Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2921 Products
A 20-liter bag of MultiFit cat litter labeled "Fresh Comfort," featuring a close-up of a relaxed orange tabby cat and floral accents.
Exclusive
MultiFit
Fresh Comfort 20 l
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (1363)
€15.99
(€0.80/l)
Gain Elite Complete Dog Nutrition bag for senior large dogs, featuring a golden retriever and highlighting chicken, rice, and key nutrients.
GAIN
Big Dogs Senior 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.49
(€4.50/kg)
Blue and pink KONG bone-shaped dog toys, embossed "KONG", caption "Assorted Colors" with blue and pink color dots.
KONG
Goodie Bone Puppy S
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (34)
€7.99
A 750g bag of "Real Nature Grüne Natur" premium meadow hay for pets, featuring a pink label with a flower and scenic background.
Exclusive
REAL NATURE
Green Nature with Wild Rose Blossoms 750g
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (9)
€6.99
(€9.32/kg)
A retractable dog leash with a black handle and an orange tape, featuring a honeycomb pattern and a metal clip for attachment.
Flexi
New Neon Strap orange S
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (58)
€22.99
Variants available: 5
A bag of MultiFit Protein Fat Feed for birds, featuring images of a blue tit and a robin, with text highlighting its protein-rich formula.
Exclusive
MultiFit
MF Protein fat feed 2.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (13)
€7.99
(€3.20/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Select Gold Maxi Adult dog food bag, suitable for dogs over 25 kg, labeled "Sensitive" with lamb and rice ingredients.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Adult Maxi Dry Dog Food Lamb & Rice 12 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (685)
€64.99
(€5.42/kg)
Variants available: 7
Clumping cat litter package featuring two fluffy cats with blue eyes, labeled "MULTI-CAT CARBON CONTROL XL" and "PREMIERE. I love my cat."
Exclusive
PREMIERE
Carbon Control Multi-Cat XL Lump Cat Litter 12 l
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (554)
€19.99
(€1.67/l)
A pink bag of MultiFit Nature snacks featuring baby corn, with images of a rabbit, guinea pig, and hamster on the front.
Exclusive
MultiFit
Nature snacks corn cobs 2 Piece(s)
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (50)
€1.99
(€9.95/kg)
Bottle of Petbalance Support Hair & Skin Serum for pets, featuring a dog and cat on the label, 125 ml, with text in German and English.
Exclusive
PetBalance
Support Skin & Coat Tonic 125ml
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (7)
€9.99
(€79.92/l)
A bag of MultiFit straw bedding for small pets, featuring a colorful label with images of a rabbit, guinea pig, and hamster.
Exclusive
MultiFit
Straw Harvest 1.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (138)
€5.99
(€3.99/kg)
Variants available: 2
A bag of "fit+fun Funny Meal" guinea pig feed with a close-up of a guinea pig and "Vitamin Power" text.
Exclusive
FIT+FUN
Funny Meal for guinea pigs
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€2.99/kg)
Chew Snack Rolls for dogs, featuring a golden retriever on the packaging, with visible text "PREMIERE. I ❤️ my dog" and "200g".
Exclusive
PREMIERE
Chew It Chew Sticks Chicken 200 g Duck 200 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (652)
€5.99
(€29.95/kg)
Variants available: 2
Packaging for dog treats labeled "Premiere. I love my dog" featuring a corgi and the text "Fun Snack Sandwich" with images of chicken and fish.
Exclusive
PREMIERE
Meat Sandwich Chicken and Fish 70 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (130)
€2.99
(€42.71/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Light Weight Care dog food bag with small dog illustration, claims "88% achieved a healthier weight."
ROYAL CANIN
Mini Light Weight Care Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (40)
€29.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
Green FURminator undercoat deSHEDDING tool (S, short hair) and retail box labeled "UNDERCOAT deSHEDDING TOOL"
FURminator
dog S Short hair
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (104)
€34.99
Variants available: 3
Hay house for small pets, labeled "MultiFit Heuhaus - M," featuring a guinea pig and a mouse on the packaging. 100% natural.
Exclusive
MultiFit
Hay House M
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (49)
€8.49
(€28.30/kg)
Bactador odour and stain remover concentrate 1 L bottle with box, German label "Geruchs- und Flecken Entferner"
Bactador
Odour and Stain Remover Concentrate 1 L
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (85)
€19.99
(€19.99/l)
Hanging cat toy featuring a round wooden ball with natural bark and feathers, designed for interactive play.
Exclusive
AniOne
Matatabi Ball
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (32)
€4.99
Wilderness Pure Lamb adult dog food bag with wolf image, Real Nature label; 65% lamb, 35% produce, single animal protein
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dry Dog Food, Adult, Pure Lamb 2x12 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (135)
€152.99
(€6.37/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Cat food packaging featuring "FIT+FUN STICKS mit Lachs & Forelle" with images of a tabby cat and fish-shaped treats.
