Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2914 Products
ACANA Light & Fit dog food bag with a sunset background, showcasing fresh chicken, 65% animal ingredients, and no artificial additives.
ACANA
Light & Fit 11.4 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (25)
€88.99
(€7.81/kg)
A fluffy brown tabby cat sits atop a gray and brown cat condo, while a black and white cat playfully paws at a side entrance.
Exclusive
AniOne
square scratching barrel
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (53)
€89.99
ACANA Puppy Recipe bag with two dogs in a sunset field. Highlights: "70% animal ingredients," "30% veggies," "0% artificial additives."
ACANA
Puppy Recipe 11.4 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€89.99
(€7.89/kg)
A fluffy beige cat lounges on a gray multi-level cat tree with scratching posts, a cozy hideaway, and a dangling toy.
Exclusive
AniOne
Ebony scratching post
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (18)
€89.99
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Digestive Care Maxi dog food bag with a brown and white dog, emphasizing improved stool quality and 97% proven results.
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Dermacomfort Maxi dog food bag featuring a Weimaraner, highlighting reduced allergen formula and 91% owner satisfaction.
ROYAL CANIN
Maxi Dermacomfort Dry Dog Food 12 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (24)
€89.99
(€7.50/kg)
Gray pet bed with raised edges and a plush center cushion, designed for comfort and support.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
More Lounger Comfort Deluxe M
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (16)
€89.99
Variants available: 2
Dark gray bolstered rectangular pet bed with light gray sleeping pad, front handle and brown tag reading 'more'.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
sleeping area M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€89.99
Variants available: 2
Gray rectangular dog bed with raised bolsters, red piping and hex pattern, leather tag reading "Beddies".
Beddies
Orthopaedic Lounger Dog bed M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€89.99
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Junior Giant dog food bag with a St. Bernard, promoting strong immunity, muscle growth, and tailored kibble size.
ROYAL CANIN
Giant Junior Dry Dog Food 15 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (82)
€89.99
(€6.00/kg)
A tall, woven cat tower with a fluffy top perch where a brown tabby rests and a cozy hideaway with a white cat peeking out.
Exclusive
AniOne
scratching barrel Sienna
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (72)
€89.99
Portable pet crate in olive green and beige, featuring mesh panels for ventilation, orange handles, and a side pocket.
Exclusive
Dogs Creek
Outdoor Box Dog S
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (4)
€89.99
ACANA Adult Large Breed dog food bag with two dogs in a grassy field, showcasing fresh chicken and raw flounder, 60% animal ingredients.
ACANA
Adult Large Breed 11.4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (53)
€90.99
(€7.98/kg)
Black pet carrier with wheels, two food/water bowls inside, and a secure door with a grid pattern for ventilation.
Exclusive
AniOne
transport box M
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (30)
€94.99
Variants available: 4
ACANA Puppy Large Breed Recipe dog food bag featuring a sunset background with two dogs, highlighting fresh Canadian chicken and raw flounder.
ACANA
Dog Puppy Large Breed 11.4 kg 11.4 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (47)
€96.99
(€8.51/kg)
Wooden dog house with a green felt roof, featuring an arched entrance and raised feet for stability.
Exclusive
AniOne
Dog Kennel with Flat Roof S
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (11)
€99.99
Variants available: 3
A cozy cat tree with two platforms, featuring a fluffy bed on top and a cat lounging on the middle level, with a dangling toy.
Exclusive
AniOne
Lilly scratching post
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (56)
€109.99
Royal Canin Veterinary Urinary S/O dog food bag featuring a silhouette of a dog, with a red crown logo and bold text.
ROYAL CANIN
Veterinary Urinary Dry Dog Food 13 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (66)
€114.99
(€8.85/kg)
Orijen Puppy Large dog food bag with a person and dog silhouette at sunset, emphasizing "85% quality animal ingredients."
Orijen
Puppy Large Breed 11.4 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (128)
€118.99
(€10.44/kg)
Gray and black pet carrier with a metal wire front door, featuring orange latches and ventilation holes on top.
Exclusive
AniOne
boot box M
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (21)
€119.99
Variants available: 2
Real Nature Wilderness Adult dog food bag, Wild Valley — wolf image, 65%/35%/0% breakdown and 12 kg
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry dog food, Adult, Wild Valley, Beef with Horse 2x12 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (267)
€152.99
(€6.37/kg)
Variants available: 2
12 kg Real Nature Wilderness Adult "Black Earth" pet food bag with wolf photo, meat image and 65%/35%/0% labels
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry dog food, Adult, Black Earth, beef with ostrich and buffalo 2x12 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (158)
€152.99
(€6.37/kg)
Variants available: 2
Two 12 kg bags of Real Nature Wilderness Pure Duck dog food, showing wolves and highlighting 60% meat, 40% vegetables, 0% grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Maxi Junior Pure Duck 2x12 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (64)
€152.99
(€6.37/kg)
Variants available: 2
A spacious birdcage with two colorful budgerigars—one green/yellow, the other blue/white—on wooden perches with food dispensers.
Interzoo
bird cage Sara
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (43)
€174.99
Black Wahl Arco Pro pet clipper with a textured grip and a power button, featuring a silver blade at the top.
Wahl
Clipper Arco Pro
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (5)
€179.99
Gray cat tree with multiple levels, scratching posts, a hammock, and a cozy hideaway, designed for feline play and rest.
Exclusive
AniOne
Cleo scratching post
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€189.99
A gray cat tree with multiple levels, a scratching post, and a cozy hideaway, with a curious cat sitting beside it.
Exclusive
AniOne
XXL Candy scratching post gray
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (87)
€229.99
A multi-level cat tree with two cats; one is lounging on a top perch, and the other is playing on a lower level.
Exclusive
MORE
Charlie scratching post gray
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (170)
€249.99
Gray cat tree with two platforms, a cozy top bed, a hanging basket, and a hideaway cubby, featuring sisal-wrapped scratching posts.
Exclusive
MORE
Boogie scratching post
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (33)
€269.99
Clumping cat litter bag with a white cat on its back. Label reads "PREMIERE" and highlights less sticking to fur and paws.
Exclusive
PREMIERE
Excellent XL Clumping Litter 12 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (634)
€19.99
(€1.67/kg)