Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2922 Products
Yellow MultiFit "My Farm" 5 kg bag of Hühnerfutter (chicken feed) showing hens and mixed grains
Exclusive
MultiFit
MyFarm chicken feed 5 kg
Rating: 2.0 out of 5 stars
2.0 (3)
€8.99
(€1.80/kg)
Variants available: 2
Black leather dog collar with gold buckle, D-ring, sun studs and gold tag engraved with three vertical bars.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Moli dog collar sun XXS
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€8.99
Variants available: 3
Gray pet nail clippers with a spring mechanism and textured grip for easy handling.
Exclusive
TAKE CARE
Large Nail Trimmer
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (3)
€8.99
Royal Canin dog treats package featuring a black and white dog, labeled "Treats Compatible with Hypoallergenic Diets," 230g.
New
ROYAL CANIN
Hypoallergenic Dog Treats 230g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (7)
€8.99
(€39.09/kg)
White Royal Canin treats pouch showing spotted dog, kibble and text 'Treats', 'Compatible with Gastrointestinal Diets', 230 g
New
ROYAL CANIN
Adult Gastrointestinal Dog Treats 230g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€8.99
(€39.09/kg)
Royal Canin Treats pouch with dog portrait and kibble; text 'Treats', 'Compatible with Urinary S/O Diets', '230 g'
New
ROYAL CANIN
Urinary Dog Treats 230g
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (3)
€8.99
(€39.09/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
White cat litter box with an open front, featuring a smooth exterior and a textured bottom for stability.
Royal Canin white pouch of dog Treats labeled Compatible with Satiety Diets, spotted dog image, 230 g
New
ROYAL CANIN
Satiety Dog Treats 230g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€8.99
(€39.09/kg)
Purina Gourmet Nature's Creations cat food packaging featuring slow cooked mini fillets, rich in oceanfish and tuna, with a white cat image.
GOURMET
Nature's Creations Wet Cat Food 8x85g Mix pack
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.39
(€13.81/kg)
Variants available: 2
A clear bag of "MultiFit native Snacks" pig ear pieces with "SCHWEINEOHR-STÜCKE" label, and a brown and white dog in the background.
Exclusive
MultiFit
Native Pig Ear Pieces 500g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (49)
€9.49
(€18.98/kg)
Three packages of Multifit Nature Grain Free pet treats, featuring heart-shaped snacks with marigold, suitable for small animals.
Exclusive
MultiFit
Nature Grainfree Heart with Marigold 3x100 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (50)
€9.49
(€31.63/kg)
Bag of Gain Elite kitten food, 800g, featuring a playful orange kitten on the front, labeled "Chicken" and "Complete Cat Nutrition."
GAIN
Kitten 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.49
(€11.86/kg)
Variants available: 2
Gain Elite Indoor Hairball Chicken cat food, 800g bag, featuring a close-up of a fluffy cat on the front, emphasizing complete nutrition.
GAIN
Elite Indoor Hairball 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.49
(€11.86/kg)
Variants available: 2
Blue GAIN FishyCat pet food bag (2kg) with tabby cat, labeled "with Fish and Rice," promoting "Complete and balanced" and "High quality protein."
GAIN
FishyCat 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.49
(€4.75/kg)
Variants available: 2
A 2kg bag of GAIN MeatyCat food with a ginger cat, labeled "rich in Chicken with Rice" and "Complete and balanced."
GAIN
MeatyCat 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.49
(€4.75/kg)
Variants available: 2
Clear plastic pet feeding bottle with a white cap, two silicone nipples, and a cleaning brush, labeled "TRIXIE."
Trixie
Bottle Set
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (9)
€9.99
Select Gold XS Senior dog food bag, 4kg, for dogs over 8 years, featuring a small dog on the front, labeled "Huhn" (Chicken).
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Senior XS Dry Dog Food Chicken 1 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (12)
€9.99
(€9.99/kg)
Burgess Excel Chinchilla Nuggets bag with two chinchillas and text on prebiotics and antioxidants benefits.
Burgess
Excel Chinchilla 1.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
(€6.66/kg)
Tetra Goldfish Sticks container featuring goldfish images, "Bio Active Formula" label, and text stating "Complete food for Goldfish."
Tetra
goldfish sticks 250 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
(€39.96/l)
Tetra Wafer Mix pet food package, featuring colorful fish illustrations, labeled as complete food for bottom-feeding fish and crustaceans.
Tetra
Wafer Mix 68g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
(€146.91/kg)
A hanging pet toy made of natural rope, featuring wooden and shell-like decorations, designed for small animals to play with.
Exclusive
AniOne
climbing tower
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (8)
€9.99
Black aquarium sand in a clear plastic bag, labeled "MultiFit Aquarium Aquariensand," featuring images of colorful fish and a neutral pH symbol.
Exclusive
MultiFit
aquarium sand, black 0.5 - 0.6 mm 5 kg
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (16)
€9.99
(€2.00/kg)
A pet food and water bowl set featuring a light green base and a clear cup with the text "pet lover" surrounded by a floral wreath design.
Exclusive
AniOne
food and water dispenser
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (26)
€9.99
A 5 kg bag of MultiFit Country Pellets for dwarf rabbits, featuring two rabbits on the front, with a heart-shaped window showing the pellets inside.
Exclusive
MultiFit
Country Pellets 5 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (44)
€9.99
(€2.00/kg)
A clear plastic bag filled with green hay, labeled "Real Nature" with a scenic mountain landscape in the background.
Exclusive
REAL NATURE
Alpenvorland Meadow hay
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (6)
€9.99
(€6.66/kg)
A clear bag of green hay labeled "REAL NATURE NAGER & ZIERKANINCHEN," with icons for premium quality and small animal suitability.
Exclusive
REAL NATURE
Green Nature with Chew Wood 1.5kg
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (6)
€9.99
(€6.66/kg)
Purina Beta Adult dog food bag in green, showcasing chicken as the main ingredient and promoting no artificial additives for digestive health.
BETA
Purina Adult Chicken 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
(€5.00/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Light blue oval pet feeding bowl with smooth edges, empty and positioned on a white background.
Exclusive
AniOne
Toilet open 52x39x14 blue
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (6)
€9.99
Variants available: 2
Burgess Excel Light Adult Rabbit Nuggets with Mint, 1.5kg bag, featuring two rabbits on grass, highlighting 92% ingredients for dental health.
Burgess
Excel Rabbit light 1.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
(€6.66/kg)
Beaphar Calming Spot On packaging with a Dalmatian. Claims to reduce anxiety from fireworks, storms, and travel. Contains valerian, lasts 3 weeks.
Beaphar
Calming Spot on for Dogs
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
(€475.71/l)
Beaphar Calming Spot On packaging featuring a relaxed cat, with text highlighting its use for stressful situations and reducing problem behavior.
Beaphar
Calming Spot on for Cats
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
(€475.71/l)
Bottle of Ancol K-9 cologne for dogs, 100ml, with text "Soothe & Refresh the Skin" and eco-friendly labels indicating 100% recycled material.
ANCOL dog cologne K9 100 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
(€99.90/l)
EVERYDAY LOW PRICES
Pink pet collar with a padded interior, featuring a black buckle and metal D-ring, labeled "AniOne Wild Variety."
Exclusive
AniOne
Reflective Collar Comfort pink S
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (25)
€9.99
Variants available: 3
A green and gray plush dog toy shaped like a pheasant, labeled "Dog's Creek," with a hanging tag displaying the word "PHEASANT."
Exclusive
Dogs Creek
Pheasant Dog Toy
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99