Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2923 Products
Wooden pet house made of natural bark, featuring a sloped roof and a circular entrance, ideal for small animals.
Exclusive
AniOne
Peter's Wooden House
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.49
EVERYDAY LOW PRICES
Three pet food bowls in blue, white, and black, featuring a non-slip base design.
Exclusive
FIT+FUN
Plastic Bowl white 200 ml
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (55)
€1.99
Variants available: 2
Select Gold Sensitive Snacks for dogs, featuring a cocker spaniel on the front, labeled "Lamb with Potato" and "Junior."
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Snacks Junior Lamb with Potato 160g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (94)
€4.99
(€31.19/kg)
A 15kg bag of GAIN Crunchy dog food featuring three dogs on the front, with text highlighting it as Ireland's number 1 premium feed brand.
GAIN
Crunchy Dry Dog Food
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€23.99
(€1.60/kg)
Real Nature Wilderness Adult cat food, 'Northern Turkey' bag with cat and turkey piece; shows 65%/35%/0%, 300 g
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry cat food, adult, Northern Turkey 300 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (101)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 2
Real Nature Wilderness Adult Pure Beef cat food bag with wild cat and beef image 65% beef, 35% fruits/veg, 0% grains
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry food cat, adult, pure beef 300 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (212)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 3
Bag of Leader Natural Dog Nutrition, labeled "Sensitive," for adult small dogs, featuring nutritious lamb, allergy care, and optimal digestion.
Red Mills
Leader Sensitive Small Breed 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Black adjustable dog harness with multiple buckles and D-rings for leash attachment, designed for comfort and control.
Exclusive
AniOne
Classic Safety Harness S
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (48)
€19.99
Variants available: 3
Packaging for MultiFit Hemp Fibres pet bedding, featuring a rabbit, guinea pig, and hamster. Text highlights softness and eco-friendliness.
Exclusive
MultiFit
Hemp Fibre 50 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (5)
€3.99
(€79.80/kg)
Cat food bag labeled "Wilderness Adult Ranger's Forest," showing a playful cat, with 70% meat and 30% fruits/veggies, no grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Ranger's Forest Adult 300 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (75)
€6.49
(€21.63/kg)
Tube of PetBalance Support Anti-Hairball Paste for cats, featuring a gray cat on the front, with text in multiple languages.
Exclusive
PetBalance
Support Anti-Hairball Paste 100g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (44)
€8.99
(€89.90/kg)
"Wilderness Kitten" pet food bag with two playful kittens, 75% poultry, 25% fruits/veggies, 0% grains, 300g weight.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Wide Savannah Kitten Dry Food 300 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (93)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 2
Premiere I love my dog Bonies dog treats, 200g package, featuring soft, poultry-flavored bone-shaped snacks.
Exclusive
PREMIERE
Bonies Poultry 200 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (464)
€3.99
(€19.95/kg)
Variants available: 6
Real Nature Wilderness Pure Beef cat food pouch showing a Bengal cat on grass; labels: Senior 7+, 55%, 300 g
Exclusive
REAL NATURE
Wilderness dry cat food Senior Pure Beef 300 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (25)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 2
Real Nature Wilderness Adult Pure Chicken cat food bag showing wildcat image, 65% chicken, 300 g
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry food for cats, adult, pure chicken 300 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (212)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 3
Stainless steel pet food bowl with a wide base and smooth interior, designed for durability and easy cleaning.
Exclusive
AniOne
stainless steel long-ear bowl
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€7.99
MultiFit Hemp Mat base litter for small pets, size M, with images of a rabbit, chinchilla, and guinea pig on packaging.
Exclusive
MultiFit
Small Pet Mat M 1 Piece(s)
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (94)
€6.99
Variants available: 3
Cat toy wand with colorful feathers attached to a black stick, designed for interactive play.
Exclusive
AniOne
Amazone Cat Fishing Rod
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (44)
€3.99
Green and black adjustable dog collar with a plastic buckle, metal D-ring, and "Pet Creek Outdoor Gear" logo.
Exclusive
Dogs Creek
collar Voyager green S
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (42)
€18.99
Variants available: 3
Stainless steel cat litter scoop with a gray ergonomic handle, featuring a slotted design for easy waste removal.
Exclusive
AniOne
aluminum litter scoop
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (56)
€13.99
Select Gold Mini Adult dog food bag, 5-10 kg, suitable for dogs over 8 months. Features beef as a primary ingredient.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Adult Mini Dry Dog Food Beef 1 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (185)
€9.99
(€9.99/kg)
Variants available: 2
Black fish net with a square mesh head and a twisted handle, designed for catching fish or aquatic pets.
Exclusive
AniOne
Fishing Net, coarse black 13 cm, 13 cm
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.49
Variants available: 2
Deal
Purina ONE cat food bag, 3kg, featuring a gray cat on the front, labeled "Bifensis Dual Defence" and "Adult," with "Rich in Salmon" highlighted.
