Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2922 Products
Clear aquarium siphon with a black base and transparent tubing, designed for water changes and cleaning fish tanks.
Exclusive
AniOne
mulm vacuum 23cm, 1.6m
Rating: 1.0 out of 5 stars
1.0 (3)
€10.99
Bag of "Winner" premium dog food featuring a colorful silhouette of a dog, labeled with "Beef" and nutritional icons.
Winner
Beef Dog Food 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€3.66/kg)
A bag of "Winner" premium dog food for small breeds, featuring a colorful silhouette of a dog and icons for ingredients like water and zinc.
Winner
Small Dog Food 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€3.66/kg)
A beige pet feeding mat with a raised edge, featuring the brand name "AniOne" embossed on one side.
Exclusive
AniOne
bowl mat 8-shape 40 x 30 cm cream
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (10)
€10.99
A white pet food bowl with a stainless steel interior and a black rubber base for stability.
Exclusive
AniOne
melamine bowl cream 350 ml
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (3)
€10.99
Variants available: 2
Black pet grooming glove with a textured gray rubber surface featuring small nubs for effective brushing and de-shedding.
Exclusive
TAKE CARE
2in1 care glove
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (11)
€10.99
Black pet grooming rake with metal pins and ergonomic handle, designed for removing loose fur and tangles.
Exclusive
TAKE CARE
Undercoat Rake
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (12)
€10.99
A colorful plush hedgehog toy with a rainbow fur mane, holding a white ball with the text "CELEBRATE" in colorful dots.
Exclusive
AniOne
Celebration Hedgehog toy
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
A plush dog toy with a party hat, featuring a smiling face, colorful polka dots, and a red collar, ideal for pet playtime.
Exclusive
AniOne
Celebration Dachshund toy
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (4)
€10.99
A light pink dog leash made of braided material, featuring a silver metal clip for attachment and a loop handle for grip.
Exclusive
AniOne
Lead Pepe & Kitty apricot XS-S
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (11)
€10.99
Variants available: 2
Cans of GAIN pet food featuring a dog on the label, with varieties including turkey, beef, lamb, and chicken in gravy.
GAIN
Value Cuts 12x400g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€2.29/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Box of FLEAWAY Plus 402 MG/361.8 MG spot-on solution for extra large dogs, 1 x 4.02 ml, treats fleas, ticks, biting lice
Perfect Fit Adult 1+ cat food bag with a tabby cat, rich in fresh salmon, supports whole body health.
PERFECT FIT
Cat Adult Salmon 750g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€14.65/kg)
Perfect Fit Indoor 1+ cat food bag with a gray and white cat, rich in chicken, supports whole body health, total 5 benefits.
PERFECT FIT
Indoor Chicken 750g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€14.65/kg)
Perfect Fit Senior 11+ cat food bag, rich in chicken, supports whole body health with natural prebiotics and total 5 benefits.
PERFECT FIT
Senior 11+ Chicken 750g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€14.65/kg)
Bag of ProDen PlaqueOff Dental Bites Veggie for dogs, small dog photo, 100% natural seaweed badge and VOHC Accepted logo.
New
ProDen
PlaqueOff Bites Dog 60g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€183.17/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
A curved cat scratching pad with a natural woven surface and a colorful floral design featuring tropical leaves and pink flowers, labeled "AniOne."
Exclusive
AniOne
Scratching Board: Tropical Fun
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (36)
€10.99
Gray pet nail clippers with a spring-loaded mechanism and textured grip, featuring a heart logo that reads "Take Care."
Exclusive
TAKE CARE
Nail Clippers
Rating: 2.6 out of 5 stars
2.6 (12)
€10.99
A ceramic pet food bowl with a speckled white exterior and a smooth gray interior, showcasing a modern design.
Exclusive
AniOne
Ceramic Bowl Pastel 1200 ml grey
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€10.99
Select Gold Sterilised cat food can with a tab lid, featuring a tabby cat and text about grain-free poultry pâté.
Exclusive
SELECT GOLD
Wet Food Adult Sterilized Poultry 6x200g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€10.99
(€9.16/kg)
A bag of FIT+FUN non-clumping cat litter featuring a tabby cat on the front, with text in multiple languages describing the product.
Exclusive
FIT+FUN
Hygiene Litter 30 l
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (731)
€10.99
(€0.37/l)
Lily's Kitchen grain-free dog food bag featuring a white dog in a floral design, labeled "Countryside Casserole" with chicken, duck & sweet potatoes.
Lily's Kitchen
Adult Chicken & Duck 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€11.49
(€11.49/kg)
Variants available: 2
A package of AniOne Plant Tongs, 25 cm long, featuring a blue underwater background with fish illustrations.
Exclusive
AniOne
plant tongs
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€11.99
Blue and black magnet cleaner for aquariums, packaged with aquatic imagery and text: "AniOne Magnet-reiniger, Aimant anti-algues."
Exclusive
AniOne
magnetic cleaner
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€11.99
Black and green retractable dog leash with a circular handle and a metal clip, set against a white background.
Flexi
Black Design Rope green XS, 3 m, 8 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€11.99
Variants available: 4