Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2921 Products
MultiFit Native dog snack pouch labeled 'SNACKS ADULT 1+' with happy dog photo and visible chicken breast fillets.
Exclusive
MultiFit
premium chicken breast fillets 1 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (556)
€19.99
(€19.99/kg)
A colorful bag of MultiFit Nature snacks for small pets, featuring a heart shape and images of a rabbit, guinea pig, and hamsters.
Exclusive
MultiFit
Nature dandelion root snacks 50 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (14)
€2.99
(€59.80/kg)
White PetSafe pet door with a clear flap and installation screws, designed for easy access for pets.
PetSafe
microchip cat flap
Rating: 2.7 out of 5 stars
2.7 (46)
€77.99
Premiere I Love My Dog Mini Snack Sandwich, 70g package featuring triangular dog treats with chicken and fish flavor.
Exclusive
PREMIERE
Chicken and Fish Mini Sandwich 70 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (193)
€2.99
(€42.71/kg)
Variants available: 2
A clear plastic bag filled with strips of dried beef throats, labeled "Rinderschlund" and "Beef Throats" in German and English, with a quality assurance mark.
Exclusive
MultiFit
native Beef Gullet Pieces 250 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (142)
€8.49
(€33.96/kg)
Variants available: 3
A can of Premiere Meat Menu cat food with a tabby cat label, "Beef with Deer," grain-free, and "100% Fresh Meat" for adults.
NewExclusive
PREMIERE
Meat Menu Adult Beef with venison 400 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€4.98/kg)
Variants available: 5
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Puppy Golden Retriever dog food bag featuring breed-specific nutrition, tailored kibble, and immune system support icons.
Gray elephant plush pet toy with long trunk, embroidered eyes, red piping accents, white paw tips and tufted tail
KONG
Cozie Ultra Elephant
Rating: 2.5 out of 5 stars
2.5 (30)
€14.99
ACANA Classics Red Meat Recipe dog food bag, featuring a scenic mountain and lake background, highlights ingredients: raw beef, pork, and lamb.
ACANA
Classic Red 9.7 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (57)
€78.99
(€8.14/kg)
A clear plastic bag filled with dried sprats, labeled "Multifit native" with a dog image and the word "Sprotten" at the top.
Exclusive
MultiFit
native Sprats 200g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (92)
€6.49
(€32.45/kg)
A festive pet advent calendar featuring colorful illustrations of cats and snowy houses, with "Merry Christmas" text at the top.
Exclusive
MultiFit
Advent Calendar Cat 180g
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (50)
€8.99
(€49.94/kg)
GimCat Multi-Vitamin Paste Extra tube and box with tabby cat image, showing "Cell-Immune Complex" and "12 Vitamins."
GimCat
Multi-Vitamin Paste Extra 100 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (140)
€6.99
(€69.90/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Urinary cat food bag showing a cat and kibble, promoting urinary tract health in 10 days.
ROYAL CANIN
Adult Urinary Care Dry Cat Food 400 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (202)
€8.49
(€21.22/kg)
Variants available: 3
A bag of Vitakraft bird food with two budgerigars, a seed bowl, and Australian scenery. Highlights include "Our origin is Australia!" and nutrients.
Vitakraft
Australian Budgie Domestic Food 800 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (41)
€5.49
(€6.86/kg)
Royal Canin Regular Sensible 33 cat food bag with a gray cat illustration and text on health nutrition, digestion, and kibble size.
ROYAL CANIN
Regular Sensible Dry Cat Food 400 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (398)
€6.99
(€17.47/kg)
Variants available: 4
A can of MultiFit cat food with a yellow label, featuring an orange cat and stating "ADULT," "SAUCE," and "no added sugars." A bowl is in front.
Exclusive
MultiFit
Adult Sauce Beef & Liver 6x400 g
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (157)
€8.99
(€3.75/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Green cat toy track with curved sections and ball, designed for interactive play.
Multi-Vitamin tube for cats by Gimpet, 50g, with a yellow label featuring a cat image and text in German and Italian promoting health and well-being.
GimCat
multi-vitamin cat paste
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (87)
€3.99
(€79.80/kg)
Royal Canin Hairball cat food bag, featuring a cat graphic, claims to reduce hairball formation in 14 days, with a kibble piece shown.
ROYAL CANIN
Adult Hairball Care Dry Cat Food 4 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (200)
€57.99
(€14.50/kg)
Premium hay for pets, labeled "Grüne Natur" with carrots and peppers, in a 750g bag. Features a green and orange design.
