Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2913 Products
Bag of Go Native grain free dog food with Wild Atlantic Herring, carrot, kale, small kibble size, 70% meat content, made in Ireland.
Go Native
Small Herring Carrot Kale 4kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€36.99
(€9.25/kg)
Exclusive
MultiFit
Fat balls without net
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (11)
€37.99
(€2.11/kg)
Blue Julius-K9 dog harness with reflective straps and a sturdy buckle, featuring the brand name prominently displayed.
JULIUS-K9
Trixie Julius K-9 Harness blue M
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (10)
€39.99
Variants available: 5
A pile of small, round pet treats with a beige outer layer and a soft, reddish-brown center, ideal for dogs.
Exclusive
MultiFit
Baked Goods Megapack 10kg Mini Meaty Rolls
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (82)
€39.99
(€4.00/kg)
Variants available: 5
A pile of heart-shaped pink pet treats, showcasing their soft texture and vibrant color, ideal for rewarding pets.
Exclusive
MultiFit
Bakery Megapack grain-free 10kg Mini heart with red beet
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (10)
€39.99
(€4.00/kg)
Variants available: 2
White and gray covered cat litter box with a transparent flap door and a textured top for easy access.
Exclusive
AniOne
Flip Cat M litter tray gray
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (82)
€39.99
Variants available: 3
Gray pet bed with a soft brown cushion in the center, featuring raised sides for comfort and support.
Exclusive
AniOne
Dreamy pet bed S
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (14)
€39.99
Variants available: 3
A bundle of light-colored twine, several metal hooks, and various clips arranged neatly on a black background, ideal for pet accessories.
Exclusive
AniOne
cat safety net with wire reinforcement 2 m, 6 m
Rating: 1.7 out of 5 stars
1.7 (7)
€39.99
Variants available: 2
A brown dog jacket with a high collar, adjustable straps, and reflective detailing, designed for outdoor wear.
Exclusive
Dogs Creek
Parabat Raincoat, Black 28 cm
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (9)
€39.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Winalot dog food mega pack with 80 pouches, meaty chunks in gravy, chicken, beef, lamb with carrots and potatoes.
Winalot
Pouch Mixed in Gravy 80x100g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
(€5.00/kg)
Royal Canin Starter Mini dog food for mothers and puppies, suitable for 1-2 months, featuring rehydratable kibble and health support.
ROYAL CANIN
Mini Starter Dry Puppy Food 4 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (47)
€39.99
(€10.00/kg)
Olive green quilted pet carrier bag with beige faux shearling lining, front pocket, and "more lifestylepets" label.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Carrier Kahlo khaki
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (10)
€39.99
Gray striped pet bed with raised edges and a soft cushion center, designed for comfort and relaxation.
Exclusive
AniOne
Cord Grey Pet Bed S
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (10)
€39.99
Variants available: 3
Ceramic pet water fountain with a white top and a light blue base, designed for cats and small dogs.
Exclusive
AniOne
TOWER ceramic drinking fountain
Rating: 2.6 out of 5 stars
2.6 (27)
€39.99
A soft, rectangular pet bed featuring a patchwork design in pastel pink, light blue, and cream colors, with a small heart emblem.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty Resting Mat L
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (4)
€39.99
Light blue padded dog harness with adjustable straps and metal buckle, designed for comfort and control.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Nylon Harness blue S
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (8)
€39.99
Variants available: 2
Gray pet bed with green trim and a leather tag labeled "Beddies." The bed features raised sides and a soft cushion.
Beddies
Waterproof Charcoal/Lime Lounger S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
Variants available: 3
Green pet bed with a plush cushion and raised edges, featuring a black label that reads "Beddies® Made in Ireland."
Beddies
Marilyn Green Suede Lounger S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
Variants available: 3
Cat scratching post with striped sisal rope, hanging white ball toy, and circular track base with wooden balls.
Exclusive
AniOne
Simba XL scratching post
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (11)
€39.99
Winalot Purina dog food bag with smiling golden retriever, "With Chicken" label and "Adult 12kg".
Winalot
Adult Dry Dog Food Chicken 12kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
(€3.33/kg)
Colorful floral rectangular pet bed with raised bolsters, brown trim and center label reading Beddies
Beddies
Wildflower Lounger Dog Bed S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
Variants available: 3
Teal velvet bolstered rectangular pet bed with multicolor striped cushion, front label "Beddies" and hanging Beddies tag
Beddies
Multicolour Lounger S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
Variants available: 3
Brown and tan leather dog leash with silver bolt snap, stitched edges, coiled on white background.
New
WAUDOG
Soft Lead brown S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
Variants available: 2
Black and white pet water fountain with a smooth, rounded design and a central peak for water flow.
Exclusive
AniOne
ceramic drinking fountain GLORIA
Rating: 2.5 out of 5 stars
2.5 (54)
€39.99
Royal Canin Veterinary Mobility cat food bag featuring a gray tabby cat illustration, with "MOBILITY" prominently displayed.
New
ROYAL CANIN
Veterinary Mobility Dry Cat Food 2 kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€39.99
(€20.00/kg)
Gray pet carrier with a metal grid door, ventilation holes on the sides, and a sturdy handle on top.
Exclusive
AniOne
transport box S
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (46)
€40.99
EVERYDAY LOW PRICES
A beige, cylindrical cat tower with two circular openings for entry, featuring a soft, plush rim and a textured surface.
Exclusive
FIT+FUN
Bono scratching barrel
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (15)
€41.99
Canned dog food from Royal Canin, labeled "medium adult," suitable for dogs over 12 months, featuring a loaf mousse texture.
ROYAL CANIN
Medium Adult Mousse 12 x 410 g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (12)
€42.99
(€8.74/kg)
15kg bag of Gain Elite Complete Dog Nutrition for Big Dogs, featuring a golden retriever and labeled "Adult" and "Chicken & Rice."
GAIN
Elite Big Dogs Adult 12 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€43.49
(€3.62/kg)
Gain Elite Complete Dog Nutrition, Big Dogs Light, 12kg bag featuring a black dog on the front, with ingredients like chicken and rice.
GAIN
Elite Big Dogs Light 12 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€43.49
(€3.62/kg)
Gain Elite Complete Dog Nutrition, Senior formula for big dogs over 20kg, featuring a brown dog on the bag, 12kg, chicken & rice.
GAIN
Elite Big Dogs Senior 12 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€43.49
(€3.62/kg)
FELIWAY Friends box with 48 mL bottle labeled "Happy Cats Constant Harmony," promoting tension reduction and marked "30 DAY REFILL."
Feliway
Friends refill 48 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€44.99
(€937.29/l)
Cozy pet house in light blue with a soft white top, featuring a circular entrance and a hanging heart toy inside.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty 2in1 cave & bed
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€44.99
EVERYDAY LOW PRICES
Premiere I love my dog Adult Best Meat Active dog food bag with 44% poultry, 17% fat, and a Border Collie image, 12kg.
Exclusive
PREMIERE
Dry Dog Food Best Meat Adult Active 12kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (7)
€44.99
(€3.75/kg)