Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2915 Products
Bottle of Petbalance Support Joint Serum Extra for pets, featuring a golden retriever on the label and multilingual text about joint support.
Exclusive
PetBalance
Support Joint Serum Extra 100ml
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (8)
€19.99
(€199.90/l)
Gray rectangular cat litter box with a smooth interior and raised edges, designed for easy cleaning and comfort.
Exclusive
AniOne
Arist-O-Tray
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (13)
€19.99
Dental care serum for pets, featuring a golden retriever and a cat on the label, with text in multiple languages.
Exclusive
PetBalance
Support Dental Care Serum 100ml
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€19.99
(€199.90/l)
Wooden exercise wheel for small pets, featuring a smooth, light-colored exterior and a cork interior, mounted on a wooden base.
Exclusive
AniOne
Exercise Wheel with Cork M
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (22)
€19.99
Blue pet leash with a padded handle and metal clips, designed for comfort and durability.
Exclusive
AniOne
Reflective Comfort Leash blue S-M, 2 m
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (27)
€19.99
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
Colorful pet snuffle mat in pastel shades of purple, yellow, and blue, featuring a flower design with pockets for hiding treats.
Exclusive
AniOne
Level 2 sniffing mat
Rating: 2.7 out of 5 stars
2.7 (3)
€19.99
Select Gold Mini Adult dog food bag, featuring a small dog on the front, labeled "Light" with chicken, suitable for dogs under 10 kg.
Exclusive
SELECT GOLD
Light Mini Adult Chicken 2.5kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (8)
€19.99
(€8.00/kg)
Gray pet carrier bag with a patterned adjustable strap, featuring a zippered main compartment and a front pocket.
Exclusive
AniOne
dog walking bag palegreen
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (17)
€19.99
Gray metal bird feeder with a slanted roof and a clamp for attachment, designed for outdoor use.
Exclusive
AniOne
food dispenser for balconies
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (8)
€19.99
Camo-patterned fleece dog jacket with orange zippers and a high collar, designed for warmth and comfort.
Exclusive
Dogs Creek
Makalu Camouflage Fleece Jacket 26 cm
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (38)
€19.99
Variants available: 9
A vibrant pink and purple dog coat with a zipper and adjustable straps, featuring a soft inner lining and an orange trim.
Exclusive
AniOne
Winter Coat with Polly Harness 24 cm
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (33)
€19.99
Variants available: 6
A colorful dog leash featuring a red and blue striped design, with a sturdy metal clip for attachment.
Exclusive
AniOne
adjustable rope leash S-L blue / red
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
Variants available: 2
Green LickiMat UFO pet feeding mat with textured surface, designed to distract dogs during grooming; features a dog image and product details.
LickiMat
® UFO™ Green green
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€19.99
Variants available: 3
Bactador laundry rinse bottle and box labeled "Wäschespülung Geruchsentferner", odour remover, 1 Liter, 20 washes
Bactador
Laundry Rinse Odour Remover
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
(€19.99/l)
Clumping cat litter bag featuring a playful cat, labeled "Premiere I ❤️ my cat," with baby powder scent and details on weight and odor control.
Exclusive
PREMIERE
Extra Light Baby Powder Clumping Cat Litter 12 l
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (83)
€19.99
(€1.67/l)
Colorful plush snake dog toy with a green rope tail, featuring a vibrant blue, green, and orange pattern.
Exclusive
AniOne
toy snake with rope XL
Rating: 2.2 out of 5 stars
2.2 (16)
€19.99
Light gray quilted pet mat with a pink border, designed for pet comfort and relaxation.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty Blanket beige/ grey
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
Variants available: 2
A soft, rectangular pet bed featuring a patchwork design in pastel pink, light blue, and cream colors, with a small heart emblem.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty Resting Mat
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€19.99
Gray felt pet bed with a woven straw base and a leather label reading "MORE" on the side.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Felt Scratching Board
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (11)
€19.99
Green pet towel with a hood, featuring a bow and the text "TAKE CARE" in a heart design. Soft, absorbent fabric.
