Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2923 Products
Premiere I love my dog Junior Best Meat puppy food with 43% poultry, two Labrador puppies, kibble bowl, and meat pieces on wooden floor.
Exclusive
PREMIERE
Dry Dog Food Best Meat Junior Poultry 1 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (204)
€6.99
(€6.99/kg)
Variants available: 3
Dog food bag labeled "Real Nature Country Selection Mediterran" with a dog image and ingredients: buffalo, beef, chestnuts, mozzarella.
Exclusive
REAL NATURE
Country Selection Mediterran Buffalo 12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (87)
€74.99
(€6.25/kg)
Dog food package "Real Nature Wilderness Adult True Country" with a wolf in a forest; 70% meat & fish, 30% fruits & veggies, 0% grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry dog food, Adult, True Country, Chicken with Fish 1 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (321)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 4
Gray pet feeding mat, rectangular shape with raised edges to contain spills.
Exclusive
AniOne
Light Grey Silicone Mat
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (15)
€14.99
Orange dog toy with a mesh design and a black handle, featuring a reflective stripe for visibility.
Exclusive
Dogs Creek
Wave Training Dummy S
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (8)
€11.99
Variants available: 2
A 1.5 kg bag of peanut bird feed with a colorful bird illustration, labeled "PREMIERE. I ♥ my garden" and "ERDNUSS KERNE."
Exclusive
PREMIERE
peanuts 1.5 kg 1.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (101)
€7.99
(€5.33/kg)
Variants available: 3
Dog chew snack with a large brown bone-shaped treat on a light wooden background, labeled "Chew Snack Bones" in multiple languages.
Exclusive
PREMIERE
chew bone with duck Chicken 1 Piece(s)
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (206)
€4.99
(€36.96/kg)
Variants available: 2
Green ceramic pet food dish featuring a hedgehog design and decorative border, with drainage holes at the bottom.
Exclusive
AniOne
ceramic hedgehog bowl
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (10)
€3.99
Pink MultiFit 800g bag of guinea pig compound feed, large guinea pig photo, text "Für Meerschweinchen".
Exclusive
MultiFit
Rodent Food for Guinea Pigs 800 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (72)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
A black pet barrier netting is installed between the front and back seats of a car, preventing pets from accessing the front.
Exclusive
FIT+FUN
car net
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (9)
€9.99
AniOne Ear Care product box featuring a dog and a cat, with text in multiple languages including "Ear Care" and usage instructions.
Exclusive
AniOne
Ear Care
Rating: 1.7 out of 5 stars
1.7 (12)
€5.99
(€99.83/l)
Bird food packaging featuring a colorful bird perched on a branch, with text highlighting "With insect fat" and "6 Stück" (6 pieces).
Exclusive
PREMIERE
Energy balls with insect fat
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (7)
€4.99
Container of MultiFit Mini Soft Trainies dog snacks with colorful bone-shaped treats. Text reads "Soft & Juicy" and "For Training & Reward."
Exclusive
MultiFit
Soft Trainies Mini Mini 300 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (397)
€3.99
(€13.30/kg)
Variants available: 2
Clear bag of MultiFit Nature Grain Free garden herbs (Gartenkräuter) 100g for small pets, pictured rabbit and small rodents
NewExclusive
MultiFit
Grain Free Herbs set of 4 Garden herbs 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€29.90/kg)
Variants available: 2
Premiere I love my dog Mini Adult Best Meat dog food, 42% poultry, small croquettes, reduced stool odor, 1kg pack.
Exclusive
PREMIERE
Dry Dog Food Best Meat Adult Mini Poultry 1 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (59)
€6.99
(€6.99/kg)
Variants available: 2
A bag of "Winner" premium dog food featuring a colorful silhouette of a dog, labeled with "Beef" and nutritional icons at the bottom.
Winner
Beef 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
(€2.67/kg)
Red KONG rubber dog ball with handle and tennis-ball graphic labeled "KONG"; colored dots and "Assorted Colors" text below.
KONG
Jumbler Ball M-L
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (93)
€14.99
Variants available: 2
Water bottle for small pets featuring images of a rabbit, guinea pig, and hamster on a blue background, labeled "AniOne Wild variety."
Exclusive
AniOne
Drinking Bottle 100 ml
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (88)
€2.99
Variants available: 4
A 1.5kg bag of "Premiere I Love My Garden" Berry Mix bird food, featuring a colorful illustration of a bullfinch on a branch and visible berries.
Exclusive
PREMIERE
Berry Mix 1.5kg
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (22)
€10.99
(€7.33/kg)
MultiFit pink 800g bag feed for gerbils, mice & dwarf hamsters; three rodents, seeds, and 'No added sugars' logo.
Exclusive
MultiFit
rodent food for mice, gerbils and dwarf hamsters 800 g
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (64)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 2
A black and white pet grooming tool holder with multiple metal combs, featuring a cushioned grip for easy handling.
Exclusive
AniOne
aluminium dust scoop
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (26)
€16.99
Pet food bag "Wilderness Adult Dark Fiord" with a wolf in a forest, 70% meat, 30% fruits/veggies, 0% grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dark Fjord Red Deer, Salmon & Duck 1 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (224)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 4
Black pet carrier with mesh windows for ventilation, featuring a zippered top and side pocket for storage.
