Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2923 Products
Real Nature Wilderness Kitten True Country pet food bag with two kittens, chicken with salmon image, 70%/30%/0% and 300g
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry cat food, kitten, True Country, chicken with fish 300 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (151)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
FIT+FUN poop bags packaging shows a smiling golden retriever and text: "XXL BIG SIZE SMALL PRICE," with multilingual details.
Exclusive
FIT+FUN
Poop Bag Multipack 21x20
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (19)
€7.99
Fluval U2 cartridge packaging on a blue background, displaying two cartridges and text on debris trapping and water clarity.
Fluval
Poly Activated Carbon Filter Insert U2
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (7)
€6.99
Variants available: 2
Packaging for AniOne Eye Care lotion featuring a smiling dog and a cat, with text in multiple languages about eye care.
Exclusive
AniOne
Eye Care
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (17)
€5.99
(€99.83/l)
Exclusive
MultiFit
Hamster Food 800g
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (30)
€4.99
(€6.24/kg)
A golden retriever sits beside a package of "Premiere I ♥ my dog" chew snack bones, featuring a duck flavor, 120g.
Exclusive
PREMIERE
chew bone with chicken Duck 120 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (262)
€5.49
(€45.75/kg)
Variants available: 3
Black 3kg dog food bag labeled "GAIN Elite Complete" with a golden retriever, claiming hypoallergenic, prebiotics, and omega-3.
GAIN
Elite Big Dogs Adult 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.49
(€4.50/kg)
A 1 kg bag of MultiFit bird food for canaries, featuring an orange and yellow canary and highlighting natural diversity, vitamins, and minerals.
Exclusive
MultiFit
Canaries 1kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (24)
€5.99
(€5.99/kg)
Natural shredded pet bedding in a light beige color, resembling soft fibers, ideal for small animals.
Trixie
nest material
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (8)
€1.99
(€39.80/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Purple pet carrier with a gray handle and ventilation holes, designed for transporting small animals.
Exclusive
FIT+FUN
Transport Box 50x32x31 cm lila
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (33)
€14.99
Select Gold Mini Adult dog food bag for small breeds (5-10 kg), suitable for dogs over 8 months, featuring insect protein and sensitive formula.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive dry dog food for small breed dogs Insect mix 1 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (367)
€10.99
(€10.99/kg)
Variants available: 7
Premiere I love my dog meat snack drops, chicken flavor, 70g package with 87% meat content, featuring round treats inside.
Exclusive
PREMIERE
Meat Drops 6x70 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (22)
€15.99
(€38.07/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Multifit Snaxx Chick'n Chew dog treats in a 100g package, featuring chewy sticks with a chicken flavor.
Exclusive
MultiFit
Snacks Chick'n Chew 100g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.49
(€34.90/kg)
Premiere I Love My Dog Meaties dog treats packaging featuring two strips of meat, labeled with "95% Fleisch" and "60g."
Exclusive
PREMIERE
Pure Meaties Lamb
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€49.83/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Orange rubber dog toy shaped like a football, featuring cut-out sections and a textured surface for better grip.
Exclusive
Dogs Creek
Rugby Toy
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
Real Nature Wilderness Pure Chicken pet treat packaging featuring meat cubes, with a wild cat image and text indicating 100% chicken.
Exclusive
REAL NATURE
Wilderness Pure Chicken 40g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€59.80/kg)
Pink MultiFit 800g bag of alfalfa feed for dwarf rabbits (Zwergkaninchen), rabbit photo, "No added sugars" icon
Exclusive
MultiFit
for dwarf rabbits with alfalfa 800 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (115)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 4
Pet nail clippers with ergonomic gray and blue handles, featuring a curved blade for precise cutting and a safety guard.
Exclusive
AniOne
Claw Scissors for small animals
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (14)
€7.99
Wooden birdhouse with a round entrance hole and a perch, featuring a simple, natural finish.
Exclusive
AniOne
nesting box spruce S
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (15)
€10.99
Variants available: 2
A silver metal dog whistle attached to a keyring, featuring a knurled adjustment knob for pitch control.
Exclusive
AniOne
high-frequency whistle S
Rating: 2.4 out of 5 stars
2.4 (103)
€2.99
Variants available: 2
Black pet seatbelt leash with a metal clip and buckle, designed for securing pets in vehicles.
Exclusive
AniOne
seat belt with buckle
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (98)
€7.99
Package of Real Nature Wilderness Pure Beef meat snack for pets, featuring a wolf image, "100% Rind - Bœuf - Beef" text, and natural ingredients.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Meat Snacks 150g Pure Beef
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (88)
€5.99
(€39.93/kg)
Variants available: 3
A 1.05 kg bag of MultiFit pine granules for reptiles, featuring lizards and a snake on a natural background.
Exclusive
MultiFit
Pine Granules 1.05 kg
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (1)
€7.49
(€7.13/kg)
Organic salmon dog food bag featuring spinach and ginger, 70% meat content, 100% Irish, sustainably sourced by Connolly's Red Mills.
Go Native
Salmon with Spinach & Ginger 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.49
(€11.86/kg)
Variants available: 3
A bag of Real Nature Wilderness Junior dog food with two wolf puppies, labeled "True Country" and "Huhn mit Fisch" (Chicken with Fish).
