Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2926 Products
Metal spiral stake with a red handle and a ring for securing pets outdoors.
Trixie
Tie-Out Stake
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (24)
€6.99
Dog food package "Premiere I love my dog Senior" with 39% poultry, cell protection, joints support, 1 kg.
Exclusive
PREMIERE
Dry Dog Food Best Meat Senior Poultry 1 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (79)
€6.99
(€6.99/kg)
Variants available: 3
Tetra Pond Koi Sticks container featuring colorful koi fish on a blue water background, labeled as complete food for all Koi.
Tetra
Pond Koi Sticks
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€6.99/l)
Bright yellow pet safety vest with reflective trim and a paw print design, ideal for visibility during walks.
Exclusive
AniOne
safety waistcoat S
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (16)
€6.99
Variants available: 3
A 600g bag of "Premiere I Love My Garden Gourmet Mix" for pets, featuring a squirrel on the front, with a blend of seeds and nuts.
Exclusive
PREMIERE
Squirrel Food Gourmet Mix 600g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (19)
€6.99
(€11.65/kg)
Bag of Connolly's Red Mills Layer Pellets, featuring a drawing of chickens, labeled "15% Layer Pellets" and "Poultry & Game Feeds."
Red Mills
Layer Pellets 5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€1.40/kg)
Tetra Pleco Spirulina Wafers package with two bottom-feeding fish illustrations and text: "Complete food for herbivorous fish."
Tetra
Pleco Spirulina Wafers 42g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€166.43/kg)
Johnson's Veterinary Hairball Remedy tube, pink packaging featuring a cat, claims to help eliminate and prevent hairballs in cats and kittens.
Johnson´s Hairball Remedy 50 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€139.80/kg)
Johnson's Veterinary Tea Tree Skin Calm spray for dogs, with two dog photos; reads: soothes & calms itchy skin, anti-bacterial
Johnson's Tea Tree Skin Calm Pump Spray 100ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€69,900.00/1000l)
Bottle of Tetra EasyBalance, a water treatment for aquariums, with text highlighting benefits like reducing water changes and stabilizing pH.
Tetra
EasyBalance 100 ML
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€69.90/l)
Package of MultiFit native beef ear snacks for dogs, featuring two beef ears inside a clear bag with a brown header and a dog image.
Exclusive
MultiFit
Beef Ears with Shell 200g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (12)
€6.99
(€34.95/kg)
White spray bottle labeled "AniOne Käfigreiniger" with text in French and English, indicating it's a cage cleaner for small animals, 500ml.
Exclusive
AniOne
Cage Cleaner
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (5)
€6.99
(€13.98/l)
Whimzees Wellness Daily Dental Treats bag for puppy XS/S 28 treats, 4 week supply, image of chew treats and small dog
WHIMZEES
Puppy Dog Dental Care S
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (24)
€6.99
(€33.29/kg)
Variants available: 2
Pink ceramic pet bowl with a silver crown design on the front, featuring vertical ribbed texture.
Exclusive
AniOne
Crown ceramic bowl:
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (11)
€6.99
Select Gold Adult Sensitive dog food value pack with 6x100g pouches, chicken, horse, and beef flavors, for dogs over 1 year.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Multipack
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (4)
€6.99
(€11.65/kg)
Black pet grooming tool attachment with a textured surface and a green lining, designed for use with grooming devices.
Exclusive
AniOne
magnetic cleaner
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
Colorful bird toy featuring various textured balls and rings, hanging from a hook, designed for pet entertainment.
Exclusive
AniOne
My Pet & Me DIY activity chain
Rating: 1.0 out of 5 stars
1.0 (1)
€6.99
Ancol Dog Shampoo bottle with essential oils, labeled "Lavender," 200ml. Features calming and nourishing claims, made from 100% recycled material.
ANCOL dog shampoo lavender 200 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€34.95/l)
Ancol Dog Shampoo with Essential Oils, 200ml bottle, labeled "Baby Powder," featuring a tree and dog graphic. Claims to be extra-mild with aloe vera.
