Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2923 Products
Premiere Fish pet treat packaging featuring chicken breast with fish, showcasing dried fish pieces inside a fish-shaped window.
Exclusive
PREMIERE
chicken breast with fish 250 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (179)
€8.99
(€35.96/kg)
Black rectangular pet bed with plush fabric and raised edges, featuring a quilted design and a small label on one corner.
Exclusive
AniOne
cushion for carrier box XS
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (72)
€9.99
Variants available: 6
MultiFit Native dog snacks pack with smiling black-and-white dog, label "SNACKS ADULT 1+" and "CHEW STICK BEEF" with visible beef sticks
Exclusive
MultiFit
native chewing sticks beef S
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (86)
€6.99
(€46.60/kg)
Variants available: 2
Dog treat package with a golden retriever, labeled "Premiere. I love my dog," featuring chicken-flavored "Chew Snack Rolls," 90g.
Exclusive
PREMIERE
chicken breast chewy roll 90 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.49
(€38.78/kg)
Variants available: 2
Black pet waste scoop with a long handle and a blue AniOne logo, designed for easy clean-up of pet waste.
Exclusive
AniOne
poop scoop
Rating: 2.7 out of 5 stars
2.7 (7)
€14.99
Catit Senses Fireball cat toy packaging showing kitten and glowing orange ball labeled 'catit', text 'SENSES.'
Catit
Fireball toy
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (45)
€4.99
Package of AniOne Training Pads featuring two Labrador puppies on a training pad, with dimensions 60x90cm and containing 10 pads.
Exclusive
AniOne
Training Pads 60x90 10 Piece(s)
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (40)
€8.99
Coiled air hose with a blue label displaying fish illustrations and "AniOne Luftschlauch Air Hose ca. 2.5 m."
Exclusive
AniOne
Air Hose
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€1.20/m)
A bag of MultiFit terrarium soil, featuring images of a lizard and a frog on a blurred green background, labeled "Terrarienerde."
Exclusive
MultiFit
terrarium soil 5 l
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (3)
€6.99
(€1.40/l)
Interactive cat toy with a circular design, featuring a dark blue felt surface and a small black mouse toy on a track.
Exclusive
MORE
Hunt the Mouse toy - mouse hunt
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (13)
€29.99
Bag of Leader Natural Dog Nutrition, Supreme formula for adult dogs, featuring chicken as the main ingredient, made in Ireland.
Red Mills
Leader Supreme 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Colorful spring toys for cats in a clear package, featuring a tab with a cat image and text in multiple languages.
Exclusive
FIT+FUN
Colourful Springs Cat Toy
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (12)
€2.99
Premiere I Love My Dog Chew Snack packaging featuring medium rolls with chicken, 125g. Includes a dog illustration and chew duration info.
Exclusive
PREMIERE
Wrap It Medium Rolls Chicken 125 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (13)
€5.49
(€43.92/kg)
Wooden pet playpen with natural branches, ropes, and hanging toys, designed for small animals to exercise and play.
Exclusive
AniOne
Natural Wood play area
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (10)
€15.99
A bag of Premiere Protein Fat Sticks for birds, featuring a robin on the front, with text in multiple languages and nutritional claims.
Exclusive
PREMIERE
Protein Fat Sticks 1,5kg
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (38)
€6.99
(€4.66/kg)
Real Nature Wilderness adult cat food – Pure Duck, 65% duck, 35% fruits & veg, 0% added grains, 300g.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dry Food Cat, Adult, Pure Duck 300 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (36)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 2
Packaging for PREMIERE. Deluxe Meat Sticks, featuring a horse silhouette, with text indicating "with horse," "soft," and "100g."
Exclusive
PREMIERE
Snack it Soft Meat Sticks with Horse Meat 100 g
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (17)
€4.49
(€44.90/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Colorful crinkle balls in red, green, blue, pink, yellow, and purple, designed as pet toys for playful interaction.
Exclusive
FIT+FUN
Toy small crackling balls
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (6)
€0.49
A plush orange octopus toy with rope tentacles, featuring a smiling face and soft texture, ideal for pets to play with.
Exclusive
AniOne
Cuddly Toy Crab
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (25)
€6.99
A yellow bag of bird seed mix featuring a blue tit perched on a branch, with text stating "PREMIERE. I ♥ my garden" and "STREU MIX."
Exclusive
PREMIERE
Litter Mix 1.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (51)
€6.49
(€4.33/kg)
Variants available: 2
A colorful cat toy featuring a blue and white striped rope ball attached to a green feathered base, ideal for playful pets.
Exclusive
AniOne
toy Sisal ball with spring 6 cm
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (8)
€2.49
"Premiere I Love My Dog" meat snack strips for dogs, 70g, with a smiling Labrador and "95% Fleisch" on the package.
