Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2923 Products
Wooden pet bridge made of small logs, designed for climbing or play, featuring two flat ends for easy attachment.
Exclusive
AniOne
Mara Wooden Ladder M
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (15)
€5.99
A bag of "Winner" premium dog food for small dogs, featuring a colorful silhouette of a dog and icons for nutritional benefits.
Winner
Small Bite 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
(€2.67/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin dog food bag for adult Shih Tzus, featuring a golden background, an illustration of a Shih Tzu, and text highlighting breed nutrition.
ROYAL CANIN
Adult Shih Tzu Dry Dog Food 7.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (45)
€69.99
(€9.33/kg)
Brown bag of Connolly's Red Mills Engage Premium Country Dog Food featuring silhouettes of dogs, labeled "Beef Recipe" and "20% protein."
Red Mills
Engage Beef 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.49
(€3.50/kg)
Variants available: 2
Two safety valves labeled "AniOne Wild Variety" in German and English, on a blue background with fish illustrations.
Exclusive
AniOne
safety valve
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (2)
€2.49
EVERYDAY LOW PRICES
Bag of Leader Natural Dog Nutrition for adults, featuring a dog silhouette, claims "Chicken No. 1 Ingredient," and "100% Natural."
Red Mills
Leader Adult 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Red nylon dog leash with a metal clip, featuring a sturdy design suitable for pet walking.
Exclusive
AniOne
Short Lead Classic Nylon red S
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (10)
€8.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
A red braided pet leash with a metal clip at one end, coiled neatly on a white background.
Exclusive
FIT+FUN
drag line red 5 m
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (17)
€4.99
Wooden pet swing ring with a metal chain for hanging, designed for small animals to play and exercise.
Exclusive
AniOne
Wooden Ring Swing
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.49
Bag of Leader Natural Dog Nutrition for large dogs, with a dog silhouette and text: "Chicken No. 1 Ingredient" and "Made in Ireland."
Red Mills
Leader Adult Large Breed 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Blue pet leash with a yellow inner lining and a silver metal clip, featuring the AniOne logo on a white label.
Exclusive
AniOne
tow leash flat with loop blue 5 m
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (106)
€9.99
Variants available: 2
A black and clear bird feeder filled with mixed seeds, featuring multiple feeding ports and a bottom cage holding three suet cakes.
Exclusive
AniOne
2-in-1 bird feeder column
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (3)
€19.99
Clear plastic pet toy ball with a blue base, featuring an internal spiral mechanism for interactive play.
Exclusive
AniOne
Plastic snack ball
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (70)
€7.99
A plush toy mouse with a furry brown body and a long tail, designed for pet play.
Exclusive
AniOne
Fur Mouse Toy
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (258)
€1.99
Wooden pet toy with various textures, including sticks and rope, hanging from a metal clip.
Exclusive
AniOne
Chew Rope
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
Green ceramic pet food or water bowl with a smooth, glossy finish, featuring a rounded design and wide opening.
Exclusive
AniOne
Small Animal Bowl green 180 ml
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (26)
€2.99
Variants available: 2
Real Nature Wilderness True Country senior cat food bag (Senior 7+), Chicken with Salmon, 55%/45%/0%, 300 g, photo of cat
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dry Food Cat Senior 7+ True Country 300 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (59)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 2
Black metal bird feeder in a spherical design, suspended from a chain with a hook for easy hanging.
Exclusive
AniOne
Food Ball
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (7)
€4.49
Fluval foam pad packaging, featuring a white foam pad illustration, with text stating "Removes large particles" and "2 pack."
Fluval
Foam Filter Insert U2
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (6)
€3.49
Variants available: 2
A round, woven bamboo pet basket with metal hooks, ideal for pet storage or carrying.
Exclusive
AniOne
Bamboo Canary Nest 1
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (5)
€2.99
Deal
Purina Beta Senior dog food, 14kg bag, with a schnauzer and text emphasizing chicken as the main ingredient and prebiotic benefits.
Dog food bag featuring Edgard Cooper brand, labeled "Grain Free" and "Free-Run Chicken," suitable for adult dogs, 7kg.
Edgard & Cooper
Moist free-range chicken adult 7 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€59.99
(€8.57/kg)
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
Black dog muzzle with a sturdy plastic frame and adjustable nylon straps, designed for safety and comfort.