Exclusive
TAKE CARE
Dog Bathrobe S 36 cm
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (6)
€19.99
Variants available: 4
Gray plush pet bed mat, rectangular shape, soft texture, suitable for dogs or cats.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Ortho Window Lounger Grey gray
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (1)
€19.99
Variants available: 2
Yellow pet waist bag with two zippered pockets and a circular logo, designed for carrying pet essentials.
Exclusive
AniOne
Hip Bag orange
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (3)
€19.99
EVERYDAY LOW PRICES
Plastic pet carrier with green base, white top, and transparent front door with ventilation holes and a handle.
Exclusive
FIT+FUN
Carrier green/white 50x34x35 cm
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (1)
€19.99
James Wellbeloved Adult dog food bag, rich in lamb & rice, for 1-7 years, hypoallergenic, supports digestion, skin, coat, and immune system, 2kg.
James Wellbeloved
Lamb & Rice 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (52)
€19.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
James Wellbeloved Adult dog food bag, rich in turkey & rice, for 1-7 years, hypoallergenic, supports digestion, immune system, skin & coat, 2kg.
James Wellbeloved
Turkey & Rice 2 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (68)
€19.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
James Wellbeloved Senior dog food bag for dogs 7+ years, rich in turkey & rice, hypoallergenic, 2kg.
James Wellbeloved
Senior Turkey & Rice 2 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (71)
€19.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
Tan leather dog collar with woven orange-white rope grip, coral cord wrap, metal buckle, D-ring and round tag
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
rope collar red S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
Variants available: 4
James Wellbeloved Puppy Junior dog food bag, rich in lamb & rice, hypoallergenic, 2kg, with images of three puppies.
James Wellbeloved
Junior Lamb & Rice 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (69)
€19.99
(€10.00/kg)
James Wellbeloved Senior dog food bag, rich in lamb & rice, for dogs 7+ years, hypoallergenic, 2kg.
James Wellbeloved
Lamb & Rice 2 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (76)
€19.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
James Wellbeloved Grain Free Adult Dog Food, rich in turkey & vegetable, hypoallergenic, 1.5kg bag with three dogs on front.
James Wellbeloved
Turkey & Vegetables (Grain-Free) 1.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (74)
€19.99
(€13.33/kg)
Variants available: 2
James Wellbeloved Puppy/Junior dog food bag, rich in turkey & rice, hypoallergenic, 2kg, for puppies up to 14 months.
James Wellbeloved
Junior Turkey & Rice Dry Dog Food 2 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (79)
€19.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
White spray bottle labeled 'DV8B' with a budgerigar image, mite icon and '0.30ml dosing pump' text
Duggan Vet
DV8 Bird Pest Spray 125ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
(€159.92/l)
Black retractable dog leash with orange tape, orange button and metal clasp; label reads "AniOne".
Exclusive
AniOne
extra-long retractable lead M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
Variants available: 2
Bag of Premiere non-clumping cat litter, 5.8 kg, featuring three fluffy cats and text in multiple languages.
Exclusive
PREMIERE
Cat's Favourite Hygiene Litter Kitten & Adult 10 l
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (19)
€19.99
(€2.00/l)
Box of Premiere clumping cat litter with a gray tabby cat lying down and product features listed in multiple languages.
Exclusive
PREMIERE
Cat's Favourite Clumping Litter Adult 10 l
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (14)
€19.99
(€2.00/l)
Blue and purple dog food bag labeled "PREMIERE I love my dog ADULT BEST MEAT LIGHT" with 47% poultry, 7.5% fat, 4kg, and a dog sitting next to a bowl of kibble and meat pieces.
Exclusive
PREMIERE
Dry Dog Food Best Meat Adult Light Poultry 4 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (76)
€19.99
(€5.00/kg)
Variants available: 2
Bag of PREMIERE I ♥ my dog adult dog food labeled BEST MEAT, 39% beef, 4kg, yellow Labrador, bowl and raw meat.
Exclusive
PREMIERE
Best Meat Dry Dog Food Adult Beef 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (299)
€19.99
(€5.00/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Brown triangular soft pet bed with a small loop on top, designed for cats or small dogs.
Exclusive
FIT+FUN
Filou Cave brown
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (1)
€19.99