Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2921 Products
Royal Canin Puppy Mini dog food bag, featuring a puppy image, highlights strong immune system, brain development, and adapted kibble size.
ROYAL CANIN
Puppy Mini Dry Dog Food 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (165)
€22.99
(€11.50/kg)
Variants available: 3
Gray cat scratching post with a soft, fluffy border and a pom-pom toy attached, designed for pet play and scratching.
Exclusive
AniOne
Scratching Mat gray
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (18)
€12.99
EVERYDAY LOW PRICES
Packaging for MultiFit Tasty Duo Classic Mix cat food, featuring an orange cat licking its lips, with text highlighting "Adult" and "Sauce."
Exclusive
MultiFit
Adult Sauce Duo Classic Mix Multipack 48x100 g
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (72)
€17.99
(€3.75/kg)
Purina Pro Plan dog food bag, 3kg, featuring a medium-sized dog. Labels indicate "Sensitive Skin" and "No. 1 ingredient salmon."
PRO PLAN
Adult Medium Sensitive Skin Dry Dog Food 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.49
(€9.83/kg)
Variants available: 2
Blue plastic pet toy ring with cut-out sections for easy grip, designed for interactive play.
Exclusive
AniOne
Circle cat circuit
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (13)
€19.99
Royal Canin Regular Fit cat food bag with a running cat illustration and text on health nutrition, nutrient profile, and kibble size.
ROYAL CANIN
Regular Fit 32 Dry Cat Food 400 g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (258)
€6.99
(€17.47/kg)
Variants available: 4
Royal Canin dog food bag for medium dogs 10+, with golden retriever illustration, promoting muscle mass and lifelong vitality.
ROYAL CANIN
Ageing 10+ Medium Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (52)
€27.99
(€9.33/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Pack of 48 MultiFit Sauce Adult Chicken Mix cat food with playful orange cat and multilingual labels: "with poultry," "chicken," "turkey," "liver."
Exclusive
MultiFit
Adult Sauce Chicken Mix Multipack 48x100 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (105)
€17.99
(€3.75/kg)
1256988.PNG
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Horse Lungs 150 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (34)
€6.99
(€46.60/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Puppy German Shepherd dog food bag with puppy image, emphasizing breed nutrition, tailored kibble, and immune support.
EVERYDAY LOW PRICES
Pack of 48 MultiFit Sauce cat food, featuring "Duo Fish & Classic Mix" with flavors including beef, poultry, turkey, herring, and salmon.
Exclusive
MultiFit
Adult Sauce Duo Fish & Classic Mix Multipack 48x100 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (44)
€17.99
(€3.75/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Light Weight Care dog food bag featuring a Collie, labeled "MAXI" for dogs 26-44 kg, claims to help limit weight gain.
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Puppy Labrador Retriever dog food bag, featuring breed-specific nutrition, a kibble image, and immune system support text.
A bag of MultiFit yellow foxtail millet for birds, featuring colorful birds on the front and the text "Kolbenhirse gelb" and "no preservatives."
Exclusive
MultiFit
Yellow Foxtail Millet
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€4.99
(€16.63/kg)
Deal
Hill's Science Plan kitten food box featuring a playful tabby cat, labeled "Favourite Selection," with 6 chicken and 6 ocean fish servings.
Hill´s
Science Plan Kitten Wet Food in Gravy Multipack Fish & Chicken 12x85 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (171)
€15.00
(€14.71/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Babycat Milk canister, 3 x 100g, for kittens 0-2 months, labeled "Easy to Reconstitute" with a kitten image.
ROYAL CANIN
Babycat Milk powdered milk 300 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (57)
€18.49
(€61.63/kg)
Clumping cat litter package with a playful tabby cat and "White Sensation Blue Control" label, reading "Premiere. I love my cat."
Exclusive
PREMIERE
Blue Control White Sensation Clumping Cat Litter 12 l
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (722)
€19.99
(€1.67/l)
ACANA Pacifica Recipe bag with a mountain backdrop, showcasing "Highest Protein" and key ingredients: raw herring, mackerel, and flounder.
ACANA
Pacifica 11.4 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (77)
€111.99
(€9.82/kg)
A bag of MultiFit Kräutergarten pet bedding, featuring a mix of herbs and leaves, with images of a rabbit, guinea pig, and chinchilla.
Exclusive
MultiFit
Herb Garden 10 l
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (52)
€6.49
(€7.21/kg)
Bag of Connolly's Red Mills Cat Kitten food featuring two orange kittens on the front, labeled "Super Premium Complete Cat Food."
Red Mills
Cat Kitten 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€15.49
(€7.75/kg)
MultiFit pet bedding bag labeled 'NADELWALD' 1 kg, conifer forest bedding with rabbit, guinea pig, hamster and chinchilla
Exclusive
MultiFit
Coniferous Forest 10 l
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (59)
€6.49
(€6.49/kg)
A clear bag of dried beef rumen dog treats labeled "Multifit native Rinderpansen" on a green and brown background.
Exclusive
MultiFit
Native Beef Tripe 500 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (122)
€7.49
(€14.98/kg)
Variants available: 2
Premiere clumping cat litter bag with a playful tabby cat, labeled "for sensitive cats" in multiple languages, highlighting key benefits.
