Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2921 Products
EVERYDAY LOW PRICES
A cat food package featuring a Bengal cat on the front, labeled "Premiere. Meat Menu," with "rich in Beef" and "48% Beef" prominently displayed.
Exclusive
PREMIERE
Meat Menu Dry Cat Food Adult Beef 300 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (213)
€3.49
(€11.63/kg)
Variants available: 3
A red deer antler dog chew with a tag labeled "Real Nature Wilderness Pure Snack - Rothirsch Geweih," suitable for dogs under 12 kg.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Red Deer Antler Snack S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€12.99
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
Natural jute cat scratching post with two hanging loops for easy attachment.
Exclusive
FIT+FUN
Scratching Board Scratchy S
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (108)
€10.49
Variants available: 2
A 1.5 kg bag of "Wald Mix" bird food featuring a colorful finch on the front, with text stating "PREMIERE. I ❤️ my garden" and "Forest Mix."
Exclusive
PREMIERE
Forest Mix 1,5kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (12)
€6.99
(€4.66/kg)
A bag of hemp seed topping for birds, featuring a yellow canary perched on a branch, with text highlighting its freshness and cleaning features.
Exclusive
PREMIERE
Hemp Seed Topping 1.5kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (39)
€6.49
(€4.33/kg)
A light gray ceramic pet water bowl with a smooth surface and a decorative feature of two small bird figurines perched on the rim.
Exclusive
AniOne
Bird bath
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€18.99
EVERYDAY LOW PRICES
A rubber chicken dog toy, yellow with a red comb and blue eyes, designed for pet play and chewing.
Exclusive
AniOne
Latex Chicken
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (30)
€1.99
Deal
Select Gold Maxi Senior dog food bag, 25 kg, designed for dogs over 8 years. Features sensitive formula with duck and potato.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Senior Maxi Dry Dog Food Duck & Potato 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (157)
€28.89
(€7.22/kg)
Variants available: 3
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Chicken Hearts 40 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (38)
€5.49
(€137.25/kg)
Brown plush moose pet toy with beige snout and dark antlers; small variant images and text Assorted Characters
KONG
Cozies Naturals M
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (18)
€10.99
Real Nature Deli Bites packaging features salmon fillet with goji berries, matcha, and coconut oil, highlighting "83%," "Super Food," and "Lachsfilet."
Exclusive
REAL NATURE
Deli Bites 150 g Salmon fillet with goji berry, matcha & coconut oil
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (46)
€4.49
(€29.93/kg)
Variants available: 3
Cat food bag labeled "Wilderness Adult Dark Fiord," featuring a Bengal cat, with 70% meat, 30% fruits and vegetables, and 0% grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dark Fjord Adult red deer, wild boar & poultry 2.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (119)
€36.99
(€14.80/kg)
Variants available: 2
Red KONG dog chew toy shaped like a bone, featuring textured ends and the KONG logo embossed on the side.
KONG
Goodie Bone Classic
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (16)
€10.99
500g bag of Real Nature Premium Straw for small animals, with a forest design and German text for rodents and dwarf rabbits.
Exclusive
REAL NATURE
Premium Litter Forest Experience 500 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (37)
€5.49
(€10.98/kg)
Bottle of Petbalance Support Skin & Coat Oil for pets, featuring a dog and cat on the label, with multilingual text on benefits and usage.
Exclusive
PetBalance
Support Skin + Coat Oil 250ml
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (13)
€19.99
(€79.96/l)
Tube of MultiFit dog snacks labeled "Lachs" (salmon) with a picture of a dog, containing 75g of product.
Exclusive
MultiFit
Salmon Cream 75 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€39.87/kg)
A plush brown squirrel toy with a smiling face, whiskers, and a fluffy tail, designed for pets.
Exclusive
AniOne
Toy Squirrel
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (13)
€6.99
EVERYDAY LOW PRICES
Four colorful cat toy balls in a clear package, labeled "Fit+Fun," with text in German and French indicating they are toys for cats.
Exclusive
FIT+FUN
rattle balls toy 4-pack
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (58)
€2.49
Deal
Select Gold Maxi Adult Dental Snacks for dogs over 25 kg, featuring a brown dog on the packaging and labeled as "Sensitive."
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Dental Snacks, Maxi Adult 720 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (205)
€9.59
(€13.32/kg)
Tube of MultiFit liver sausage for cats, featuring a cat licking its lips, with text in German and English about the product.
Exclusive
MultiFit
Snack Paste Liver Sausage Liver Sausage 75 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (128)
€3.99
(€53.20/kg)
A pink retractable dog leash with a white handle and a silver clip, displayed on a white background.
Flexi
New Comfort Leash red XS, 3 m, 12 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€17.99
Variants available: 5
Tube of MultiFit cat snacks featuring a ginger cat, labeled "MALZ MALT-MALTO," with text highlighting no added sugars and anti-hairball benefits.