Exclusive
AniOne
Plastic Muzzle XS
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (26)
€5.99
Variants available: 6
A cat toy featuring a wooden stick with a round, textured ball at one end and a tuft of soft, light-colored feathers at the other.
Exclusive
AniOne
Matatabi Catnip Ball
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (21)
€3.99
Premiere I ❤️ my dog Meaties dog treats packaging, featuring a beagle and showing 95% meat content, 60g size, and rabbit flavor.
Exclusive
PREMIERE
Pure Meaties Chicken Rabbit 60 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (174)
€2.99
(€49.83/kg)
Variants available: 4
Black nylon dog leash with a metal clip and a label that reads "Anitone Accessories."
Exclusive
AniOne
Classic Short Leash black
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (8)
€14.99
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Adult German Shepherd dog food bag, suitable for dogs over 5 years, featuring a golden design and health claims.
A bag of MultiFit hemp litter for small pets, showing a rabbit, guinea pig, hamster, and mouse, with "Einstreu" and heart design.
Exclusive
MultiFit
Hemp Bedding 100 l
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (228)
€49.99
(€0.50/l)
Hanging bird toy made of natural coconut shell and wooden sticks, designed for pet birds to play and explore.
Exclusive
AniOne
coconut house with ladder 56 cm
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (6)
€9.49
Bakers Allsorts dog treats package featuring a dog image, labeled "Delicious Meaty Bite Size Treats," with claims of being low in fat and no rawhide.
Bakers
Dog Treat Allsorts 98 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.09
(€21.33/kg)
A black plastic pet food scoop with a carabiner clip next to a shiny red metal pet food container.
Exclusive
Dogs Creek
Drinking Bottle Stream red 300 ml
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (29)
€10.99
Variants available: 2
Green snack package labeled "Kitty's Cuisine Crunchy Snack" with heart-shaped turkey and aronia berry treats.
Exclusive
Kitty´s Cuisine
Crunchy Snack with Love 50 g Putenliebe
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (358)
€2.99
(€59.80/kg)
Variants available: 3
Bag of Go Native grain-free dog food featuring organic herring with carrots and kale, highlighting 70% meat content and 100% Irish ingredients.
Go Native
Herring with Carrot + Kale 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.49
(€13.11/kg)
Variants available: 3
A 15kg bag of GAIN Original dog food featuring a golden retriever and a Yorkshire terrier on the front, with text highlighting its benefits.
GAIN
Original
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€26.99
(€1.80/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Yellow bag of Purina GoCat cat food featuring a cat licking its lips, labeled "5 Promises" and "with a tasty chicken and duck mix."
Go-Cat
Chicken & Duck 10 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€37.99
(€3.80/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
A blue, whale-shaped pet toy with a button on top, featuring the brand name "Anito" in gold lettering.
Exclusive
AniOne
laser pointer fish
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (36)
€5.99
A twisted beige rope toy for pets, featuring white plastic ends, displayed against a white background.
Exclusive
AniOne
flexible perching rope
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (8)
€3.49
Dog food bag featuring "Go Native Grain Free" with free-run chicken, potatoes, and broccoli. Claims 70% meat content, 100% Irish.
Go Native
Chicken with Potato & Brocolli 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€8.49
(€10.61/kg)
Variants available: 3
4kg bag of Real Nature Wilderness Senior dog food with a wolf in a forest. Label reads "True Country: Chicken with Fish."
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Senior True Country Chicken with Fish 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (143)
€39.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
Black mesh pet harness with adjustable straps and a buckle, designed for comfort and breathability.
Exclusive
TAKE CARE
Protective Pants XS
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (39)
€5.49
Variants available: 5
2kg bag of Gain Elite Complete Dog Nutrition for small dogs, featuring a Cavalier King Charles Spaniel and key benefits listed.
GAIN
Elite Small Dogs Adult 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€5.50/kg)
Black pet accessory bag with the logo "Antone" prominently displayed, featuring a zip closure and drawstring.
Exclusive
AniOne
Snackdummy Canvas S
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (57)
€6.49
Deal
Purina Beta Light dog food bag, 14kg, featuring a pink background, with "New Improved Recipe" and "Turkey is #1 Ingredient" labels.
BETA
Purina Adult Light Turkey 14 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€47.19
(€3.37/kg)