Exclusive
PREMIERE
Sensitive clumping litter 12 kg
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (590)
€19.99
(€1.67/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Adult Labrador Retriever dog food bag, designed for dogs over 5 years old, featuring a golden Labrador image and health claims.
A clear plastic bag filled with pig ears dog treats, labeled "MultiFit native Snacks" with the word "Schweineohren" prominently displayed.
Exclusive
MultiFit
Native Pig Ears 400 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (128)
€9.99
(€24.97/kg)
Variants available: 2
Deal
Hill's Science Plan cat food bag with tabby cat; label reads 'Adult 1-6' and 'with chicken'.
Hill´s
Hill's Science Plan dry cat food, Adult With chicken 1.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (930)
€21.59
(€14.39/kg)
Variants available: 2
Gray quilted pet bed shaped like a cozy cave, featuring a soft interior and a small loop on top for easy handling.
Exclusive
MORE
Diamond cave
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (30)
€59.99
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Puppy food bag for medium breeds, 2-12 months, promoting immune health, brain development, and tailored kibble size.
ROYAL CANIN
Puppy Medium Dry Dog Food 15 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (260)
€86.99
(€5.80/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Pack of 48 cat food pouches labeled "MultiFit Junior Fish & Classic Mix," featuring flavors: beef, chicken, salmon, and herring.
Exclusive
MultiFit
Junior Jelly Fish & Classic Mix Multipack 48x100 g
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (141)
€17.99
(€3.75/kg)
Pink Royal Canin kitten food bag labeled "ROYAL CANIN" and "KITTEN Up to 12 months" with icons for immune, brain development and kibble size
ROYAL CANIN
Kitten Dry Cat Food 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (389)
€34.49
(€17.25/kg)
Variants available: 3
Royal Canin Indoor 7+ cat food bag featuring a gray tabby cat, with text highlighting "Health Nutrition" and "Vitality complex."
ROYAL CANIN
Indoor 7+ Dry Cat Food 1.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (85)
€24.99
(€16.66/kg)
A clear plastic package containing several beef pizzles, labeled "Multifit native Ochsenziemer," with a dog image and quality assurance badge.
Exclusive
MultiFit
Natural bull pizzle 400 g 350 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (144)
€18.99
(€54.26/kg)
Variants available: 2
A clear plastic bag filled with various beef pizzles, labeled "Mulitfit native" and "Ochsenziemer," with a quality assurance seal.
Exclusive
MultiFit
Native Bull Pizzle 1kg
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (50)
€48.99
(€48.99/kg)
Select Gold Milk-Set for kittens, featuring three playful kittens on the packaging, labeled for ages 0-12 months, premium health formula.
Exclusive
SELECT GOLD
Milk Set Kitten incl. milk bottle & spoon 300g
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (32)
€15.99
(€53.30/kg)
Tall grey cylindrical cat condo/scratching post with round entrance, plush interior and dangling heart-shaped toy.
Exclusive
AniOne
Tobi scratching barrel
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (65)
€169.99
EVERYDAY LOW PRICES
Clumping cat litter package featuring a gray cat with blue eyes, labeled "PREMIERE. I love my cat" and "KLU MPEND EXCELLENT." in pink.
Exclusive
PREMIERE
Excellent Baby Powder Clumping Litter 6 kg
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (2567)
€10.99
(€1.83/kg)
Variants available: 3
MultiFit Hygiene White cat litter bag, 20L, featuring a gray cat on the front, with text indicating non-clumping and odor absorbent properties.
Exclusive
MultiFit
Hygiene White 20 l
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (527)
€15.99
(€0.80/l)
A bag of MultiFit Carbon Comfort cat litter featuring a gray cat on the front, labeled "KLUMPEND" and "CARBON COMFORT," with 12L capacity.
Exclusive
MultiFit
Carbon Comfort 12 l
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (214)
€14.99
(€1.25/l)
A package of "Premiere I Love My Dog" Meat Pasta dog treats, featuring a smiling corgi and pieces of the treat inside.
Exclusive
PREMIERE
Meat Pasta Chicken with Alaska pollock 70 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€42.71/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Adult Boxer dog food bag with a Boxer illustration and text on "Breed Nutrition," "Tailor-made Kibble," and "Ideal muscle mass."
ROYAL CANIN
Adult Boxer Dry Dog Food 12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (91)
€84.99
(€7.08/kg)
Premiere I Love My Dog Meaties dog treats packaging, featuring a beagle and showcasing 95% meat content, 60g size.
Exclusive
PREMIERE
Pure Meaties Duck
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€49.83/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Packaging for FIT+FUN cat food jelly, featuring a tabby cat and text highlighting "4 delicious varieties" and "XXL BIG SIZE SMALL PRICE."
Exclusive
FIT+FUN
Jelly Multipack XXL 44x100g 4 different varieties
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (572)
€14.99
(€3.41/kg)
Clumping cat litter package featuring a gray cat, labeled "PREMIERE. I love my cat," with a lemongrass scent and 12 kg weight.
Exclusive
PREMIERE
Excellent clumping litter, lemongrass scent 12 kg
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (676)
€19.99
(€1.67/kg)