Exclusive
MultiFit
snack paste malt with cheese 100 g
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (16)
€3.99
(€39.90/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Colorful plush caterpillar toy with a smiling face and antennae, featuring segments in orange, pink, green, and white.
Exclusive
AniOne
Plush Caterpillar
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (21)
€6.99
Gray training pad halter with a label reading "TRAINING PAD HALTER" and multilingual text, designed for pet training.
Exclusive
TAKE CARE
Silicone Training Pad Holder
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (1)
€15.99
Aquarium thermometer in packaging, featuring a blue background with fish illustrations and text: "AniOne Aquarium-Thermometer."
Exclusive
AniOne
Aquarium Thermometer
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
Freeze-dried chicken breast snack for pets, featuring a white wolf on the packaging, labeled "Pure Chicken" and "100%".
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Freeze-Dried Snacks 100 g Pure Chicken
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (143)
€4.99
(€49.90/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Blue rubber dog toy shaped like a bone, featuring textured spikes for chewing and play.
Exclusive
FIT+FUN
Toy Bones blue
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (23)
€1.99
Variants available: 2
Pink MultiFit 800g bag of junior dwarf rabbit food with two gray bunnies and "Zwergkaninchen" label.
Exclusive
MultiFit
Dwarf Rabbit Junior 800g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (11)
€4.99
(€6.24/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Cat food packaging featuring a Bengal cat, labeled "Premiere Meat Menu," with 47% poultry content, suitable for senior cats.
Exclusive
PREMIERE
Meat Menu dry food for senior cats 300 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (43)
€3.49
(€11.63/kg)
Variants available: 2
Gray pet mat with a textured surface, designed for comfort and support, displayed on a white background.
Exclusive
AniOne
Magic Toilet Mat
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (37)
€21.99
EVERYDAY LOW PRICES
Blue octopus cat toy attached to a wooden stick, featuring a smiling face and long, soft tentacles for interactive play.
Exclusive
AniOne
Cat Fishing Rod Jellyfish
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (88)
€4.99
EVERYDAY LOW PRICES
Three colorful plush candy-shaped dog toys in blue, green, and pink, featuring playful sprinkle patterns.
Exclusive
FIT+FUN
small sweeties cat toys
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
A bag of MultiFit bird food labeled "Früchte Leibgericht" (Fruit Favorite Feed) featuring colorful birds on a branch, 2.5 kg.
Exclusive
MultiFit
Fruit Favourite Dish 2.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (123)
€8.49
(€3.40/kg)
Variants available: 2
A black and pink retractable dog leash with a comfortable grip handle and a metal clip at the end, displayed on a white background.
Flexi
black design strap pink S, 5 m, 15 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (29)
€17.99
Variants available: 4
A round ball of compressed hay, made of dried grass and plant fibers, suitable for small pets like rabbits and guinea pigs.
Exclusive
AniOne
Grassball Hanna
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (44)
€3.99
EVERYDAY LOW PRICES
Colorful pet tennis balls in blue, yellow, pink, orange, green, and purple, arranged in a cluster on a white background.
A colorful pet snack package featuring the brand "MultiFit" and the product name "Chick 'n' Chew mit Rind" with a smiling dog.
Exclusive
MultiFit
Snacks Chick 'n' Chew with Beef 500 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (26)
€13.99
(€27.98/kg)
PetBalance Care spray for pets, featuring a golden retriever and a cat on the front, with "Microsilver Pflege Spray" and "Care Spray" text.
Exclusive
PetBalance
MicroSilver Care Spray 75 ml
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (4)
€11.99
(€159.87/l)
White spray bottle labeled "TOILETTEN-REINIGER" with a cat image, indicating it's a toilet cleaner for pets.
Exclusive
TAKE CARE
cat litter tray cleaner
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (9)
€9.99
(€19.98/l)
Container of Premiere Raw Kitchen Vitamin & Mineral Mix, featuring multilingual text and instructions for mixing.
Exclusive
PREMIERE
RAW KITCHEN Vitamin & Mineral mix 500g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (4)
€19.99
(€39.98/kg)
Whiskas cat milk packaging featuring a gray cat, with text highlighting "Lecker & Bekömmlich," "Katzenmilch - Catmilk," and nutritional benefits.
Whiskas
Cat Milk 3x200ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
(€9.98/l)
Cesar garden terrine pet food packaging featuring lamb, turkey, and green beans, 150g size.
Cesar
Garden Terrine
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.49
(€9.93/kg)
Red KONG rubber ring dog toy of connected balls, circular chew ring with embossed "KONG" logo
KONG
Ring M-L
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (23)
€11.99
Dog food bag featuring a brown Labrador Retriever, labeled "SELECT GOLD MAXI ADULT Complete," suitable for dogs over 25 kg and 15 months old.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Adult Maxi Dry Dog Food Chicken 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (393)
€29.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2