Purina ONE
Adult Salmon 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€21.91
(€7.30/kg)
Deal
Purina Beta Large Breed Puppy food, 14kg bag, with turkey, no artificial additives, and supports digestive health.
Premiere I Love My Dog Bonies Grain Free treats in a transparent bag, featuring soft, bone-shaped snacks with a poultry label.
Exclusive
PREMIERE
Bonies grain free 175 g Poultry 175 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (163)
€3.99
(€22.80/kg)
Variants available: 3
Gray cat litter scoop with a wide, flat base and a long handle, featuring slotted design for easy waste removal.
Exclusive
AniOne
litter shovel, fine S
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (156)
€2.49
Variants available: 2
Gold Sensitive Snacks for adult dogs with salmon and potato, ideal for food intolerances, featuring prebiotics and a golden retriever.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Snacks 160g Salmon with potato
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (94)
€4.99
(€31.19/kg)
Variants available: 2
1 kg bag of Real Nature Wilderness Junior dog food with wolf puppies, labeled "Wild Valley" (Horse & Beef), 70% meat, 30% fruits/veggies.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry dog food, junior, Wild Valley, horse and beef 1 kg
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (124)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 4
Black and white cat on a pet food bag labeled "SELECT GOLD Senior Classic Fit," suitable for cats over 12 years, featuring poultry and rice.
Exclusive
SELECT GOLD
Senior +12 Dry Cat Food Poultry & Rice 300 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (12)
€4.99
(€16.63/kg)
Dog food bag featuring "Edgard Cooper Yummy Norwegian Salmon" with illustrations of fruits and vegetables, labeled grain-free recipe for adult dogs.
Edgard & Cooper
Delicate Norwegian Salmon Adult 7 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€59.99
(€8.57/kg)
Variants available: 3
Wooden pet furniture with two levels, featuring a rustic design with bark texture and natural wood legs.
Exclusive
AniOne
Shelter Finn
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (34)
€15.99
Gain Elite Complete Dog Nutrition bag featuring a small dog on the front, labeled "Small Dogs Senior," 2kg, with chicken & rice ingredients.
GAIN
Elite Small Dogs Senior 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€5.50/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Joint Care Maxi dog food bag with a gray and white dog silhouette, noting "Eases movement" and "97% owner satisfaction."
ROYAL CANIN
Maxi Joint Care Dry Dog Food 10 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (11)
€74.99
(€7.50/kg)
Black dog waste bag dispenser with a clip, featuring the logo "Dog's Creek Outdoor Gear."
Exclusive
Dogs Creek
Thunder Snack Storage Bag black
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (46)
€12.99
Variants available: 2
Clear plastic pet water bottle with a green screw cap and a clip for attachment, designed for easy hydration on the go.
Exclusive
AniOne
Bird bath 65 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
Variants available: 2
A bag of Real Nature Wilderness dog food with a wolf in a forest, labeled "Pure Chicken" with 65% chicken and no added grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dry Food, Dog, Adult, Pure Chicken 1 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (101)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 4
Blue pet training clicker with a black button, attached to a coiled black wrist strap.
Exclusive
AniOne
Basic Clicker
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (41)
€3.99
Hanging pet food dish in a soft green color, featuring a smooth, round surface and a sturdy metal wire for suspension.
Exclusive
AniOne
Hanging Birdbath
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (3)
€14.99
Wooden pet table with a rustic design, featuring a flat top made of planks and four sturdy, natural wood legs.
Exclusive
AniOne
Finja Shelter
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (28)
€14.99
Box of PetBalance Gelenk Power Tablets for dogs, featuring illustrations of a dog and joints, with text highlighting benefits for joint health.
Exclusive
PetBalance
Joint Power Tablets 60 pcs
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (4)
€20.99
(€174.92/kg)
Two covered cat litter boxes in gray and navy, featuring transparent tops and textured bottoms for easy cleaning.
Exclusive
AniOne
Bath Tub
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (30)
€6.99
EVERYDAY LOW PRICES
A cylindrical pet treat pouch with a drawstring closure, featuring a gray background adorned with colorful paw prints in orange, pink, and teal.
Exclusive
FIT+FUN
Snack Bag Paw print
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (21)
€4.99
Variants available: 4
Bottle of MultiFit Deo cat litter deodorizer powder, featuring a relaxed orange tabby cat on a green background, labeled "Aloe Vera."
Exclusive
MultiFit
Deodorant 750 g Aloe Vera
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (375)
€9.99
(€13.32/kg)
Variants available: 4
EVERYDAY LOW PRICES
Black double-handled dog leash with a sturdy design, featuring two loops for better grip and control.
Exclusive
AniOne
Nylon Retriever Activity lead black
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (11)
€21.99
Variants available: 2