Exclusive
REAL NATURE
Green Nature with Peppers and Carrots 750g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (33)
€6.99
(€9.32/kg)
Royal Canin Digestive Care Mini dog food bag with a small dog illustration, emphasizing improved stool quality and 92% proven results.
ROYAL CANIN
Mini Digestive Care Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (49)
€29.99
(€10.00/kg)
Pink double-ball rubber dog toy with four pink fabric tassels; three color dots and text "Assorted Colors"
KONG
Wubba Comet L
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (13)
€12.99
Box and tube of GimCat Malt-Soft Paste Extra anti-hairball complex for cats, pink-labeled tube with "Malt-Soft Paste Extra" text visible
GimCat
Malt-Soft Paste Extra 100 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (224)
€6.99
(€69.90/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Indoor Long Hair cat food bag featuring a stretching long-haired cat, with text highlighting hairball reduction and adapted kibble size.
ROYAL CANIN
Indoor Long Hair Dry Cat Food 2 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (67)
€29.99
(€15.00/kg)
GimCat Duo Paste Anti-Hairball for cats, featuring a gray cat on the packaging, with text highlighting "Malz mit Hühnen" and "No sugar added."
GimCat
Malt-Soft-Extra Cat Paste
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (224)
€3.99
(€79.80/kg)
Hill's Science Plan Puppy <1 bag with two beagle puppies, 5 Essential Benefits badge, with Lamb & Rice and brand logo.
Hill´s
Hill's Science Plan Dry Dog Food, Medium Puppy with lamb and rice 2.5 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (44)
€27.99
(€11.20/kg)
Variants available: 2
Multi-Vitamin-Extra tube and box for pets, promoting health and a beautiful coat, featuring text in German and Italian.
GimCat
Multi-Vitamin-Extra Cat Paste
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€79.80/kg)
Royal Canin Appetite Control cat food bag with a tabby cat illustration and text: "90% of owners saw results in 4 weeks."
ROYAL CANIN
Appetite Control Care Dry Cat Food 400 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€8.49
(€21.22/kg)
Variants available: 3
Royal Canin Digestive Care dog food bag featuring a Border Collie illustration, highlighting improved stool quality and 91% optimal results.
ROYAL CANIN
Medium Digestive Care Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (46)
€29.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
ACANA Adult Small Breed dog food bag with fresh chicken as the first ingredient, 60% animal ingredients, and 40% vegetables.
ACANA
Adult Small Breed 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€24.99
(€12.50/kg)
Variants available: 2
A playful tabby cat rests next to a colorful "Premiere Royal Ragout" box, showcasing poultry chunks and "Rich in poultry" label.
Exclusive
PREMIERE
Multipack 8x100 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (99)
€5.99
(€7.49/kg)
Royal Canin Active Life Outdoor cat food for cats 7+, featuring a Bengal cat image, adapted kibble size, and vitality complex.
ROYAL CANIN
Active Life Outdoor 7+ Dry cat Food 400 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
(€19.97/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Dog food bag labeled "FIT+FUN CROС mit Rind," featuring two dogs on the front, with a weight of 15kg.
Exclusive
FIT+FUN
Dry Food Croc 15 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (262)
€17.99
(€1.20/kg)
A long, collapsible pet tunnel in bright yellow and white, featuring a black opening, designed for pet play and exploration.
Exclusive
AniOne
Play Tunnel
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (25)
€9.99
Royal Canin puppy food bag, X-Small 2-10 months, adult weight up to 4 kg, picture of small white-brown puppy
ROYAL CANIN
X-Small Puppy Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (64)
€17.99
(€11.99/kg)
A bag of Versele-Laga Prestige Canaries bird food featuring two canaries, one yellow and one orange, with the text "100% Pure Nature."
Versele-Laga
Prestige Canaries 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (21)
€11.49
(€2.87/kg)
Pet treat bag labeled "Premiere I ♥ my dog," featuring rabbit-flavored mini meat snacks, with "75% Fleisch" and 60g weight.
Exclusive
PREMIERE
Mini Meaties Rabbit 60 g
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (149)
€2.99
(€49.83/kg)
Fluffy white pet cave with a rounded entrance, designed for small animals to snuggle and rest comfortably.
Exclusive
AniOne
Cosy Dream cave
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (16)
€39.99
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Adult German Shepherd dog food bag featuring a German Shepherd image, with text highlighting breed nutrition and digestive performance.
Cat food packaging featuring a playful tabby cat beside a plate of pâté. Text highlights chicken and salmon flavors, 8x100g.
Exclusive
PREMIERE
Multipack 8x100 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (99)
€5.99
(€7.49/kg)