Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2913 Products
Royal Canin Puppy Medium dog food bag with a puppy image, emphasizing immune support, brain development, and adapted kibble size.
ROYAL CANIN
Medium Puppy 3kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€27.99
(€9.33/kg)
Royal Canin Veterinary Gastrointestinal Moderate Calorie dog food bag featuring a silhouette of a dog, emphasizing digestive health.
ROYAL CANIN
Veterinary Gastrointestinal Moderate Calorie Dry Dog Food 2 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (22)
€28.99
(€14.50/kg)
Variants available: 2
ACANA Singles Formula Grass-Fed Lamb dog food bag in pink, showcasing raw lamb and Okanagan apples with key ingredient details.
ACANA
Grass-Fed Lamb 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (27)
€28.99
(€14.50/kg)
Variants available: 2
Bag of GAIN Active Pet Nutrition dog food, featuring three dogs on the front, with text highlighting its benefits and ingredients.
GAIN
Active 15kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€28.99
(€1.93/kg)
Jar of ProDen PlaqueOff Soft Chews for Cat with cat photo, "100% natural seaweed" badge and three soft chews.
New
ProDen
PlaqueOff Soft Chews Cat 120pk
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€28.99
(€214.74/kg)
Jar of ProDen PlaqueOff soft chews for small/medium dogs with dog image, VOHC Accepted badge and pictured chew pieces.
New
ProDen
PlaqueOff Soft Chews Dog 120pk
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€28.99
(€214.74/kg)
Interactive green pet feeder with multiple levels and holes for treats, set on a white base, branded "catit."
Catit
Senses 2.0 Food Tree
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (44)
€28.99
Three Real Nature pet products: "Optimal Menue für Meerschweinchen" for guinea pigs, "Premium Dinkelstreu" bedding, and "Golden Straw" bedding.
Exclusive
REAL NATURE
Guinea Pig Gift Set 3-piece 10.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.79
(€2.84/kg)
Blue infinity-shaped dog toy made of durable plastic, designed for chewing and play.
Exclusive
AniOne
Super Eight Cat Circuit
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (9)
€29.99
White and black cat litter box with a transparent flap door, featuring a top opening for easy access and cleaning.
Exclusive
AniOne
Cat Litter Tray Flip Corner
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (49)
€29.99
White and gray cat litter box with a transparent flap door and a textured top for easy access.
Exclusive
AniOne
Flip Cat S litter tray dark grey
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (53)
€29.99
Variants available: 2
A rolled black dog leash with a reflective silver stripe and a sturdy metal clip, featuring a logo patch that reads "Dog Creek Outdoor Gear."
Exclusive
Dogs Creek
drag line Explorer black 5 m
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (40)
€29.99
Variants available: 2
Gray pet carrier with a metal grid door, ventilation holes on the sides, and a sturdy handle on top.
Exclusive
AniOne
transport box XS
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (58)
€29.99
Variants available: 2
Select Gold Medica Veterinary Diet bag for cats, 2.5 kg, labeled "Reduktion + Diabetes" with text in multiple languages about obesity and diabetes.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Reduction and Diabetes Dry Cat Food 2.5 kg
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (31)
€29.99
(€12.00/kg)
Select Gold Medica Veterinary Diet Harnsteindiät Struvit dog food bag, 2.5 kg, with text on urinary stone diet and ingredients.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Urinary Stone Dry Cat Food Poultry 2.5 kg
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (27)
€29.99
(€12.00/kg)
Variants available: 2
Select Gold Medica Veterinary Diet Schonkost cat food bag, 2.5 kg, labeled as highly digestible for kittens, featuring chicken.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Gastrointestinal Kitten Dry Cat Food 2.5 kg
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (6)
€29.99
(€12.00/kg)
Select Gold Medica Veterinary Diet Liver Diet cat food bag, 2.5 kg, featuring a fresh-pack zipper and text in multiple languages.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Liver Diet Dry Cat Food 2.5 kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (9)
€29.99
(€12.00/kg)
White pet water fountain with a sleek, modern design featuring a curved spout and a wide bowl base.
Exclusive
AniOne
Wave drinking fountain 1.8 litre white
Rating: 2.4 out of 5 stars
2.4 (56)
€29.99
Variants available: 2
A stylish pet carrier with a white body adorned with colorful floral designs, featuring a purple handle and secure latch.
Exclusive
AniOne
Transport Box Leaf
Rating: 2.0 out of 5 stars
2.0 (7)
€29.99
A plush pet bed with a soft cream top and a textured red striped border, featuring a gray label that reads "Beddies."
Beddies
Sweet Pea Plush Mattress S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.99
Variants available: 3
Stylish pet carrier backpack in gray and pink, featuring mesh panels, a front pocket, and adjustable straps.
Exclusive
AniOne
pink transport backpack
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (5)
€29.99
Red adjustable dog harness with padded mesh chest and black buckles, labeled "Antone Pet Life"
Exclusive
AniOne
H-Harness with Magnetic Buckle M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Three-tier cat tree with sisal scratching posts, black and gray plush perches and hanging pom-pom toy.
Exclusive
FIT+FUN
cat tree winners’ podium
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€29.99
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit Tasty Duo cat food box with orange cat, "Duo Fish & Classic Mix", "Jelly" and "Adult" labels.
Gray pet carrier bag with adjustable shoulder strap and multiple zippered pockets.
Exclusive
AniOne
Running and Training Bag
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€29.99
Petfuzion GLANDEASE powder for anal gland health, chicken flavour, for cats & dogs, 160g.
Duggan Vet
Glandease Powder 160g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.99
(€181.76/kg)
Petfuzion GLANDEASE chews pouch showing cat and dog; visible text: "For Improved Anal Gland Health", "Chicken Flavour", "For Cats & Dogs".
Duggan Vet
Glandease Chew Pouch 30 Piece(s)x30
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.99
(€187.44/kg)
Variants available: 2
Select Gold Medica Veterinary Diet Nierendiät dog food bag, 2.5 kg, labeled as a renal diet with low phosphorus for kidney support.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica kidney diet 2.5 kg
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (17)
€29.99
(€12.00/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit adult cat food box featuring "Duo Fish & Classic Mix" with 92 x 100g servings, including flavors like beef, turkey, and salmon.
Select Gold Medica Veterinary Diet Schonkost, 2.5 kg bag, designed for gastrointestinal health, featuring a fresh-pack zipper.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Light Dry Cat Food 2.5 kg
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (31)
€29.99
(€12.00/kg)
Light gray pet bed with a soft interior and pink trim, featuring a small heart design on the side.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty Bed S
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (8)
€29.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit 'Simply Good' cat food box with orange tabby, 'SAUCE' bowl image and 'Adult Chicken Mix' label (92x100g)
Exclusive
MultiFit
Chicken Mix Adult in Sauce 92x100g
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (96)
€29.99
(€3.26/kg)
Royal Canin Dental Care Mini dog food bag with small dog illustration and text on reducing tartar formation by up to 69%.
ROYAL CANIN
Mini Dental Care Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (9)
€29.99
(€10.00/kg)
Select Gold Medica Veterinary Diet Hypoallergenic dog food, 2.5 kg bag, featuring a green and white design with a dog silhouette.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Hypoallergenic Dry Cat Food Poultry 2.5 kg
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (30)
€29.99
(€12.00/kg)
A cozy, mint green pet cave with a fluffy interior, designed for small animals to snuggle and rest comfortably.
Exclusive
AniOne
Fluffy Cat Cave Mint mint
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€29.99