Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2923 Products
Red dog leash with metal clips and rings, featuring a sturdy design for pet safety and control.
Exclusive
AniOne
Classic Nylon Leash XL red
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (6)
€22.99
Variants available: 3
A teal snail trap packaged with a blue aquatic background featuring fish, labeled "Schneckenfalle" and "Snail Trap" by AniOne.
Exclusive
AniOne
snail trap
Rating: 2.1 out of 5 stars
2.1 (7)
€7.99
White ceramic pet food bowl with a textured diamond pattern on the exterior.
Exclusive
MORE
Relief porcelain bowl 350 ml
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (6)
€9.99
Variants available: 3
Red dog leash with a sturdy clip and a soft grip handle, designed for comfort and control during walks.
Exclusive
AniOne
Classic 2-ply Nylon Lead red M
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (27)
€18.99
Variants available: 3
Black dog muzzle with a mesh design and adjustable straps, featuring a red accent and a metal clip for secure fastening.
Exclusive
Dogs Creek
Protect muzzle XS
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (63)
€15.99
Variants available: 6
Chuckit! Sport 18 fetch toy featuring a medium-sized orange ball attached to a long blue handle, designed for dog play.
ChuckIt
! Ball Thrower 45 cm
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (36)
€12.99
Cat food packaging featuring a spotted cat by a river, labeled "Wilderness Fresh Water" with 70% fish, 30% fruits and vegetables, 0% grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Freshwater Fish Adult 300 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (202)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 3
Black dog harness with padded straps and reflective detailing, featuring a sturdy buckle and attachment point for a leash.
Exclusive
Dogs Creek
harness Pathfinder black M
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (163)
€47.99
Variants available: 3
Bag of FIT+FUN Mountain Meadow Hay for small pets, featuring images of a rabbit, guinea pig, hamster, and chinchilla, 1kg.
Exclusive
FIT+FUN
Mountain Meadow Hay 1 kg
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (270)
€2.99
(€2.99/kg)
Variants available: 3
Wooden bird perch with multiple horizontal bars, designed for hanging in a pet cage.
Exclusive
AniOne
wooden climbing frame
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (12)
€4.99
Blue and pink KONG dog toys, embossed "KONG", with color dots and text "Assorted Colors"
KONG
Puppy Toy for puppies M
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (60)
€10.99
Variants available: 2
MultiFit Dental Care Sticks packaging for dogs, featuring a brown and white dog and text on dental hygiene, mint, and yogurt.
Exclusive
MultiFit
Mint DentalCare Sticks Junior Multipack 28 Pieces
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (156)
€7.99
(€31.71/kg)
Metal bird perch hanger with a wooden bar, designed for attaching to cages.
Exclusive
AniOne
scoop swing
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
Bag of Leader Natural Dog Nutrition for puppies, labeled "PUPPY" for ages 16-24 months, featuring a large dog silhouette and key benefits.
Red Mills
Leader Puppy Large Breed 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
1 kg bag of Real Nature Wilderness dog food for adults, labeled "Fresh Water," with 70% fish and 30% fruits and vegetables.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry dog food, Adult, Fresh Water, Fish 1 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (245)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 4
EVERYDAY LOW PRICES
Black poop bags in a clear packaging, featuring 8 rolls with 20 bags each, labeled "FIT+FUN KOTBEUTEL" with a dog image.
Exclusive
FIT+FUN
poop bags 20 pieces
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€0.49
Connolly's Red Mills STAR dog food bag, bright yellow with images of three dogs and text promoting a balanced gourmet meal.
Red Mills
Star Dry Dog Food 5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€2.20/kg)
Variants available: 2
Stainless steel pet grooming scissors with rounded tips and ergonomic handles, designed for safe and precise trimming.
Exclusive
TAKE CARE
Eye and Ear Scissors
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (4)
€16.99
EVERYDAY LOW PRICES
Red rubber ball attached to a yellow and red braided rope, designed for pet play.
Exclusive
FIT+FUN
ball on a rope
Rating: 1.9 out of 5 stars
1.9 (67)
€2.99
Connolly's Red Mills Engage Premium Country Dog Food bag, salmon and rice recipe, 24% protein, hypoallergenic, with dog silhouettes.
Red Mills
Engage Salmon & Rice 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.99
(€4.66/kg)
Variants available: 2
MultiFit Cow Boys dog snacks packaging featuring a dog, with text indicating "No added sugars" and "Beef." Contains 8 pieces.