ANCOL dog shampoo BB 200 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€34.95/l)
Bottle of Ancol Dog Shampoo with essential oils, labeled "Puppy Pure & Mild," 200ml, featuring eco-friendly claims and a tree graphic.
ANCOL puppy shampoo 200 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€34.95/l)
Colorful DIY pet drinking bottle kit with a rainbow design, includes waterproof paints and features a child and birds illustration.
Exclusive
AniOne
my pet & me DIY drinking bottle
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€6.99
Long pet pillow featuring a vibrant green leaf pattern on a white background.
Exclusive
AniOne
catnip play roll
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (14)
€6.99
A plush fox toy for pets, featuring a soft orange body, black ears, and a white snout, ideal for playtime.
Exclusive
AniOne
toy Flattie fox M
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (6)
€6.99
A pink bear-shaped cat toy attached to a wooden stick, featuring two pink balls along the string and colorful ribbons.
Exclusive
AniOne
Pepe&Kitty fishing set
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (4)
€6.99
White pet food bowl with bear ears, featuring a smooth interior and rounded edges, designed for small pets.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty Bowl Dog 350ml light blue
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
Variants available: 2
A light blue bear-shaped cat toy attached to a wooden stick, featuring colorful ribbons and two soft balls above it.
Exclusive
AniOne
Pepe&Kitty fishing set blue
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (4)
€6.99
MultiFit Schlemmerkette pet treat toy featuring a wooden ring, a seed-covered ball, and a woven ball, packaged in a clear bag.
Exclusive
MultiFit
Gourmet Chain 100g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€6.99
(€69.90/kg)
A bag of MultiFit cat food with an orange tabby, labeled "CARE ADULT" and icons for joint, metabolism, and heart health, featuring "with salmon."
Exclusive
MultiFit
Care Dry Cat Food, Adult, Salmon 1.4 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€4.99/kg)
Gray pet muzzle with a mesh design and adjustable strap, featuring a logo tag that reads "AniOne."
Exclusive
AniOne
nylon muzzle S
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€6.99
Variants available: 6
Cat toy wand with a wooden stick and two teal pom-poms adorned with green feathers, designed for interactive play.
Exclusive
AniOne
teaser toy feather balls XL
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (6)
€6.99
Stainless steel pet bowl with adjustable metal clamp for attaching to cages or crates, shiny and reflective surface.
Exclusive
AniOne
Screw-On Stainless Steel Bowl 600 ml
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€6.99
Variants available: 2
A 1.4 kg bag of MultiFit cat food, "it's me! CARE INDOOR," with a fluffy cat and kibble bowl, promotes anti-hairball and odor control.
Exclusive
MultiFit
Care Dry Cat Food, Adult, Indoor, Chicken 1.4 kg
Rating: 2.4 out of 5 stars
2.4 (5)
€6.99
(€4.99/kg)
MultiFit Aqua Chips fish food for bottom feeding fish, with spirulina, chips that quickly sink, container with fish images.
Exclusive
MultiFit
Aqua Chips 250ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€27.96/l)
MultiFit Green Flakes fish food for herbivorous ornamental fish, high nutritional value, with spirulina, images of colorful fish.
Exclusive
MultiFit
Green Flakes 250ml
Rating: 1.0 out of 5 stars
1.0 (1)
€6.99
(€27.96/l)
EVERYDAY LOW PRICES
Bag of Tiny Friends Farm Gerty Guinea Pig Tasty Nuggets food, 1.5kg, with guinea pig images and tree illustration.
EVERYDAY LOW PRICES
Tiny Friends Farm Russel Rabbit Tasty Nuggets pet food bag with two rabbits and 2kg weight.
Exclusive
MultiFit
wild bird nut dispenser
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (7)
€6.99
(€13.98/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
WormAway Plus dog dewormer box (pork flavour, 2×) with smiling dog; treats roundworms, tapeworms, hookworms, whipworms.
EVERYDAY LOW PRICES
Box of FLEAWAY Plus spot-on solution for small dogs, 67 mg/60.3 mg, treats fleas, ticks, biting lice, 1 x 0.67 ml