gray rim, designed for easy storage and portability.
Exclusive
Dogs Creek
silicone travel bowl Trail blue 500 ml
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (73)
€5.99
Variants available: 2
Wooden corner shelf for pet cages, featuring a natural finish and metal supports, designed for small animals.
Exclusive
AniOne
Nils Perching Shelf M
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (35)
€8.99
Variants available: 2
Black metal hanging storage basket with two hooks, designed for organizing pet supplies.
Exclusive
AniOne
Metal Hay Rack S
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (18)
€3.99
Variants available: 3
Chew bones with salmon in a fish-shaped package, labeled "Premiere Fish," featuring multilingual text and "120g" weight.
Exclusive
PREMIERE
Chew Bone with Salmon 12 Piece(s)
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (77)
€5.49
(€45.75/kg)
Real Nature Wilderness Fish Snack package with wild salmon cubes, featuring a wolf in a forest and "100% Alaska Wild Salmon" text.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Fish Snack Wild salmon cubes, 70 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (279)
€6.49
(€92.71/kg)
Variants available: 2
Transparent bag of Mulifit Nature Grain Free snacks with dried herbs, labeled with images of a rabbit, guinea pig, and hamster.
Exclusive
MultiFit
Grain-Free Garden Herbs
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (10)
€7.99
(€26.63/kg)
A black cat teaser wand with a long handle and colorful feather attachment at the end, designed for interactive play with pets.
Exclusive
AniOne
3-part Cat Fishing Rod
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (51)
€3.99
Dog food bag labeled "SELECT GOLD XS ADULT" for dogs up to 4 kg, featuring a Yorkshire Terrier and "Sensitive" duck and potato ingredients.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Adult XS Dry Dog Food Duck & Potato 1 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (43)
€10.99
(€10.99/kg)
Variants available: 3
Blue hexagonal-patterned pet treat pouch with a yellow interior, featuring a clip and drawstring closure, labeled "AniOne."
Exclusive
AniOne
Snack Bag blue
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (23)
€8.99
Variants available: 3
A bag of "Premiere Insect Mix" for birds, showing a colorful bird illustration and text on ingredients and nutrition.
Exclusive
PREMIERE
Insect Mix 500g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (69)
€9.99
(€19.98/kg)
Gold Medium Adult dog food bag (11-25 kg) labeled "Sensitive," featuring a dog and text "Mit Pferd & Tapioka."
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Dry Dog Food for Adult Medium Breeds Horse & Tapioca 1 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (567)
€10.99
(€10.99/kg)
Variants available: 7
Tube of Petbalance Support Vital Paste for dogs, featuring a golden retriever on the label, with text highlighting vitamins and immune support.
Exclusive
PetBalance
Support Vital Paste 200 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (8)
€12.99
(€64.95/kg)
Black adjustable pet leash with two metal clips and a central ring for attachment.
Exclusive
AniOne
Classic Nylon Belt black XS
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (21)
€8.99
Dog treat packaging featuring salmon and cod cubes, labeled "PREMIERE Fish," with a golden retriever image and text indicating it's a medium reward.
Exclusive
PREMIERE
Snack It Cubes with salmon 100g Salmon & cod 100 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (101)
€3.99
(€39.90/kg)
Variants available: 2
A collection of pet care supplies including a roll of twine, several metal hooks, plastic anchors, and zip ties, arranged neatly.
Exclusive
AniOne
cat net 2 m, 1.5 m
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (14)
€12.99
Variants available: 3
Stainless steel pet grooming scissors with one straight blade and one serrated blade, designed for trimming pet fur.
Exclusive
TAKE CARE
Efficient Scissors
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (6)
€17.99
Wooden pet habitat with a clear front panel and circular openings on the sides, featuring a sandy bottom.
Exclusive
AniOne
Sand Bath House S
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (26)
€13.99
Variants available: 2
Wooden pet puzzle feeder with four compartments and a small bowl filled with mixed treats, designed for interactive feeding.
Exclusive
AniOne
Training Cubes
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (23)
€8.99
Bright orange spiky dog toy ball with mesh center, designed for play and chewing.
Exclusive
Dogs Creek
Toledo toy ball
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (15)
€7.99
Transparent bag of Multifit Nature Grain Free herbal mix for guinea pigs, showcasing dried herbs and vegetables with a guinea pig image.