Exclusive
MultiFit
cowboys sausage chains 4x60 g Beef
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (26)
€10.99
(€45.79/kg)
Black pet training clicker with a coiled wrist strap, designed for dog training and behavior reinforcement.
Exclusive
AniOne
Double Clicker
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (13)
€5.49
Colorful bag of "Winner" premium dog food for puppies, featuring a playful dog graphic and icons for nutritional benefits.
Winner
Puppy Dry Dog Food 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€11.49
(€3.83/kg)
Variants available: 2
A camouflage-patterned pet gear bag with a drawstring closure and mesh side pocket, featuring a "Dog's Creek Outdoor Gear" logo.
Exclusive
Dogs Creek
snack bag Jump Khaki/ Camouflage S
Rating: 2.6 out of 5 stars
2.6 (14)
€13.99
Variants available: 2
A soft, rectangular pet bed in dark gray, featuring a plush fleece top and a smooth underside, ideal for pet comfort.
Exclusive
AniOne
Bruce lounging mat M
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (28)
€29.99
Variants available: 3
Gray plastic cat litter scoop with a slotted design for easy cleaning, featuring a sturdy handle.
Exclusive
AniOne
litter shovel, coarse S
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (128)
€2.49
Variants available: 2
Five packages of MultiFit sticks for junior pets, featuring a rabbit and guinea pigs on the front, with pink packaging and nutritional information.
Exclusive
MultiFit
Sticks Junior 5 x 2 Sticks
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€18.63/kg)
Dog food bag featuring Select Gold brand, labeled "XS Adult" for dogs up to 4 kg, with chicken as the main ingredient.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Adult XS Dry Dog Food Chicken 1 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (32)
€9.99
(€9.99/kg)
Variants available: 2
Bag of Real Nature Wilderness dog food, "Pure Duck," with 65% duck, 35% fruits/vegetables, and no added grains, featuring a wolf.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dry Dog Food, Adult, Pure Duck 1 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (74)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 3
A clear plastic bag filled with mealworms, labeled "Multifit Mehlwürmer" for pond fish and reptiles, 160g, 100% natural.
Exclusive
MultiFit
mealworms
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (17)
€10.99
(€68.69/kg)
Organic salmon dog food bag featuring spinach and ginger, labeled "Puppy," with 70% meat content and 100% Irish ingredients.
Go Native
Puppy Salmon, Spinach, Ginger 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.49
(€11.86/kg)
Variants available: 3
Box of AniOne Membranpumpe Air 400 diaphragm pump for aquariums, featuring fish illustrations and product details on a blue background.
Exclusive
AniOne
Air 400 diaphragm pump
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (4)
€23.99
Clear plastic bag of dried green dandelion leaves labeled "Multifit Nature Snacks Grain Free," featuring a rabbit and guinea pigs, 300g.
Exclusive
MultiFit
Grain Free Dandelion
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (22)
€7.99
(€26.63/kg)
Bird food package featuring a robin perched on a branch, labeled "PREMIERE. I ❤️ my garden PROTEIN MIX." with 1.5 kg weight.
Exclusive
PREMIERE
Protein Mix 1.5kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (10)
€8.99
(€5.99/kg)
A cat toy featuring a plush bird attached to a long stick with a braided rope, designed for interactive play.
Exclusive
AniOne
Cork Angel Bird
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (11)
€5.99
Purple packaging of AniOne cat litter bags, featuring instructions and images for use, labeled "12 Stück" and "M" size.
Exclusive
AniOne
sachet with drawstring for cat litter tray S
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (40)
€4.99
Variants available: 3
A white pet food bowl with a red interior, featuring cute red illustrations of hedgehogs and an apple along the side.
Exclusive
AniOne
Ceramic Bowl: 250 ml
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (8)
€3.99
Variants available: 2
A sleek, dark gray pet litter box with a rectangular shape and raised edges, designed for easy cleaning and stability.
Exclusive
AniOne
Arist-O-Tray S Cat Litter Tray dark grey
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (17)
€14.99
Variants available: 2
Two hanging pet food bowls, one gray and one bright green, displayed side by side with metal hooks for attachment.
Exclusive
AniOne
Plastic Hanging Bowl 80 ml
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (20)
€2.99
Variants available: 2
A stack of colorful pet collars in red, yellow, green, blue, purple, and black, featuring adjustable plastic buckles.
Exclusive
AniOne
breeder set S
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (6)
€9.99
Variants available: 3