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry dog food, Junior, True Country, Chicken with Fish 1 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (165)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 4
Deal
Purina Beta Adult dog food, 14kg bag, featuring a new improved recipe with turkey as the main ingredient and prebiotic for digestive health.
BETA
Purina Turkey & Lamb 14 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€42.39
(€3.03/kg)
A colorful packaging of Multifit Snaxx, featuring chicken-flavored pet treats, labeled "Chick'n Chew," weighing 100g.
Exclusive
MultiFit
Snacks Chick'n Chew 100g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.49
(€34.90/kg)
An orange fetch toy with a long handle and a ball at the end, designed for playing with pets.
Exclusive
Dogs Creek
Eagle slingshot 45 cm
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
Variants available: 2
Green pet mat with a textured surface and paw print design, ideal for pet grooming or resting.
Exclusive
AniOne
Toilet Mat 37x45 cm mint mint
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (98)
€7.99
Variants available: 3
Green pet toy ball decorated with white daisies and yellow centers, featuring a clear opening for treats.
Exclusive
AniOne
Snackball
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (22)
€4.99
Royal Canin Dermacomfort Mini dog food bag with a Scottish Terrier illustration and text: "Reduced allergen formula" and "91% satisfied."
ROYAL CANIN
Mini Dermacomfort Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (15)
€29.99
(€10.00/kg)
Package of TAKE CARE replacement liners for protective pants, featuring a border collie image, with multilingual text and size options XS to XL.
Exclusive
TAKE CARE
panty liners M
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (8)
€2.49
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Two colorful pet tennis balls, one bright yellow with a gray stripe and one orange, both featuring the "fit+fun" logo.
Exclusive
FIT+FUN
tennis ball
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
EVERYDAY LOW PRICES
Container of "Take Care" finger pads for pet eye and ear cleaning, featuring a Collie dog image, with 50 pads included.
Exclusive
TAKE CARE
care finger cots
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (24)
€6.99
Green packaging featuring two tick removal hooks, with a German title "ZECKEN-HAKEN" and images of a dog and a cat.
Exclusive
TAKE CARE
Tick Hook 2 pcs
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (33)
€5.49
EVERYDAY LOW PRICES
Gray oval pet bed made of soft fleece material, featuring a cushioned design for comfort.
Exclusive
FIT+FUN
Bed Teddy gray
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (41)
€9.99
EVERYDAY LOW PRICES
Four colorful pet balls: an orange basketball, a yellow tennis ball, a white baseball with pink stitching, and a white soccer ball with black patches.
Exclusive
FIT+FUN
foam rubber ball sport
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
Stainless steel pet food bowl with a smooth, shiny interior and a rounded design, suitable for dogs or cats.
Exclusive
MORE
stainless steel bowl Royal 350 ml
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (39)
€12.99
Variants available: 4
Select Gold XS Junior Sensitive dog food bag with duck and potato, grain-free, prebiotic, for dogs up to 4 kg and 8 months old.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Junior XS Dry Dog Food 1kg Duck & Potato
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (16)
€10.99
(€10.99/kg)
Variants available: 2
Three triangular pet litter boxes in green, gray, and navy blue, showcasing their spacious interiors and smooth surfaces.
Exclusive
AniOne
rodent toilet L
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (30)
€9.99
Real Nature Wilderness kitten food pouch with two tabby kittens, 'Pure Beef' label, raw beef image, 65% beef, 300g.
Exclusive
REAL NATURE
Wilderness Kitten Pure Beef Dry Kitten Food 300 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (69)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 2
Gray cat scratching post with a plush top and a dangling pom-pom toy, designed for feline play and scratching.
Exclusive
AniOne
Pearl scratch board
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (19)
€17.99
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Adult Pug dog food bag featuring a pug illustration, with text highlighting breed nutrition, tailor-made kibble, and healthy skin.
ROYAL CANIN
Adult Pug Dry Dog Food 7.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€69.99
(€9.33/kg)
Variants available: 2
Green pet mat with a textured surface and paw print design in the corner, ideal for pet comfort and cleanliness.
Exclusive
AniOne
Toilet Mat 45x60 cm mint
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (63)
€9.99
Variants available: 3
Select Gold dog food bag featuring a black and white dog, labeled "MEDIUM ADULT" for dogs 11-25 kg, with beef as the main ingredient.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Adult Medium Dry Dog Food Beef 1 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (353)
€9.99
(€9.99/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Bright orange dog frisbee with a textured surface and a central hole, designed for outdoor play.
Exclusive
Dogs Creek
Frisbee Air
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (35)
€9.99
Turquoise "AniOne Paw Care Spray" bottle with paw print icon and natural ingredients graphic, labeled in multiple languages.
Exclusive
AniOne
Paw Care Spray 60ml
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (24)
€5.99
(€99.83/l)
Real Nature Wilderness Fish Snack package with wild salmon treat for cats, featuring a playful cat on a rocky shore. Text: "100% ALASKA WILD SALMON."
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Fish Snack Wild salmon bites, 35 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (168)
€3.99
(€114.00/kg)
Variants available: 2