Exclusive
FIT+FUN
cat sticks 10 pieces
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.49
(€29.80/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Adult Cocker dog food bag in gold, featuring "Breed Nutrition," "Tailor-made Kibble," and "Healthy skin & coat."
ROYAL CANIN
Adult Cocker Dry Dog Food 12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (81)
€84.99
(€7.08/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Digestive cat food bag with a cat, kibble, and text: "Supports healthy digestion" and "95% healthy stool in 10 days."
ROYAL CANIN
Adult Digestive Care Dry Cat Food 400 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (159)
€8.49
(€21.22/kg)
Variants available: 3
Wooden pet house with a triangular shape and an arched entrance, designed for small animals.
Exclusive
AniOne
Jule Wooden Corner House S
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (5)
€21.99
MultiFit Balkonfutter bird food, 5kg bag, featuring shelled seeds, with images of a great tit and a robin on the packaging.
Exclusive
MultiFit
Balcony Food, husk-free
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (35)
€12.99
(€2.60/kg)
A 2.5 kg bag of MultiFit sunflower seeds with a great tit and robin, labeled "SONNENBLUMEN-KERNE."
Exclusive
MultiFit
sunflower seeds 2.5 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (215)
€7.99
(€3.20/kg)
Variants available: 2
Red and blue KONG pet toy with treats spilling out, designed for interactive play and mental stimulation for dogs.
KONG
Gyro toy S
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (40)
€13.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Cat treat package labeled "FIT+FUN CRUNCHY POCKETS" with cheese and chicken flavor, featuring a tabby cat and a clear view of the treats inside.
Exclusive
FIT+FUN
Crunchy Pockets Chicken and Cheese 65 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
(€15.23/kg)
Variants available: 2
MultiFit senior dog food bag, pink, smiling black-and-white dog, "Senior 7+" label, "with chicken & rice", 2.5 kg
Exclusive
MultiFit
Dry Food Dog Senior Chicken & Rice 2.5 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (37)
€8.99
(€3.60/kg)
Dog treat packaging featuring salmon strips, labeled "Premiere Fish," with a golden retriever image, and text in multiple languages.
Exclusive
PREMIERE
Snack it Strips with Salmon 100 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (58)
€3.99
(€39.90/kg)
Pink bottle of PREMIERE Pearls Deodorant for cats, featuring baby powder scent, with a gray cat image and multilingual text.
Exclusive
PREMIERE
Excellent Pearls Deodorant 250g Baby powder
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (125)
€11.49
(€45.96/kg)
Variants available: 2
Green metal bird feeder with a spiral design and a dome-shaped roof, hanging from a loop at the top.
Exclusive
AniOne
Feeding Spiral for Fat Balls
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (19)
€4.99
MultiFit dog food bag, pink, smiling black-and-white dog, label "LIGHT ADULT 1+", "Chicken with Rice", 2.5 kg
Exclusive
MultiFit
Dog Dry Light 12KG 2.5 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (31)
€8.99
(€3.60/kg)
Variants available: 2
Stainless steel bird feeder with a clear glass tube, a circular roof, and a feeding tray at the bottom, designed for outdoor use.
Exclusive
AniOne
feed column for loose feed
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (11)
€24.99
EVERYDAY LOW PRICES
Select Gold Maxi Junior dog food bag, suitable for large breed puppies over 25 kg, featuring a brown puppy on the front and "Sensitive" label.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Junior Maxi Dry Dog Food Insect mix 12 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (87)
€64.99
(€5.42/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Dog food bag featuring MultiFit brand, labeled "BENISSIMO ADULT" with beef and vegetables, 12 kg size, and colorful kibble pieces.
Premiere Deluxe pet treat packaging featuring a horse silhouette, with text in German, French, Spanish, and English indicating it's made with horse.
Exclusive
PREMIERE
Snack It Meat Drops Horse 100 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (22)
€4.49
(€44.90/kg)
A bag of MultiFit peanut granules for birds, labeled "Erdnussbruch" with images of a great tit and a robin, weighing 2.5 kg.
Exclusive
MultiFit
Crushed Peanuts 2.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (264)
€11.99
(€4.80/kg)
Variants available: 2
Metal pet playpen with a blue canopy top, featuring a secure latch door and open design for visibility and ventilation.
Exclusive
FIT+FUN
FIT + FUN small animal enclosure
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (3)
€29.99
Pack of AniOne scented cleansing wipes for pets, featuring a golden retriever and a ginger cat on the front, with 50 wipes included.
Exclusive
AniOne
grooming wipes pack of 50
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (12)
€4.99
EVERYDAY LOW PRICES
A stylish cat scratcher with a wave design, featuring a textured brown scratching surface and a light blue base with white triangular patterns.