Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2921 Products
MultiFit small animal litter packaging featuring a rabbit, guinea pig, and mouse on a pink background, with text in multiple languages.
Exclusive
MultiFit
Small Animal Litter Press Pack 56 l
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (536)
€7.99
(€0.14/l)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Cat tree with a plush dark gray base, a scratching post, and a top perch, featuring a cat lounging on the upper level.
Exclusive
FIT+FUN
Scratch tree Emma gray
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (39)
€19.99
Variants available: 2
A bag of MultiFit Öko-Comfort cat litter, featuring a fluffy orange cat on a grassy background, with a 4.5 kg weight label.
Exclusive
MultiFit
Comfort Clumping Litter 4.5 kg
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (324)
€10.99
(€2.44/kg)
Variants available: 3
FIT+FUN Fun Sticks for dogs, featuring poultry flavor. Packaging shows two dogs and lists ingredients in multiple languages. 55g, 5 sticks.
Exclusive
FIT+FUN
FunSticks Poultry 55 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.49
(€27.09/kg)
Premiere I love my dog Meaties value pack featuring four flavors: chicken, beef, rabbit, and duck, each with 95% meat content.
Exclusive
PREMIERE
Pure Meaties XXL 4x250g Value Pack
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (208)
€24.99
(€24.99/kg)
A metal pet playpen with a blue canopy cover, designed for outdoor use, featuring an octagonal shape and secure latch.
Exclusive
FIT+FUN
octagonal small animal enclosure
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (11)
€34.99
Royal Canin Dental cat food bag, featuring a gray cat, claims to help reduce tartar formation by up to 59% in 28 days.
ROYAL CANIN
Adult Dental Care Dry Cat Food 400 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (263)
€8.49
(€21.22/kg)
Variants available: 2
Bottle of hemp oil labeled "Premiere Raw Kitchen" with text in German and English, highlighting it as a natural supplement for pets.
Exclusive
PREMIERE
RAW KITCHEN hemp oil 500ml
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (4)
€19.99
(€39.98/l)
GimCat
Hydro-Grass 150 g
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (55)
€3.99
(€26.60/kg)
Electric pet nail grinder in gray and green, with three interchangeable sanding bands above it, labeled "MOSER."
Moser
electric claw sander
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (20)
€34.99
Cat snack packaging featuring a ginger cat, labeled "MultiFit naturelle," with "SNACKS ADULT" and "HUHN" (chicken) in bold text.
Exclusive
MultiFit
Naturelle with chicken 50g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€39.80/kg)
Fluffy white pet bed with a round shape, featuring long, soft fur-like texture for comfort.
Exclusive
AniOne
Cosy Dream bed
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (20)
€44.99
Bottle of Premiere Raw Kitchen Cod Liver Oil for pets, labeled in German and French, highlighting 100% liver oil and nutritional benefits.
Exclusive
PREMIERE
RAW KITCHEN cod liver oil 250ml
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (6)
€10.99
(€43.96/l)
White cat-shaped water fountain with a rounded bowl, gray paws, and a gentle water flow, designed for pets.
Catit
Pixi Fountain drinking fountain white
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (262)
€45.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Four colorful pet toys: orange basketball, yellow tennis ball, white baseball with red stitching, and white soccer ball with black patches.
Exclusive
FIT+FUN
Foam Balls Sport 4-Pack
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (66)
€1.99
A bag of Versele-Laga Prestige bird food for big parakeets, featuring colorful images of a green lovebird and a cockatiel on the front.
Versele-Laga
Prestige Large Parakeet 4 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (141)
€11.49
(€2.87/kg)
MultiFit Nature snacks packaging with a heart-shaped window showing colorful pet food and images of a guinea pig, rabbit, and hamster.
Exclusive
MultiFit
Nature snacks Flowers & Vegetables
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€19.90/kg)
Chew Snack Coil with chicken, featuring spiral-shaped dog treats on a wooden background, 120g package.
Exclusive
PREMIERE
Chew it Chewing Spiral with Chicken Breast 120 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (16)
€5.49
(€45.75/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Hill's Science Plan puppy food bag featuring a smiling golden retriever puppy, labeled "PUPPY LARGE 25 KG+" with chicken.
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit dog food bag featuring a Bernese mountain dog, label 'MAXI ADULT 2+' and 'with poultry and carrot', 12 kg
Exclusive
MultiFit
Dry Dog Food Adult, Maxi, with Poultry & Carrot 12 kg
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (49)
€34.99
(€2.92/kg)
1265977.PNG
Exclusive
MultiFit
Tit Feed 2.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (29)
€8.99
(€3.60/kg)
Container of MultiFit Meisenknödel (suet balls without net) with 35 pieces, weighing 2.7 kg, featuring a detailed label.
