Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2921 Products
Value pack of dog treats labeled "Meaties" featuring beef and duck flavors, with 95% meat content.
Exclusive
PREMIERE
Pure Meaties XXL Duck & Beef 4x250g Value Pack
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (56)
€24.99
(€24.99/kg)
Deal
Purina Beta Large Breed Adult dog food bag (14kg) with a gray dog, highlighting turkey as the main ingredient and no artificial additives.
BETA
Purina Adult Large Breed 14 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€42.39
(€3.03/kg)
Clear plastic bag of golden straw labeled "REAL NATURE: Golden Stroh" for small animals, with icons for quality and natural ingredients.
Exclusive
REAL NATURE
Golden Straw 1 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (19)
€6.49
(€6.49/kg)
Deal
Hill's Science Plan Poultry Selection cat food box featuring a tabby cat, labeled "Adult 1-6," with 6 chicken and 6 turkey servings.
Hill´s
Hill's Science Plan Adult Turkey & Chicken 12x85 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (256)
€15.00
(€14.71/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Select Gold Medium Junior dog food bag, 11-25 kg, suitable for dogs up to 12 months, labeled "Sensitive" with lamb, salmon, and potato ingredients.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Junior Medium Dry Dog Food Lamb with salmon & potato 12 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (88)
€64.99
(€5.42/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Cat food bag labeled "Premiere Meat Menu" featuring a tabby cat, with "Outdoor Adult" and "55% Poultry" prominently displayed.
Exclusive
PREMIERE
Outdoor 2 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (64)
€15.99
(€8.00/kg)
Variants available: 2
Canned dog food labeled "Premiere Meati Sensitive" featuring horse meat and potato, with text in multiple languages and a graphic of a horse.
NewExclusive
PREMIERE
Meati Sensitive Wet Dog Food, Adult Horse and potato 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€4.99/kg)
Variants available: 2
Red KONG dog toy with hole and embossed 'KONG' logo
KONG
Wobbler S
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (51)
€14.99
Variants available: 2
Deal
Purina Beta Adult dog food, 14kg bag, with chicken as the main ingredient, featuring a new improved recipe and prebiotic for digestive health.
BETA
Purina Adult Chicken 14 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€42.39
(€3.03/kg)
Gray pet carrier with a black wire top and a handle, featuring a removable bottom tray and a small white tube inside.
Exclusive
AniOne
Bird Transport Box M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€12.99
Bactador spray bottle and box — Geruchs- und Flecken-Entferner Enzymreiniger (odour and stain remover), 750 ml
Bactador
Odour and Stain Remover Spray 750 ml
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (414)
€15.49
(€20.65/l)
MultiFit pink dog food bag with smiling black-and-white dog, ADULT 1+, with poultry & carrot, 2.5 kg
Exclusive
MultiFit
dry dog food Adult, with poultry & carrot 2.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (37)
€8.99
(€3.60/kg)
Variants available: 2
A bag of "fit+fun Funny Meal" dwarf rabbit feed featuring a close-up of a rabbit's face, with colorful pellets visible in the background.
Exclusive
FIT+FUN
Funny Meal for dwarf rabbits
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€6.99
(€2.33/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Neon yellow KONG AirDog squeaker dog toy shaped like a football with purple laces and "KONG AirDog" and "SQUEAKER" text.
KONG
Toy Football Air Squeaker M
Rating: 2.7 out of 5 stars
2.7 (70)
€7.99
Variants available: 2
Pedigree Dentastix Daily Oral Care dog treats for 5-10kg dogs, reduces tartar, supports gum health, 7 pieces.
Pedigree
Dentastix Small 7 110G S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.49
(€31.73/kg)
Red plush dragon dog toy with purple wings, white belly and rope tail; product tag visible; text 'Assorted Colors'.
KONG
Dragon Knots
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (47)
€12.99
Premiere I love my dog Mini Snack Sticks packaging, featuring soft chicken and rice treats in a circular display, 70g.
Exclusive
PREMIERE
mini sticks chicken and rice 70 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (180)
€2.99
(€42.71/kg)
Variants available: 2
A bag of "fit+fun Funny Meal" guinea pig feed, featuring a guinea pig on the left, with colorful pellets and ingredients visible.
Exclusive
FIT+FUN
Funny Meal for guinea pigs
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (2)
€6.99
(€2.33/kg)
A 1kg bag of yellow foxtail millet labeled "Kolbenhirse Gelb" from MultiFit, featuring colorful birds on the front.
Exclusive
MultiFit
Yellow Foxtail Millet 1 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (37)
€17.99
(€17.99/kg)
Select Gold Senior Acceptance cat food can with an orange tabby cat, chicken with liver & salmon flavor, grain-free formula.
