Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2921 Products
Two colorful pet pillows, one pink with multicolored dots and one light blue with similar patterns, displayed together.
Exclusive
AniOne
Celebration Cuddle Cushion Catnip
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (39)
€2.99
Dental Snack Mini Wraps for dogs, featuring chicken flavor, with a 95g package. Includes icons for dental care and chew hardness.
Exclusive
PREMIERE
Dental Wrap Mini Dental Rolls 8 Piece(s)
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (32)
€3.99
(€42.00/kg)
Variants available: 2
Dog food packaging labeled "Premiere" with the text "Sensitive Adult" and "Rich in Lamb & Rice," featuring a 4kg size.
Exclusive
PREMIERE
Sensitive Dry Dog Food Adult Lamb 4 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (176)
€22.99
(€5.75/kg)
Variants available: 4
1kg bag of MultiFit bird fat food, with blue tit and robin images, labeled "FETT FUTTER" and translations in French and Italian.
Exclusive
MultiFit
Fat Food 1kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.49
(€2.49/kg)
Cat food packaging featuring "FIT+FUN STICKS mit Geflügel & Leber," showcasing a tabby cat and displaying multiple languages.
Exclusive
FIT+FUN
cat sticks 10 pieces
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.49
(€29.80/kg)
Real Nature Wilderness Pure Turkey meat snack for dogs, featuring a wolf in the background, with 90% turkey, 10% vegetables, and no added grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Meat Snack Training 150g Turkey
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (106)
€5.99
(€39.93/kg)
Variants available: 3
A curved cat scratching post with a beige scratching surface and a colorful, playful design featuring various cats and flowers.
Exclusive
AniOne
Scratching Board
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (36)
€12.99
A 2.5 kg bag of MultiFit protein bird feed featuring a colorful design with a great tit and robin on a branch, labeled "Protein Leibgericht."
Exclusive
MultiFit
Protein Favourite Dish 2.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (229)
€8.49
(€3.40/kg)
Variants available: 2
MultiFit Native snacks (Adult 1+) bag, dog photo and window with dried duck breast fillets; reads 'DUCK BREAST FILLETS'.
Exclusive
MultiFit
native duck breast fillets 750g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (185)
€20.99
(€27.99/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Bright orange rubber dog ball with hexagonal cutouts, featuring the logo "Dogs Creek Outdoor Gear."
Exclusive
Dogs Creek
Snackball Grid
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
A package of Real Nature Wilderness Horse Mix dog treats, featuring a variety of dried horse meat pieces, labeled "100% Pferd Cheval Horse."
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Pure Snack Horse Mix 150 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (44)
€6.99
(€46.60/kg)
Purple corded elephant pet toy with blue-and-white gingham ears and belly, twisted rope limbs with knotted ends
KONG
Floppy Knots Elephant
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (24)
€13.99
EVERYDAY LOW PRICES
Black pet seat cover mat with adjustable straps, designed to protect car seats from pet hair and dirt.
Exclusive
FIT+FUN
car soft blanket
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (26)
€9.99
Container of PetBalance Support Joint Pellets for dogs, featuring a golden retriever on the label, 675g, with text in multiple languages.
Exclusive
PetBalance
Support Joint Pellets 675 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (43)
€29.99
(€44.43/kg)
Variants available: 2
A bag of MultiFit peanut granules for birds, featuring a yellow logo, the text "ERDNUSSBRUCH," and images of a great tit and a robin.
Exclusive
MultiFit
Chopped Peanuts 1 kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€5.99
(€5.99/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Adult Cavalier King Charles dog food bag with an illustration of a Cavalier, emphasizing breed nutrition and heart health.
ROYAL CANIN
Adult Cavalier King Charles Dry Dog Food 7.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (66)
€69.99
(€9.33/kg)
Variants available: 2
A playful tabby cat clings to a tall scratching post made of natural materials, featuring a spiral of brown and white rope.
Exclusive
AniOne
scratching post Simba
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (93)
€14.99
Select Gold Medium Senior dog food bag, 11-25 kg, featuring a black and white dog silhouette, labeled "Complete" with chicken as the main ingredient.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Senior Medium Chicken Dry Dog Food 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (87)
€29.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Two 12 kg bags of Real Nature Wilderness dog food "Great Outback," with wolf imagery, 70% meat, 30% fruits/vegetables, no grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dry Dog Food, Adult, Great Outback Rabbit, Kangaroo and Beef 2x12 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (90)
€152.99
(€6.37/kg)
Variants available: 2
Leopard print pet house with a triangular shape, featuring a black entrance and soft interior, ideal for small pets.
Exclusive
AniOne
Leo cave
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (5)
€49.99
4kg bag of PREMIERE dog food with a smiling yellow Labrador. Labeled "SENSITIVE GRAIN FREE ADULT," rich in chicken and potato.
