Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2914 Products
Select Gold Medica Veterinary Diet Nierendiät dog food bag, 2.5 kg, labeled as a renal diet with low phosphorus for kidney support.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica kidney diet 2.5 kg
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (17)
€29.99
(€12.00/kg)
15kg bag of "Time Puppy & Sapling" puppy food, featuring playful greyhounds and highlighting bone strength for greyhounds and whippets.
Time
Puppy & Sapling 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.49
(€2.10/kg)
Black dog leash made of durable rope with leather accents and metal clips, designed for pet safety and control.
Exclusive
AniOne
Nylon Retriever Lead Activity
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (14)
€31.99
Metal dog leash with a chain design and a padded black handle for comfort.
Exclusive
AniOne
Short Chain Lead
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.99
Wooden bird feeder with a pagoda-style roof and a hanging wire, designed for outdoor use.
Exclusive
AniOne
Wild Bird House with Silo
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (19)
€31.99
Bottle of VetPro Plus™ for joint mobility with Omega 3, 250ml, featuring a running golden retriever on the label.
Duggan Vet
Vet Pro plus 250ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.99
(€127.96/l)
Gain Pet Nutrition Supreme dog food bag with a Bernese Mountain Dog and Beagle, showcasing "Premium Meaty Recipe" and nutritional benefits.
GAIN
Supreme 15kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.99
(€2.13/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Purina Felix Original Mixed Selection in Jelly, 80 pouch mega pack featuring chicken, lamb, salmon, and white fish, with a playful cat image.
Felix
Mixed Selection 1 80x85g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.99
(€4.70/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Purina Felix Original Fish Selection in Jelly, 80 pouch mega pack, featuring a playful black and white cat on the packaging.
Felix
Fish Selection 1 in jelly 80x85g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.99
(€4.70/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Felix Original cat food mega pack with a playful black and white cat, labeled "80 Pouch Mega Pack" and "Mixed Selection in Jelly."
Orijen Original dog food bag with a couple and dog in front of mountains, showcasing "85% quality animal ingredients" and "fresh or raw."
Orijen
Original Adult 2 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (370)
€32.99
(€16.50/kg)
Variants available: 2
15kg bag of Time Record Breaker super-premium dog food with a greyhound on the front; ingredients: chicken, rice, salmon, eggs.
Time
Record Breaker 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€32.99
(€2.20/kg)
Royal Canin Regular Sterilised cat food bag featuring a gray cat, adapted kibble size, and claims for health nutrition and weight management.
ROYAL CANIN
Regular Sterilised Dry cat Food 2 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (574)
€32.99
(€16.50/kg)
Variants available: 2
Jar of ProDen PlaqueOff Soft Chews for large/giant dogs, golden retriever image, 100% seaweed label, VOHC accepted badge.
New
ProDen
PlaqueOff Soft Chews Dog 60pk
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€33.99
(€158.83/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Purple Whiskas Fish Favourites cat food 80-pack box with cat photo, bowl of fish pieces and "1+ years" label.
EVERYDAY LOW PRICES
Whiskas Mega Pack cat food, featuring Poultry Feasts in jelly, contains 80 x 85g servings, with a cat's face on the packaging.
Tetra Discus Granules container with colorful discus fish illustrations and text on complete nutrition for health and growth.
Tetra
Discus main feed 1 l
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
(€34.99/l)
A large rectangular wire pet cage with a hinged door, designed for small animals like rabbits or guinea pigs.
Exclusive
AniOne
mesh for small animal home black M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
Variants available: 3
Green plastic pet litter box with high sides, designed for easy cleaning and containment of litter.
Exclusive
AniOne
Base Tray for Small Pet Home green M
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€34.99
Variants available: 3
Navy blue dog leash with leather accents and colorful woven details, featuring a metal clip for attachment.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
lead
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
A pink pet carrier with a metal wire door, featuring ventilation slots and a gray handle on top.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty Open Top Carrier XS
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (4)
€34.99
Beige rope slip dog leash with green and white striped accents and gold hardware.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Retriever Rope Lead
Rating: 1.0 out of 5 stars
1.0 (2)
€34.99
Gray and teal braided dog leash with leather accents and metal clasps, designed for durability and style.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
lead turquoise
Rating: 1.0 out of 5 stars
1.0 (6)
€34.99
Variants available: 3
Blue padded dog harness with adjustable straps, black plastic buckle, metal ring, and a blue rope with a brown tag.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
rope harness blue S
Rating: 2.1 out of 5 stars
2.1 (9)
€34.99
Variants available: 2
Bag of Go Native grain-free dog food with fresh duck, apple, cranberry, small kibble size, 70% meat content.
Go Native
Small Duck Apple Cranberry 4kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
(€8.75/kg)
Yellow pet bed with raised edges and black trim, featuring a label that reads "Beddies Made in Ireland."
Beddies
Tuscan Gold Lounger S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
Variants available: 3
Beige plastic pet carrier with ventilation holes and a black metal front door, featuring a top handle for carrying.
Exclusive
AniOne
Transport Box Daisy
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
White jar of NutriPaw Dental Powder for pets, teal label with dog and cat in teal sunglasses, visible text 'DENTAL POWDER'.
NutriPaw
Dental Powder 90g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
(€388.78/kg)
ProDen PlaqueOff Crème with Chicken cat dental paste, pack of 30, blue sachet shown — reduces plaque, prevents tartar, treats bad breath
New
ProDen
PlaqueOff Crème Cat Dental Treat 30pk
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
(€116.63/kg)
Rectangular dark blue pet bed cushion with beige piping, embroidered Beddies logo and hanging brown Beddies tag.
Beddies
Navy & Biege Waterproof Mattress S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
Variants available: 3
Rectangular pet bed cushion with dark navy top, multicolored striped sides and a 'Beddies' label and hang tag.
Beddies
Multicolour Dog Mattress S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
Variants available: 3
250ml bottle of Dental Formula water additive for cats & dogs, turquoise label with sunglasses dog and cat, reads "Water Additive" and "Fresh Breath"
NutriPaw
Dental Water 250ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€34.99
(€139.96/kg)
Royal Canin Bulldog Puppy food bag featuring a puppy image, with text highlighting breed nutrition and immune support.
ROYAL CANIN
Puppy Bulldog Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (52)
€36.49
(€12.16/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Purina Felix cat food packaging features a playful cat and reads "80 Pouch Mega Pack" with "Favourites Selection in Jelly" flavors.