Exclusive
MultiFit
Grain Free Guinea pigs
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (14)
€5.99
(€14.98/kg)
Pink MultiFit 800g bag of carrot feed for dwarf rabbits, labeled Mit Karotte für Zwergkaninchen, with rabbit images
Exclusive
MultiFit
for dwarf rabbits with carrot 800 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (143)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 2
Colorful hanging pet toy featuring four spherical compartments in green, gray, and navy, each containing a small yellow ball.
Exclusive
AniOne
Plastic Balls with Bell
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (18)
€2.99
Black rubber KONG ball pet toy with a single top hole and embossed "KONG" logo
KONG
Ball Extreme S
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (26)
€11.99
Variants available: 2
Vitakraft Kräckers for small pets, featuring a guinea pig, with a honey and spelt flavor, labeled as sugar-free recipe.
Vitakraft
Crackers guinea pigs 5 x 2 pcs
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€26.70/kg)
Chew Snack Wrapped Bones Mini for dogs, featuring chicken flavor. Packaging highlights lasting chewability and hard texture.
Exclusive
PREMIERE
Wrap It Chicken Bones Chicken 7 Piece(s)
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.49
(€65.36/kg)
Variants available: 2
Two neon yellow-green tennis-style dog balls, one printed 'KONG' with toy silhouette, the other printed 'SQUEAKAIR'.
KONG
Squeakair Tennis Ball XS
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (104)
€2.99
Variants available: 3
Black pet mat with light blue paw print designs scattered across the surface.
Exclusive
AniOne
Bowl Pad Paws
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (24)
€6.99
Premiere I love my dog Meaties dog treats packaging, featuring three pieces of meat, with a label stating 90.5% meat, 250g.
Exclusive
PREMIERE
Maxi Meaties Chicken 250 g Duck 250 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (55)
€8.99
(€35.96/kg)
Variants available: 2
Select Gold Medium Junior dog food bag, suitable for dogs 11-25 kg, under 12 months. Features a dog image and "Huhn" (chicken) label.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Junior Medium Chicken Dry Dog Food 4 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (62)
€29.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Black pet harness with gray trim, featuring adjustable straps and metal D-rings for leash attachment.
Exclusive
AniOne
Mesh safety harness for the car M
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (20)
€16.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Black poop bags in a clear package, featuring 8 rolls with 20 bags each, labeled "FIT+FUN" and "KOTBEUTEL."
Exclusive
FIT+FUN
poo bags 8 x 20 pieces
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (100)
€3.49
Blue spray bottle labeled "Take Care" with text in multiple languages, featuring a cat image and stating "Odour remover for litter trays."
Exclusive
TAKE CARE
odour remover for cat litter trays
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (23)
€8.49
(€16.98/l)
A clear bag of colored aquarium gravel labeled "MultiFit Aquarium FarbKies," with tropical fish images and a pH neutral symbol.
Exclusive
MultiFit
Coloured Gravel 2-3 mm 5 kg white mix
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (3)
€9.99
(€2.00/kg)
Variants available: 3
Gray pet food tray with raised edges, designed for easy cleaning and preventing spills.
Exclusive
AniOne
silicone bowl pad gray
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (92)
€11.99
Variants available: 2
Bright orange Chuckit! Ultra Ball with blue stripes, labeled as "LARGE/GRANDE," on a blue and orange packaging background.
ChuckIt
! Ultra Ball L
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (98)
€10.99
Colorful braided rope dog toy with knotted ends and frayed tassels, designed for tugging and chewing.
Exclusive
FIT+FUN
Cotton rope
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (82)
€0.99
Gold Mini Senior dog food bag (5-10 kg) for dogs over 8 years, featuring a white dog and "Sensitive" duck and potato formula.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Senior Mini Dry Dog Food Duck & Potato 1 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (76)
€10.99
(€10.99/kg)
Variants available: 4
Cat teaser wand with a wooden stick and long black and white ribbons attached, ideal for interactive play.
Exclusive
AniOne
Angel Organza Toy
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (57)
€3.99
EVERYDAY LOW PRICES
Cat food package with a playful kitten, "Premiere. Meat Menu," highlights "57% Poultry," optimal growth info, kibble, and fresh meat. 300g.
Exclusive
PREMIERE
Meat Menu dry food for kittens Poultry 300 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (169)
€3.49
(€11.63/kg)
Variants available: 2
A transparent bag of AniOne Filter Floss for aquariums, featuring blue packaging with images of colorful fish and text in multiple languages.
Exclusive
AniOne
Filter Cotton M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.49
Variants available: 2