Exclusive
AniOne
Traveller S
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (41)
€79.99
Variants available: 3
Three Fit+Fun pet care products: 5 kg hay, 60 l bedding, and 600 g straw, featuring small animals on the packaging.
Exclusive
FIT+FUN
Small Pet Gift Set, 3-piece, 240 l
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (10)
€32.29
(€0.13/l)
White terrarium sand in a 5kg bag by MultiFit, featuring images of reptiles on the packaging and the text "Terrariensand Weiss."
Exclusive
MultiFit
Terrarium Sand 5 kg white
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€8.99
(€1.80/kg)
Variants available: 2
A bright pink retractable dog leash with a black handle and a silver clip, featuring a logo and a decorative design.
Flexi
New Classic Rope red XS, 3 m, 8 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (66)
€11.99
Variants available: 4
Deal
Select Gold Medium Senior dog food bag, 11-25 kg, for dogs over 8 years. Features "Sensitive" formula with lamb and rice.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Senior Medium Dry Dog Food Lamb & Rice 4 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (124)
€28.89
(€7.22/kg)
Variants available: 3
MultiFit Cuttlefish Bone Citrus packaging featuring a yellow cuttlebone with a clip, surrounded by colorful birds.
Exclusive
MultiFit
Citrus Cuttlebone Bowl
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (7)
€1.99
Two small orange and blue balls labeled "Chuckit! Ultra Ball" for small dogs, with text indicating "Fetch Games" and "For small dogs only."
ChuckIt
! Ultra Ball pack of 2 S
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (176)
€10.99
Variants available: 2
A pet food package featuring a wolf, labeled "Real Nature Wilderness Meat Snack Soft," with "Pure Beef" and "Rind mit Oregano" prominently displayed.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Meat Snack Soft 150g Beef with oregano
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (217)
€5.99
(€39.93/kg)
Variants available: 3
Select Gold Mini Junior dog food bag, suitable for puppies 5-10 kg, with chicken as the main ingredient, labeled "Complete."
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Junior Mini Chicken Dry Dog Food 1 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (37)
€9.99
(€9.99/kg)
Variants available: 2
Two bags of dog food labeled "Wilderness Adult Wide Savannah" featuring a wolf and images of meat, with 70% wild boar, 30% lamb & duck, and 0% grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Wide Savannah Wild Boar with Lamb and Duck 2x12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (156)
€152.99
(€6.37/kg)
Variants available: 2
Premiere I Love My Dog Lucky Snack Shamrocks dog treats with duck, 200g package featuring a clover shape and hard texture.
Exclusive
PREMIERE
Lucky Snack Duck 200 g
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (15)
€3.99
(€19.95/kg)
Variants available: 3
Premiere I love my dog Meaties packaging featuring a beagle, highlighting 95% meat content, with chicken flavor and value pack of 2x250g.
Exclusive
PREMIERE
Pure Meaties Chicken XXL 2x250g Value Pack 2x250 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (166)
€12.99
(€25.98/kg)
Variants available: 2
Black pet leash with two metal clips and an adjustable buckle, designed for securing pets safely.
Exclusive
AniOne
seatbelt with snap hook
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (17)
€8.99
Select Gold Extra Sensitive Snack Sticks for adult dogs, featuring a white poodle on the packaging, highlighting insect protein.
Exclusive
SELECT GOLD
Extra Sensitive Insect Snack 70g
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (13)
€4.99
(€71.29/kg)
Premiere Deluxe meat sticks for horses, featuring a purple and gold packaging with a horse silhouette, labeled "soft" and "treat."
Exclusive
PREMIERE
Snack it Meat Sticks 90g Horse
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (24)
€3.49
(€38.78/kg)
Variants available: 3
Pink MultiFit 800g bag of compound feed for senior dwarf rabbits showing two rabbits and the text "Für Senior-Zwergkaninchen"
Exclusive
MultiFit
Dwarf Rabbit Senior 800g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (13)
€4.99
(€6.24/kg)
White ceramic cat-shaped pet bowl with a smiling cat face design on the bottom.
Exclusive
AniOne
Happy Kitty Ceramic Bowl white
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (43)
€4.99
Variants available: 2
A fluffy silver Persian cat lounging inside a floral-patterned cat tunnel with green leaves on a white background.
Exclusive
AniOne
Rustle Tunnel
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (5)
€14.99
Bottle of liquid carbon fertilizer labeled "Pro CO2" for aquatic plants, featuring green plant graphics and multilingual text.
Exclusive
MORE
Pro CO 2
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (3)
€14.99
(€59.96/l)
A "Premiere Insect" mealworm treat package for dogs, showing round brown balls and "100g" label in multiple languages.
Exclusive
PREMIERE
Insect Snack Balls mealworms with rice 100 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (15)
€2.99
(€29.90/kg)
Automatic pet feeder with digital display and control buttons, labeled "AniOne Wild Variety," designed for convenient pet feeding.
Exclusive
AniOne
automatic feeder
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
EVERYDAY LOW PRICES
A soft, plush pig toy with a light pink body, small ears, and a smiling face, perfect for pets to play with.
Exclusive
FIT+FUN
Plush Pig
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (44)
€4.99
Three packages of MultiFit cuttlebone for birds, featuring a clip for attachment, with colorful birds illustrated on the packaging.
Exclusive
MultiFit
Sepia bone 3 x 14g
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (58)
€6.99
(€166.43/kg)