Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2921 Products
A bag of MultiFit bird sand labeled "VOGELSAND" for canaries, parakeets, and exotic birds, featuring colorful birds on the front.
Exclusive
MultiFit
Bird Sand 5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (185)
€3.49
(€0.70/kg)
A long, natural dog chew stick packaged in clear plastic, featuring a header with a dog image and the text "Ochsenziemer" at the top.
Exclusive
MultiFit
Native Bull Pizzle 1 pc.
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (44)
€9.49
(€63.27/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Cat food packaging featuring a tabby cat, labeled "FIT+FUN RAGOUT 2 Leckere Sorten," with "XXL BIG SIZE SMALL PRICE" promotions.
Exclusive
FIT+FUN
Ragout Multipack XXL 44x100 g Fish selection
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (809)
€14.99
(€3.41/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Babydog Milk canister, 4 x 100g, for puppies 0-2 months, labeled "Easy to reconstitute" with a puppy graphic.
ROYAL CANIN
Babydog Milk Powder 400 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (23)
€18.49
(€46.22/kg)
A bag of MultiFit parrot sand with colorful parrot images and text: "Papageiensand für Papageien und Sittiche" and "Parrot sand."
Exclusive
MultiFit
Parrot Sand 5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (72)
€3.49
(€0.70/kg)
Bag of Real Nature Original wheat clumping cat litter (Weizen), 5.4 kg, illustration of reclining tabby cat and wheat graphic.
Exclusive
REAL NATURE
Natural Litter 5.4 kg
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (240)
€15.99
(€2.96/kg)
A pink bag of MultiFit straw litter for small pets, featuring a rabbit, chinchilla, guinea pig, and hamster, labeled "STROHSTREU" and "8 kg."
Exclusive
MultiFit
Natural Straw Litter Base Litter 8 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (254)
€10.99
(€1.37/kg)
Variants available: 2
Packaging for AniOne Cat Litter Box Filter, featuring an image of an orange cat and instructions for cutting dimensions (16 cm x 15.5 cm).
Exclusive
AniOne
Cat Toilet Filter 1
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (29)
€3.99
A hand placing a birdseed ball into a black metal feeder with a wire mesh design, featuring a hinged lid and three seed balls inside.
Exclusive
AniOne
protective feeder for fat balls
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (14)
€23.99
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Puppy Maxi dog food bag for 2-15 month puppies, highlighting benefits for immunity, brain development, and kibble size.
ROYAL CANIN
Maxi Puppy Dry Dog Food 15 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (302)
€86.99
(€5.80/kg)
Orijen Puppy food bag featuring a silhouette of a dog and owner on the beach, highlighting "85% quality animal ingredients" and "fresh or raw."
Orijen
Puppy 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (118)
€33.99
(€17.00/kg)
Variants available: 2
Royal Canin can of Mother & Babycat wet food, pink label, 1–4 months, Stage 2, "No Preservatives" visible
ROYAL CANIN
Mother & Babycat Mousse 12x195 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (31)
€42.99
(€18.37/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
A colorful box of cat food labeled "XXL BIG SIZE SMALL PRICE" featuring a tabby cat on the front, with "FIT+FUN RAGOUT 4 leckere Sorten" text.
Exclusive
FIT+FUN
Ragout Multipack 92x100g 4 delicious varieties
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (310)
€27.99
(€3.04/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin dog food bag for large breeds, featuring a German Shepherd, labeled "maxi" for dogs 8+, promoting digestive health.
ROYAL CANIN
Ageing 8+ Maxi Dry Dog Food 15 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (99)
€94.99
(€6.33/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Packaged cat food box featuring a tabby cat, labeled "XXL BIG SIZE SMALL PRICE" and "FIT+FUN JELLY 4 leckere Sorten."
Exclusive
FIT+FUN
Jelly Multipack 92x100g 4 delicious varieties
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (381)
€27.99
(€3.04/kg)
Pink MultiFit Nature bag of banana chips for small pets, label "SNACKS BANANEN-CHIPS", rabbit and rodents pictured.
Exclusive
MultiFit
Nature Snacks Banana Chips 120 g 120 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€16.58/kg)
Three pastel multicolored fuzzy yarn balls (cat toys)
Exclusive
FIT+FUN
Wool Ball for Cats, 3 Pieces
Rating: 1.5 out of 5 stars
1.5 (2)
€0.50
Three wooden cat teaser wands with colorful pom-poms and feathered ends in green, purple, and blue.
Exclusive
FIT+FUN
Toy Cat Teaser
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (5)
€0.50
Pouch of cat food labeled "Soup Moments to enjoy" featuring tuna and shrimp, with an image of a spoonful of soup and a ginger cat.
Exclusive
MOMENTS
My Soup Tuna & Shrimps 40 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.50
(€12.50/kg)
Variants available: 3
A stack of chewy pet treats featuring strips of meat wrapped around white rawhide sticks, set against a white background.
