Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2921 Products
Six packages of Vitakraft Kräcker for rabbits, featuring a rabbit image, with text highlighting "Vegetables & beetroot" and "Sugar free recipe."
Vitakraft
Kräcker dwarf rabbit 2 pcs
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€26.70/kg)
MultiFit Bath Sand container for small pets, featuring a chinchilla, degu, and gerbil on a pink background, labeled in multiple languages.
Exclusive
MultiFit
Bathing Sand for Chinchilla 1 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (105)
€3.99
(€3.99/kg)
Green and gray bag of Premiere I love my dog Mini Adult soft semi-moist dog food with 60% beef, small croquettes, 1kg.
Exclusive
PREMIERE
Soft Dry Dog Food Adult Mini Beef 1 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (132)
€7.99
(€7.99/kg)
Variants available: 2
Packaging for FIT+FUN Fun Sticks with Wild game, featuring a golden retriever and a small dog, with text in multiple languages.
Exclusive
FIT+FUN
fitfun Fun Sticks Game 1.1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.49
(€27.09/kg)
Variants available: 2
A durable green dog leash with a padded handle and a secure clip for attaching to a collar, designed for comfort and control.
Exclusive
Dogs Creek
Cable Lead Discovery green S-M
Rating: 2.6 out of 5 stars
2.6 (30)
€29.99
Variants available: 3
MultiFit balcony bird food, 2.5 kg, featuring a shelled grain mix, with images of a great tit and a robin on the packaging.
Exclusive
MultiFit
Balcony Feed, husk-free 2.5 kg
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (17)
€7.99
(€3.20/kg)
Three pet food bowl lids in black and white, featuring a paw print design on the handles for easy lifting.
Exclusive
AniOne
Can Lid M
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (258)
€2.49
Variants available: 2
Toothpaste for dogs in a tube featuring a Collie on the front, with text in German, French, and English about reducing plaque and tartar.
Exclusive
TAKE CARE
Toothpaste 100ml
Rating: 2.4 out of 5 stars
2.4 (24)
€7.99
(€79.90/l)
EVERYDAY LOW PRICES
A cute, fluffy yellow plush duck with a small orange beak and black eyes, featuring a tuft of white fur on its head.
Exclusive
FIT+FUN
toy chicks
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (29)
€2.99
Red braided rubber dog chew toy with rounded ends above red, blue, green dots and text "Assorted Colors"
KONG
Safestix toy S
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (75)
€11.99
Variants available: 2
Olive green dog leash with reflective stitching and a sturdy clip, laid flat against a white background.
Exclusive
Dogs Creek
Energetic lead green S-M
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (22)
€32.99
Variants available: 3
Brown plush sloth dog toy with shaggy fur, embroidered face with colorful eye mask and rainbow rope handles.
KONG
Tuggz Sloth XL
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (29)
€14.99
Premiere Insect Bites package featuring mealworms with carrot, displaying treats in a dog-shaped outline, 100g weight.
Exclusive
PREMIERE
Insect Snack Bites mealworm with 100 g carrot
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (14)
€2.99
(€29.90/kg)
Real Nature Wilderness Pure Turkey meat cubes for pets, with a cat in nature and text: "100% Pure Turkey" and "Gently Oven-Dried."
Exclusive
REAL NATURE
Pure Turkey 40g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€59.80/kg)
A 500g bag of "Premiere I Love My Garden" mealworms topping, featuring a small bird on a branch and a transparent window showing the mealworms inside.
Exclusive
PREMIERE
Mealworm Topping 500g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (120)
€12.99
(€25.98/kg)
Red KONG rubber dog frisbee with embossed "KONG" logo and concentric ridged rim on white background
KONG
Frisbee red S
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (75)
€11.99
Variants available: 2
MultiFit Soft Snack for dogs, 70g package, featuring heart-shaped beef treats. Text in multiple languages highlights softness and juiciness.
Exclusive
MultiFit
Soft Snack with beef 70 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€42.71/kg)
Real Nature Snack Roll, a firm snack sausage for pets, labeled with 75% lamb and beef with poultry.
Exclusive
REAL NATURE
Snack Sausage Lamb & Beef with Poultry 80 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€24.88/kg)
Variants available: 4
A 1kg bag of MultiFit bird food featuring a colorful design with images of birds and fruits, labeled "Früchte Leibgericht" (Fruit Favorite Feed).
Exclusive
MultiFit
Fruit Favourite Dish 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€3.99/kg)
A bag of Versele-Laga Prestige Budgies bird food featuring two colorful budgerigars on the front, with text highlighting "100% Pure Nature."
Versele-Laga
Prestige Budgie Food 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (154)
€10.49
(€2.62/kg)
Dog chew snack "Kauknoten S mit Huhn" in packaging, featuring a bone-shaped treat made with chicken, suitable for long chewing.
Exclusive
MultiFit
Native Chew Nuts with Chicken S
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (34)
€2.49
Bottle of Simple Solution Puppy Aid Training Spray, designed to help train puppies where to urinate, featuring a puppy image.
