Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2921 Products
Container of PetBalance Life Start Junior Care Kitten Milk Powder, featuring a gray kitten on the front, with text in multiple languages.
Exclusive
PetBalance
Life Start Kitten milk powder 200 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (37)
€8.99
(€44.95/kg)
Four colorful plush pet toys shaped like cute creatures: pink, yellow, blue, and green, each with matching limbs and large eyes.
Exclusive
AniOne
toy small jellyfish
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (60)
€1.99
Tube of PetBalance Support digestive paste for dogs, featuring a golden retriever on the label, with text in multiple languages.
Exclusive
PetBalance
Support Gut & Metabolism Paste 100g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€8.99
(€89.90/kg)
Packaging for Exo Terra Plantation Soil, a tropical terrarium substrate, featuring a green frog and a leaf with water droplets.
Exo Terra
Coconut Fibre Briquettes
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€7.98/kg)
Gray triangular pet bed with a plush white interior and a pom-pom on top, designed for small pets to snuggle in.
Exclusive
AniOne
Luna cave
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (7)
€49.99
A 1.5 kg bag of sunflower seeds for birds, labeled "PREMIERE. I ♥ my garden," with a goldfinch on a branch.
Exclusive
PREMIERE
Shelled Sunflower Seeds 1.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (210)
€7.99
(€5.33/kg)
Variants available: 3
Black dog harness with a mesh design, featuring a red and white logo tag and a sturdy clip for leash attachment.
Curli
Vest Harness Clasp Air-Mesh black XXXS
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€23.99
Variants available: 2
KONG Snacks dog treats bag (small) shows hands stuffing red KONG toy; text: "All-Natural", "Stuff to extend playtime", "For Small KONG"
KONG
Bacon & Cheese Snacks S
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (29)
€8.99
(€44.95/kg)
Variants available: 2
Yellow pet accessory tag with "curlij" logo, "Swiss design," and social media icons for Facebook and Instagram.
Curli
Yellow Dog Ribbon
Rating: 2.6 out of 5 stars
2.6 (9)
€2.49
Dog toothpaste and toothbrush set, featuring a tube labeled "Zahncreme" with a collie image, and a dual-ended toothbrush.
Exclusive
TAKE CARE
Dental Care Set
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (13)
€13.99
(€139.90/l)
Select Gold Maxi Junior dog food bag, 25 kg, suitable for dogs over 25 kg and under 15 months. Flavor: Beef.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Maxi Junior Beef 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (115)
€29.99
(€7.50/kg)
Red classic KONG rubber dog toy, three-tier shape with bottom opening and embossed KONG logo
KONG
Classic XS
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (97)
€5.99
Variants available: 6
Paw cream container labeled "Pfotenbalsam" with a Pomeranian dog on the lid, featuring ingredients: olive oil, almond oil, beeswax, and shea butter.
Exclusive
TAKE CARE
Paw Balm 50ml
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (26)
€9.99
(€199.80/l)
Bottle of Petbalance Support Salmon Oil for pets, featuring a dog and cat on the label, with text promoting vitality and care.
Exclusive
PetBalance
Support salmon oil 250 ml
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (74)
€11.49
(€45.96/l)
Gray plastic pet litter box with an oval shape and raised edges, designed for easy cleaning and comfort for pets.
Exclusive
AniOne
Mega Tray cat litter tray dark grey
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (46)
€29.99
Variants available: 2
Bottle of Premiere Raw Kitchen Red Salmon Oil for pets, labeled in German and English, showcasing natural ingredients and omega-3 benefits.
Exclusive
PREMIERE
RAW KITCHEN Red Salmon Oil 250ml
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (65)
€8.99
(€35.96/l)
Colorful packaging of Multifit Fun Snacks featuring yogurt drops for small pets, with images of a rabbit, guinea pig, hamster, and mouse.
Exclusive
MultiFit
Fun snacks yoghurt drops 100g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€13.27/kg)
Two colorful cat toys, one pink and one green, featuring a rope scratching post design with a ball attached to each.
Exclusive
AniOne
Scratch Roll Ivory
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (11)
€10.99
A beige pet tunnel with a geometric pattern, featuring a cozy interior and a small plush toy peeking out from one end.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Play Tunnel Henry
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (29)
€21.99
Packaging for Bogadent Plaque-Stop Sticks for dogs, showcasing a smiling dog and multilingual text on plaque prevention.
Bogadent
PLAQUE-STOP STICKS Dog 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
(€79.90/kg)
Dog food packaging featuring a playful puppy, labeled "Premiere. I love my dog," with "soft" and "Junior" prominently displayed.
Exclusive
PREMIERE
Soft Dry Food Junior Poultry 1 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (56)
€7.99
(€7.99/kg)
Variants available: 2
Select Gold Medium Adult dog food bag, 11-25 kg, featuring a beagle on the front, labeled "Light" with chicken, and nutritional details.
Exclusive
SELECT GOLD
Light Adult Medium Chicken Dry Dog Food 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (67)
€29.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Chew Snack for dogs featuring three chicken-flavored maxi rolls, with a golden retriever on the packaging and "PREMIERE. I love my dog" text.