Exclusive
PREMIERE
Sensitive Dry Dog Food Adult Grain Free Chicken & Potato 4 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (71)
€22.99
(€5.75/kg)
Variants available: 2
Hanging woven grass pet hideaway in an egg shape, featuring a small entrance and a loop for easy attachment.
Exclusive
AniOne
Grass Nest
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (4)
€5.49
MultiFit Snacks bag labeled "Chick 'N' Chew mit Rind" — chicken-chew dog treats with beef, chew sticks and a smiling brown-and-white dog
Exclusive
MultiFit
Snacks Chick 'n' Chew with Beef 500 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (17)
€13.99
(€27.98/kg)
A clear plastic bag filled with dried beef lung treats for dogs, labeled "Rinderlunge" with a quality seal and made in Europe.
Exclusive
MultiFit
Native Beef Lung 250g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (65)
€7.49
(€29.96/kg)
Canned "Premiere Meati" pet food with chicken, raw chicken breast, and meats on a cutting board with a knife and "for meat lovers" text.
Exclusive
PREMIERE
Meati Junior 6x800 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (121)
€18.99
(€3.96/kg)
Variants available: 2
FIT+FUN cat treats pack with tabby cat, STICKS mit Truthahn & Lamm text, brown stick treats shown, 50 g
Exclusive
FIT+FUN
Sticks Turkey & Lamb 50 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.49
(€29.80/kg)
MultiFit native beef scalp snacks in a clear package, featuring several pieces of dried beef skin, with a dog in the background.
Exclusive
MultiFit
Native Beef Scalp 200g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (108)
€5.99
(€29.95/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Select Gold dog food bag, labeled "MAXI ADULT Light," suitable for dogs over 25 kg, with chicken as the main ingredient.
Exclusive
SELECT GOLD
Light Maxi Adult Chicken 12kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (57)
€54.99
(€4.58/kg)
A jar of Real Nature Wilderness Pure Lamb freeze-dried snack for dogs, featuring a wolf image, "100%" label, and multilingual text.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS lamb lung 40 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (13)
€5.49
(€137.25/kg)
A beige cat scratching post with a plush base and a dangling ball toy, designed for feline play and scratching.
Exclusive
AniOne
scratching post Bailey
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (74)
€34.99
Kitten paste tube featuring a gray kitten on the front, labeled "LIFESTART JUNIOR CARE" and "KITTEN PASTE," 100g.
Exclusive
PetBalance
Lifestart Kitten Paste 100g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (21)
€8.99
(€89.90/kg)
A bag of hedgehog food labeled "Premiere. I ♥ my garden" with images of two hedgehogs, featuring a 70% meat content claim and a 750g weight.
Exclusive
PREMIERE
Hedgehog Feed 750 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (17)
€5.99
(€7.99/kg)
Cat treat packaging featuring a tabby cat, labeled "FIT+FUN STICKS" with "XXL BIG SIZE SMALL PRICE," and details on flavors and quantity.
Exclusive
FIT+FUN
Sticks XXL-Multipack 250g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (405)
€4.99
(€19.96/kg)
Bottle of Premiere Raw Kitchen 5-Plant Oil for pets, featuring a yellow label with text in multiple languages, highlighting its blend of five oils.
Exclusive
PREMIERE
RAW KITCHEN 5-plant oil 250 ml
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€14.99
(€59.96/l)
Close-up of an orange tabby beside a box of MultiFit Classic Senior cat food, featuring "Fish & Classic Mix" and flavors: duck, beef, turkey.
Exclusive
MultiFit
Senior Jelly Fish & Classic Mix Multipack 12x100 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (53)
€5.99
(€4.99/kg)
Versele-Laga Prestige Exotic bird nuts package with three parrots and pile of nuts, label 'Nuts 15% e750g'
Versele-Laga
Exotic Nuts 750 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (12)
€6.99
(€9.32/kg)
MultiFit Native chew sticks for dogs, chicken flavor, packaged with a photo of a dog and text in multiple languages.
Exclusive
MultiFit
Native Chicken Chew Sticks
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (45)
€5.49
(€36.60/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Red and white striped dog toy shaped like a lighthouse, featuring a rope and a small buoy at the base, branded "rogz."
ROGZ
floating lighthouse
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (42)
€19.99
A clear plastic bag filled with hay, labeled "REAL NATURE" with a scenic beach background, featuring the text "Regionales Weideheu Norddeutschland."
Exclusive
REAL NATURE
Meadow Hay from Northern Germany 1.5kg
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (13)
€9.99
(€6.66/kg)
Two long, chewy dog treats packaged in clear plastic, with a header featuring a dog and the text "Natural" and "Rindfleischsticks."
Exclusive
MultiFit
native Beef Gullet Stick 140g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (32)
€6.49
(€46.36/kg)
MultiFit native calf throat snacks for dogs, featuring a border collie on the packaging, with a clear plastic bag showing the treats inside.
Exclusive
MultiFit
Native Calf Gullet 200g
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (15)
€7.99
(€39.95/kg)