Exclusive
MultiFit
Suet Balls for Tits 35 Pack without Net
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (172)
€9.99
(€3.70/kg)
A clear plastic package filled with rabbit ears with fur, labeled "MultiFit native Snack Kaninchenohren mit Fell" in German, suitable for dogs.
Exclusive
MultiFit
Rabbit Ears
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (98)
€3.49
(€34.90/kg)
Royal Canin Indoor 27 cat food bag featuring a stretching cat illustration, with text highlighting "Health Nutrition" and "Stool odour reduction."
ROYAL CANIN
Adult Home Life Indoor 27 Dry Cat Food 400 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (227)
€6.99
(€17.47/kg)
Variants available: 3
Royal Canin X-Small dog food bag for adult dogs up to 4 kg, featuring a dog illustration and promoting immune health.
ROYAL CANIN
X-Small Adult Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (44)
€16.99
(€11.33/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Puppy Giant dog food bag with a St. Bernard puppy, promoting strong immunity, controlled energy, and adapted kibble size.
ROYAL CANIN
Giant Puppy Dry Dog Food 15 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (93)
€89.99
(€6.00/kg)
Packaging for 8 in 1 Delights Beef Twisted Sticks, featuring twisted dog treats with beef inside, and a dog licking its lips.
8in1
Delights Twisted Sticks Beef 10 Piece(s)
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (31)
€6.49
(€118.00/kg)
A box of MultiFit Junior Chicken Mix cat food with a playful orange kitten, featuring chicken, duck, poultry, and turkey flavors.
Exclusive
MultiFit
Junior Sauce Chicken Mix Multipack 12x100 g
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (120)
€5.99
(€4.99/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
A gray tabby cat stands on a multi-level cat tree with a soft beige fabric, featuring two platforms and a scratching arch.
Exclusive
FIT+FUN
Scratching Tree small
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (86)
€34.99
Royal Canin mini dog food bag for dogs up to 10 kg, suitable for adults 8+ years, focusing on weight maintenance and vitality.
ROYAL CANIN
Mini Adult 8+ Dry Dog Food 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (83)
€21.49
(€10.75/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Dermacomfort Medium dog food bag featuring a Shar Pei, highlighting reduced allergen formula and 91% owner satisfaction.
ROYAL CANIN
Dermacomfort Medium Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (24)
€29.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
GimCat Multi-Vitamin Paste for cats: orange-striped cat image on box and matching tube labeled "Multi-Vitamin Paste"
GimCat
Multi-Vitamin Paste 100 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (87)
€6.99
(€69.90/kg)
Variants available: 2
Royal Canin dog food bag for medium dogs (11-25 kg), labeled "adult 7+" with a golden retriever, promoting muscle mass and vitality.
ROYAL CANIN
Medium Adult 7+ Dry Dog Food 4 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (44)
€34.99
(€8.75/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Active Life Outdoor cat food bag featuring a Bengal cat illustration, with text highlighting "Health Nutrition" and "Activity support."
ROYAL CANIN
Active Life Outdoor Dry Cat Food 400 g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (165)
€6.99
(€17.47/kg)
Variants available: 4
EVERYDAY LOW PRICES
A red ball launcher with a yellow ball at the end, designed for playing fetch with pets.
Exclusive
FIT+FUN
ball sling + ball
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (38)
€2.99
Black pet cargo liner installed in the trunk of an SUV, designed to protect the interior from dirt and pet hair.
Exclusive
AniOne
ANIO Car Chest Cover Boot
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (7)
€49.99
Royal Canin Hair & Skin cat food bag, featuring a graphic showing benefits for healthy skin and shiny coat, with a kibble piece.
ROYAL CANIN
Adult Hair & Skin Care Dry Cat Food 400 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (149)
€8.49
(€21.22/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Green Cat's Best Original litter bag with a tabby cat lounging, showcasing its organic and odor-control features.
Cat´s Best
Original 4.3 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (2049)
€14.99
(€3.49/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Light Weight cat food bag with brown kibble, promoting weight gain prevention and 90% of cats achieving healthier weight in 8 weeks.
ROYAL CANIN
Adult Light Weight Care Dry Cat Food 400 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (112)
€8.49
(€21.22/kg)
Variants available: 3