Trixie
Premio Chicken Flag 1 pc
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.59
(€26.82/kg)
MultiFit pate tray: 'Adult 1+' dog food with smiling dog and plate of pate, labeled 'With calf & chicken'.
Exclusive
MultiFit
wet dog food pâté Veal & Chicken 150 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.59
(€3.93/kg)
Variants available: 4
MultiFit dog food pouch labeled "ADULT" and "JELLY," grain-free with no added sugars, featuring chicken and vegetables.
Exclusive
MultiFit
Adult Little Dog Pouch Jelly 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.79
(€7.90/kg)
Can of FIT+FUN cat food labeled "RAGOUT mit Huhn," featuring a tabby cat on the front, with text in multiple languages.
NewExclusive
FIT+FUN
Ragout Chicken 415 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.79
(€1.90/kg)
Variants available: 2
MultiFit CARE Urinary cat food pouch — grey cat image, "with beef in sauce" label, 85g
Exclusive
MultiFit
Care Urinary Wet Cat Food Adult Beef 85 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.79
(€9.29/kg)
Variants available: 2
MultiFit CARE Junior cat food pouch, orange kitten beside plate of chicken in sauce; text: MultiFit, CARE, JUNIOR, 85g
Exclusive
MultiFit
It's Me Sammy Junior Chicken 85 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.79
(€9.29/kg)
MultiFit pâté tin with orange tabby and plate of pâté; label reads "ADULT 1+" and "with salmon & yoghurt centre"
Exclusive
MultiFit
wet cat food Adult, pâté, with salmon and yoghurt core 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.79
(€7.90/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
A carton of lactose-free milk for cats, labeled "fit+fun Milk," featuring a playful cat image and a splash of milk graphic.
Exclusive
FIT+FUN
Cat Milk 200 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.79
(€3.95/l)
MultiFit CARE Senior cat food pouch showing orange cat, chicken icon and plate of wet chicken in sauce, 85g
Exclusive
MultiFit
Care Wet Cat Food Senior with Chicken 85 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.79
(€9.29/kg)
MultiFit pate tray lid showing black-and-white dog and plate of pâté; visible text: "MultiFit", "PATÉ", "ADULT 1+", "With Lamb & Game"
Exclusive
MultiFit
wet dog food pâté with lamb & game 300 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.89
(€2.97/kg)
Variants available: 4
Cat food packaging featuring a Bengal cat, with text stating "Premiere Meat Menu," "Beef with Chicken," and "100% Fresh Meat."
Exclusive
PREMIERE
Meat Menu Adult Beef & Chicken 85 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
(€11.65/kg)
A cat food package featuring a Bengal cat with green eyes, labeled "PREMIERE. I love my cat" and "TENDER STRIPES mit Lachs" with salmon.
NewExclusive
PREMIERE
Tender Stripes Salmon 85 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
(€11.65/kg)
A pouch of PREMIERE Deluxe Ragout kitten food, featuring a plate of moist cat food and three playful kittens on the packaging.
Exclusive
PREMIERE
Deluxe Ragout Kitten Rich in veal 85 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
(€11.65/kg)
Variants available: 2
MultiFit Meat Stick for dogs, featuring a brown and white dog on the packaging, labeled "Adult Mit Wild" with vitamins.
Exclusive
MultiFit
Meat Sticks Game 12 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
(€82.50/kg)
Variants available: 4
MultiFit Singing Grains for canaries, training aid, no added preservatives, 20g pack with image of orange canary and seeds.
Exclusive
MultiFit
Sing Seed Mix 20g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
(€49.50/kg)
Dog food packaging featuring two playful puppies, with text stating "PREMIERE. I love my dog," "BEST MEAT," and "Hüh chicken mit Rind JUNIOR."
NewExclusive
PREMIERE
Best Meat Junior Chicken & Beef 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
(€9.90/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
A blue mesh ball toy with a fluffy blue feather tail, designed for pet play.
Exclusive
FIT+FUN
cat toy ball with feather
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€0.99
EVERYDAY LOW PRICES
Red FIT+FUN poop bags with loops, featuring a smiling golden retriever and multilingual text: "KOTBEUTEL mit Schlaufen."
Premiere "I ♥ my dog" adult pâté tray with Papillon dog; "Best Meat" and "Huhn mit Gans"
Exclusive
PREMIERE
Dog Best Meat Adult Chicken & Goose 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
(€9.90/kg)
Variants available: 2
Cat food pouch featuring a tabby cat beside a plate of salmon chunks. Text includes "PREMIERE. I love my cat," "DELUXE RAGOUT," and "Rich in Salmon."
Exclusive
PREMIERE
Deluxe Ragout Adult Rich in salmon 85 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.99
(€11.65/kg)
Variants available: 4
EVERYDAY LOW PRICES
A small, cream-colored cushion featuring a simple, black cat face design with pointed ears and whiskers.
Exclusive
FIT+FUN
Catnip cuddle cushion
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (58)
€0.99