NewExclusive
PREMIERE
Meat Snack Stripes for dogs, Duck 70 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€42.71/kg)
Variants available: 4
A soft, rectangular pet bed in cream color with a plush surface and a dark gray border, ideal for pet comfort.
Exclusive
AniOne
Bernie lay blanket beige
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (21)
€14.99
Variants available: 2
Pink MultiFit chinchilla food bag labeled "Mischfuttermittel für CHINCHILLAS", 800g, shows chinchillas and feed mix
Exclusive
MultiFit
Chinchilla Food 800g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (19)
€4.99
(€6.24/kg)
A fluffy white teddy bear dog toy with a beige belly and rope legs, featuring a cute face and a small embroidered design on its belly.
Exclusive
AniOne
Toy Bear Patches XS
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (39)
€6.99
Variants available: 3
Select Gold Pure Snacks for kittens, featuring a cat on the package. Flavor: Chicken. Suitable for ages 2-12 months.
Exclusive
SELECT GOLD
Pure Chicken Snack Kitten 75g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€39.87/kg)
Select Gold Mini Senior dog food bag, 5-10 kg, designed for dogs over 8 years. Features chicken flavor and nutritional benefits.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Senior Mini Chicken Dry Dog Food 1 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (55)
€9.99
(€9.99/kg)
Variants available: 2
A colorful packaging of Multifit Snaxx Chick'n Chew dog treats, featuring a transparent window displaying the treats inside, 100g.
Exclusive
MultiFit
Snacxx Chick´n chew 100g Nr. 4
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.49
(€34.90/kg)
Disposable dog nappies packaging, labeled "Take Care," featuring a small dog silhouette. Contains 14 units, suitable for dogs 4-7 kg.
Exclusive
TAKE CARE
CARE Disposable Nappies S
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (118)
€9.99
Variants available: 4
Container of PetBalance Support Skin + Coat Tablets for pets, featuring a golden retriever on the label, with multilingual text on benefits.
Exclusive
PetBalance
Support Skin & Coat Tablets 130g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (9)
€15.99
(€123.00/kg)
Pet snack package with a wolf in grass, labeled "Real Nature Wilderness Crunchy Snack" with 64% horse/chicken, 36% veggies/herbs/fruits.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Crunchy Snack 225 g Horse with sweet potato
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (202)
€5.99
(€26.62/kg)
Variants available: 3
Gray and black dog booties with adjustable straps, featuring a textured sole for traction, ideal for outdoor activities.
Exclusive
Dogs Creek
Hiker paw guard M
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (69)
€26.99
Variants available: 5
Silicone finger brush for dogs packaging featuring a smiling collie, with text highlighting effective plaque removal.
Exclusive
TAKE CARE
Silicone Finger
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (8)
€9.99
Deal
Select Gold Sensitive dental snacks value pack bag for Medium dogs (11–25 kg), shows cocker spaniel and biscuit sticks
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Dental Snacks, Medium Adult
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (205)
€7.99
(€15.85/kg)
Dog tooth lipid gel tube with a collie image and multilingual text: "Tierärztlich entwickelt" and "Mit mineralischen Putzkörperchen."
Exclusive
TAKE CARE
Dental Lipid Gel
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (3)
€8.99
(€89.90/l)
A bag of bird food labeled "Premiere. I ❤️ my garden," showing a bird on a branch and a mix of grains and berries.
Exclusive
PREMIERE
Fat Mix 1.5kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (13)
€6.49
(€4.33/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Red rubber KONG treat ball with single hole and embossed 'KONG' logo.
KONG
Toy Ball S
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (14)
€7.99
Variants available: 2
Winalot dog food box featuring a golden retriever, containing 12 pouches of meaty chunks in gravy: chicken, beef, and lamb flavors.
Winalot
Pouch Mixed in Gravy 12x 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
(€6.66/kg)
Select Gold Mini Adult Dental Snacks for dogs 5-10 kg, featuring a poodle on the packaging, labeled "Sensitive" and "Zahnpflege."
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Dental Snacks, Mini Adult 99 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (205)
€2.99
(€30.20/kg)
Variants available: 2
Blue spray bottle labeled "Take Care" with a dog and cat illustration, promoting a stain and odor remover for pets.
Exclusive
TAKE CARE
Stain and Odour Remover 750ml
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (10)
€7.99
(€10.65/l)
Orange pet food bowl with paw print designs on the exterior and interior, featuring a glossy finish.
Exclusive
AniOne
Acrylic Bowl 700 ml
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (17)
€14.99
1kg bag of MultiFit Exoten bird food with illustrations of zebra and gouldian finches, emphasizing natural diversity and nutrients.
Exclusive
MultiFit
Exotic Food
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (11)
€6.49
(€6.49/kg)
MultiFit pink 2.5kg rat food bag showing two rats, text 'Mischfuttermittel für Ratten' and 'Compound feed for rats'
Exclusive
MultiFit
Rodent Food for Rats 2.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (33)
€11.99
(€4.80/kg)