Exclusive
PREMIERE
chewing roll 1m Chicken
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (162)
€8.99
(€28.54/kg)
Variants available: 3
Blue circular cat toy track with a white ball inside, designed for interactive play.
Exclusive
AniOne
Rolling Cat Track
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€19.99
A shallow pet bowl featuring a colorful border of cat faces in pink, blue, and brown against a cream background.
Exclusive
AniOne
Bowl Cat Faces 200 ml
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (29)
€4.99
A bag of MultiFit bird feed featuring a blue tit and a small bird on a branch, labeled "LEIBGERICHT" with "1 kg" weight.
Exclusive
MultiFit
Favourite Dish 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€3.99/kg)
A plain, beige pet mat with loops at the top and bottom for hanging or securing, designed for pet comfort.
Exclusive
AniOne
Scratch Board L
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (19)
€18.99
Bag of MultiFit hay labeled 'Heu-Ernte / Hay Harvest', shows rabbit, guinea pig, chinchilla illustrations and 1 kg.
Exclusive
MultiFit
hay harvest 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€3.99/kg)
Variants available: 3
A 2.5 kg bag of MultiFit bird feed with a colorful design of a great tit and robin, labeled "LEIBGERICHT" and "Favourite Feed."
Exclusive
MultiFit
Scatter Feed Favourite Meal 2.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (344)
€7.99
(€3.20/kg)
Variants available: 3
Premiere I Love My Cat Soft Bites cat treats packaging featuring a gray tabby cat, with text indicating chicken and cat grass ingredients.
Exclusive
PREMIERE
Soft Bites Chicken & Cat Grass 40 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (358)
€2.49
(€62.25/kg)
Variants available: 3
Bottle of Take Care Anti-Plaque Spray for pets, featuring a smiling dog, with text in multiple languages about dental care and plaque reduction.
Exclusive
TAKE CARE
Anti-Plaque Spray 125ml
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (23)
€7.49
(€59.92/l)
Blue rubber duck toy with a yellow beak and colorful polka dots, ideal for pet playtime.
Exclusive
AniOne
latex duck
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (24)
€1.79
Jar of pure peanut butter with a blue tit on a branch and multilingual text, including "Pure Peanut Butter" and "Erdnussbutter."
Exclusive
PREMIERE
Pure Peanut Butter 250g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€15.96/kg)
Dog food bag "Real Nature Country Selection Alpine" with a brown background, dog image, and ingredients: turkey, alpine beef, cheese, pumpkin. 12 kg.
Exclusive
REAL NATURE
Country Selection Alpine Turkey & Alpine Beef 12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (157)
€74.99
(€6.25/kg)
Three plush acorn-shaped dog toys in varying colors: brown, orange with white polka dots, and dark gray, each with a stick handle.
Exclusive
AniOne
Matatabi Acorn 3x
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (39)
€6.99
MultiFit Protein bird feed package, 1kg, featuring a blue tit and a small bird on a branch, with nutritional claims and ingredients.
Exclusive
MultiFit
Protein Favourite Meal 1 kg
Rating: 1.0 out of 5 stars
1.0 (1)
€3.99
(€3.99/kg)
A yellow and white pet carrier with a transparent top and ventilation holes, featuring a sturdy handle for easy transport.
Exclusive
AniOne
transport box for small animals S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
Variants available: 2
A round, cream-colored pet food bowl with a small red heart design in the center.
Exclusive
AniOne
ceramic bowl Little Heart
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (27)
€4.99
EVERYDAY LOW PRICES
Cat food packaging featuring a Bengal cat, labeled "Premiere Meat Menu," with 51% poultry and beef, suitable for sterilised adult cats.
Exclusive
PREMIERE
Meat Menu dry food for sterilised cats 300 g
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (207)
€3.49
(€11.63/kg)
Variants available: 3
Container of PetBalance Support Joint Powder for dogs, featuring a golden retriever on the label, 600g size, with text in multiple languages.
Exclusive
PetBalance
Support Joint Powder 600 g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (39)
€29.99
(€49.98/kg)
Variants available: 2
Cat food sticks packaging featuring a tabby cat, labeled "FIT+FUN STICKS 4 leckere Sorten," with icons for fish, beef, rabbit, and chicken.
Exclusive
FIT+FUN
Sticks XXL Multipack 250 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (405)
€4.99
(€19.96/kg)
A bag of MultiFit wild bird food, labeled "Streufutter," featuring images of a great tit and a robin, with a weight of 2.5 kg.
Exclusive
MultiFit
Scatter Feed 2.5 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (126)
€6.49
(€2.60/kg)
Variants available: 3
Chew bone for dogs labeled "FIT+FUN KAUKNOCHEN," featuring a brown bone shape with a dog image and multilingual text.
Exclusive
FIT+FUN
chewing bone, pressed
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (120)
€7.99
(€18.16/kg)
Premiere Deluxe Chew Stick package featuring multiple dark chew sticks, labeled "medium" and "lange Kaudauer" for long-lasting chewing.
Exclusive
PREMIERE
Deluxe Chew Sticks Ostrich 200 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (68)
€5.99
(€29.95/kg)
Variants available: 2