SIMPLE SOLUTION
Puppy Trainer Spray
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
(€19.98/l)
A bag of "Funny Meal" hamster feed from fit+fun, featuring a close-up of a hamster on the front, with text in English, German, and French.
Exclusive
FIT+FUN
hamster feed 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€2.99/kg)
1kg bag of MultiFit bird food for large parakeets, featuring a gray cockatiel and red parakeet, emphasizing natural diversity and vitamins.
Exclusive
MultiFit
Parakeet Food 1 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (30)
€5.99
(€5.99/kg)
Anti-plaque finger brush packaging featuring a smiling collie dog, with text in multiple languages describing its antibacterial properties.
Exclusive
TAKE CARE
Anti-Plaque Finger
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (6)
€13.99
A package of MultiFit Red Foxtail Millet for birds, featuring colorful birds on the front and the text "KOLBENHIRSE ROT" prominently displayed.
Exclusive
MultiFit
Red Foxtail Millet 300 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (17)
€5.99
(€19.97/kg)
Fluffy round pet bed in soft pink color, featuring a plush texture for comfort.
Exclusive
AniOne
Fluffy Bed pink XS
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (50)
€29.99
Variants available: 2
Premiere Deluxe pet treat packaging featuring a horse silhouette, with text in German, French, and Italian indicating it's a horse-flavored reward.
Exclusive
PREMIERE
Snack it Meat Bar Horse 100 g
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (11)
€4.49
(€44.90/kg)
Black KONG Classic dog toy, three-tier rubber treat toy with embossed "KONG" logo
KONG
Extreme dog toy S
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (51)
€8.99
Variants available: 4
Dried freshwater shrimp in a clear bag labeled "Multifit," featuring a goldfish graphic and text in German and English, 190g.
Exclusive
MultiFit
Shrimps 190g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (3)
€7.99
(€42.05/kg)
A package of MultiFit cat snacks featuring an orange tabby cat on the front, with the text "SNACKS JUNIOR HUHN" and "poulet - pollo - chicken."
Exclusive
MultiFit
natural chicken breast Junior 50 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (373)
€1.99
(€39.80/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Black pet feeding bowl with an inner maze design to slow down eating, featuring a smooth, rounded exterior.
Exclusive
AniOne
Anti-Choking Bowl Blacky
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (59)
€14.99
A jar of Real Nature Wilderness Freeze Dried Snack for pets, featuring "Pure Beef" with a wolf image, labeled 100% beef liver.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Beef Liver 50 g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (14)
€5.49
(€109.80/kg)
A red deer antler chew for dogs, labeled "Wilderness Pure Snack," with a photo of a wolf on the tag and text in German: "Rothirsch Geweih."
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Red Deer Antler Snack Half S
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (55)
€9.99
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
White and gray covered cat litter box with a transparent flap door and ventilation slits on top.
Exclusive
AniOne
Smart Cat litter tray light grey
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (95)
€19.99
Variants available: 3
Crispy Snack Moments for cats, featuring a tabby cat reaching for chicken breast treats, labeled 100% pure filet.
Exclusive
MOMENTS
Crispy Snack Poultry 25 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (313)
€3.49
(€139.60/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Bag of Fit+Fun clumping cat litter, 10kg, with image of a tabby cat and litter scoop illustration.
Exclusive
FIT+FUN
clumping cat litter 10 kg
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (192)
€6.99
(€0.70/kg)
Variants available: 2
A 1kg bag of MultiFit sunflower seeds, featuring a great tit and text "SONNENBLUMEN-KERNE."
Exclusive
MultiFit
sunflower seeds
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€3.99
(€3.99/kg)
Cat treat packaging featuring a playful orange cat with a stick in its mouth, labeled "MultiFit Fruity 8 Meat Sticks mit Lachs & Blaubeere."
Exclusive
MultiFit
PREMIERE Bonies grain free 175g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€49.75/kg)
Tube of PetBalance Support calming paste for pets, featuring a dog and cat on the front, labeled in German, French, and Italian.
Exclusive
PetBalance
Support Calming Paste 100g
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (28)
€8.99
(€89.90/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
15kg GAIN Maintenance dog food bag with dog house graphic. Text: "Highly Palatable," "Quality Guaranteed," "No Artificial Additives."
GAIN
Greyhound Maintenance 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.49
(€1.30/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Round, plush pet bed in soft gray fabric with a black bottom, designed for comfort and relaxation.
Exclusive
FIT+FUN
Donut bed XXS
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (14)
€9.99
A colorful pet snuffle mat designed to resemble a flower, featuring soft pastel petals in pink, blue, green, and white.
Exclusive
AniOne
Sniffing Mat S
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (16)
€19.99
Gray pet bed with a soft, fluffy white interior, designed for small animals to rest comfortably.
Exclusive
AniOne
cosy bed
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (15)
€15.99