Exclusive
SELECT GOLD
Acceptance Senior Wet Cat Food 6x400 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (54)
€14.49
(€6.04/kg)
Green Chuckit! Zipflight dog toy with a circular design and a central hole, featuring a textured surface and blue trim.
ChuckIt
! Frisbee Zipflight
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (43)
€12.99
MultiFit Junior <1 puppy dry dog food bag, poultry & rice, pink packaging with kibble image, 2.5 kg
Exclusive
MultiFit
Dry Food Dog Junior, with Poultry & Rice 2.5 kg
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (58)
€8.99
(€3.60/kg)
Variants available: 2
Select Gold Adult Pure dog food can with kangaroo flavor, 70% kangaroo meat, grain-free, 800g.
NewExclusive
SELECT GOLD
Pure Adult Wet Dog Food Kangaroo 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 4
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit dog food bag with smiling black-and-white dog, "Sensitive Adult 1+" label, lamb, poultry & rice, 12 kg.
Purple FURminator undercoat deShedding tool (M/L Short Hair) with box reading 'UNDERCOAT deSHEDDING TOOL' and FURjector tab.
FURminator
cat M-L Short hair
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
Variants available: 2
PREMIERE soft adult dog food bag, poultry, 1 kg, orange-gray pack with Labrador image and text "PREMIERE. I love my dog"
Exclusive
PREMIERE
Soft Dry Dog Food Adult Poultry 1 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (273)
€7.99
(€7.99/kg)
Variants available: 3
MultiFit Tasty Duo adult cat food pack with duo fish & classic mix jelly, featuring a licking orange tabby cat.
Exclusive
MultiFit
Wet Food Cat Tasty Duo Adult Duo Fish & Classic Jelly Mix Multipack 12x100 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (110)
€5.99
(€4.99/kg)
Variants available: 2
Cat's Best Smart Pellets cat litter bag, featuring a tabby cat, green packaging, and text highlighting its organic and tracking prevention features.
Cat´s Best
Smart Pellets 5 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (669)
€15.99
(€3.20/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Cat food bag labeled "Premiere Meat Menu" for sensitive adult cats, featuring a tabby cat, with text highlighting 53% poultry and fish content.
Exclusive
PREMIERE
Sensitive Poultry 2 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (47)
€15.99
(€8.00/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Colorful cat toys in a clear package, featuring four spiky balls in pink, green, blue, and orange. Text reads "Fit+fun Spielzeug für Katzen."
Exclusive
FIT+FUN
Toy Prickly Balls, 4-pack
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (40)
€2.49
EVERYDAY LOW PRICES
Dog food bag labeled "SELECT GOLD MAXI SENIOR" for dogs over 25 kg, aged 8+, with chicken as the main ingredient.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Senior Maxi Chicken Dry Dog Food 12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (109)
€54.99
(€4.58/kg)
A 2.5 kg bag of MultiFit fat food for birds, featuring images of a great tit and a robin, with the text "FETTFUTTER" prominently displayed.
Exclusive
MultiFit
High-Fat Food 2.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (338)
€7.49
(€3.00/kg)
Variants available: 2
Brown plush teddy bear pet toy with blue fabric patches; "Assorted Colors" label and three color swatches below
KONG
Wild Knots Bear XS
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (324)
€7.99
Variants available: 4
Green pet carrier backpack with gray accents, featuring mesh ventilation panels and multiple zippered pockets.
Exclusive
MORE
Supreme backpack
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (17)
€69.99
MultiFit dog food bag with Bernese puppy; JUNIOR MAXI <2; WITH POULTRY & RICE; 2.5 kg
Exclusive
MultiFit
Dry Food Dog Junior, Maxi, with Poultry & Rice 2.5 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (60)
€8.99
(€3.60/kg)
Variants available: 2
Interactive cat toy featuring a white spherical base with a retractable feather-like blue and silver ribbon on top.
Exclusive
AniOne
toy robot with laser
Rating: 2.3 out of 5 stars
2.3 (43)
€17.99
Open trunk of a silver car featuring a black pet barrier, designed to secure pets in the cargo area.
Trixie
dog guard
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
Bag of "Winner" premium dog food featuring a colorful outline of a dog, labeled "Chicken" at the top, with nutritional icons and details on the side.
Winner
Chicken Dry Dog Food 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€3.66/kg)
Variants available: 2
Black pet treat dispenser with a secure lid and a handle, designed for easy access to treats.
Flexi
Multi Box
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (25)
€7.99
A roll of natural jute twine, tightly wound and light beige in color, displayed on a white background.
Exclusive
AniOne
Sisal Rope Roppy natural color
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (43)
€11.99
(€0.32/m)
Variants available: 2