Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2917 Products
Light blue braided dog leash with a silver clip, featuring a label that reads "Anione Wild Variety."
Exclusive
AniOne
lead small dog sky blue S
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€13.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Dog food package labeled "FIT+FUN CROC with poultry," featuring two dogs and a 10kg weight indication.
Exclusive
FIT+FUN
Dry Dog Food Adult Croc with Poultry 10kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€13.99
(€1.40/kg)
AniOne retractable dog leash, black and neon yellow with reflective panel, ergonomic wrist handle and metal clasp.
Exclusive
AniOne
reflective retractable lead XS
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.99
Variants available: 4
Benebone
Maplestick Durable Dog Chew Toy S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.99
Variants available: 4
MultiFit Meisenknödel suet balls for birds, 50 pieces, without a net, year-round feed, allergen controlled.
Exclusive
MultiFit
fat balls for tits
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (3)
€13.99
(€3.11/kg)
A clear plastic bag filled with multiple pig ears dog treats, labeled "MultiFit native Snacks Maxi-Schweineohren" on a brown background.
Exclusive
MultiFit
Pig Ears XL 5 Pieces
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (13)
€13.99
MultiFit Junior <1 poultry pate tray with puppy image, chicken icon and text 'MultiFit' and 'Paté'
Exclusive
MultiFit
Wet Dog Food Pâté Junior Poultry 12x150 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.28
(€7.93/kg)
MultiFit pet pâté tray: "SENIOR 7+" poultry — black-and-white dog with plate of pâté, gold foil lid, label "PATÉ"
Exclusive
MultiFit
wet dog food pâté for senior dogs Poultry 12x150 g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€14.28
(€7.93/kg)
Select Gold Senior Pure dog food can with horse flavor, 60% horse protein, grain-free, for dogs 8+ years, featuring a black and white dog image.
Exclusive
SELECT GOLD
Wet Dog Food Pure Senior Horse 6 x 400g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.94
(€6.23/kg)
"MORE FOR FISH Root Fertiliser packaging with green aquatic plant graphics and bilingual text on benefits for aquarium plants."
Exclusive
MORE
Root Fertiliser 56 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€267.68/kg)
Bottle of "MORE for Fish" water conditioning agent, labeled in German and English, with a pump top and water splash design.
Exclusive
MORE
water treatment system
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€14.99
(€59.96/l)
Bright orange dog toy with a textured surface and a looped rope for easy handling, featuring the brand name "KONG" embossed on the side.
KONG
Toy Dummy L
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (31)
€14.99
TetraPRO Energy Multi-Crisps fish food container with vibrant fish images and text: "Extra Energy + Prebiotics for Clear Water."
Tetra
Pro Energy Fish Food 55g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€59.96/l)
TetraPRO Algae fish food container, featuring colorful tropical fish illustrations, labeled as "Premium food for all tropical fish."
Tetra
TetraPro Algae 250 ML
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€59.96/l)
Black rectangular pet feeding mat with raised edges, designed to contain spills and messes.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Royal bowl pad 40 cm, 30 cm
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (29)
€14.99
Variants available: 2
Dental gel for dogs in a 125 ml tube, featuring a golden retriever on the label, with "Microsilver Dental Gel" and "Mint Oil" highlighted.
Exclusive
PetBalance
MicroSilver Dental Gel 125 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€119.92/l)
Black metal bird feeder with silver roof, two feeding ports, perches, and a hanging wire loop.
Exclusive
AniOne
metal food silo
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
EVERYDAY LOW PRICES
A black pet mat featuring a playful pattern of colorful paw prints in white, gray, and gold against a starry background.
Exclusive
FIT+FUN
boot mat
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€14.99
KONG dog toy, round shape with a textured surface, featuring a yellow-brown color and green openings for treats.
KONG
Bamboo Ball M
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (4)
€14.99
A stylish dog jacket featuring a green and black color scheme, with adjustable straps and a soft inner lining.
Exclusive
AniOne
winter coat with harness Tristan 24 cm
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (61)
€14.99
Variants available: 7
White pet mat with a quilted diamond pattern, designed for comfort and cleanliness in pet areas.
Exclusive
AniOne
hygiene mat M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
Variants available: 2
A soft, plush green elephant toy stands on a light blue blanket, showcasing its large ears and stitched features.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty Gift Set
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (3)
€14.99
A plush, blue hippo toy with a soft, ribbed texture, featuring a light pink snout and small ears, sitting upright.
Exclusive
AniOne
Cuddle Toy Hippo L-XL
Rating: 2.4 out of 5 stars
2.4 (19)
€14.99
A black pet grooming brush with a wide, flat head featuring fine metal bristles and a textured ergonomic handle.
Exclusive
TAKE CARE
Soft Slicker Brush
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (8)
€14.99
A fluffy, bright yellow dinosaur plush toy with a rounded head and small black eyes, standing upright.
Exclusive
AniOne
toy Tufflove Parasaurolophus L
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (19)
€14.99
Bright orange dog toy shaped like a triangle with textured grips and bumps, labeled "Anttone."
Exclusive
AniOne
Rubber Spade Toy
Rating: 2.5 out of 5 stars
2.5 (6)
€14.99
A round, white pet filter with a central hole, featuring a soft, fuzzy texture and dark spots, designed for pet care products.
Exclusive
MORE
3x replacement filters
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (6)
€14.99