Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2926 Products
A teal bear-shaped pet toy with multiple holes for treats, designed for interactive play and mental stimulation.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty Treat Toy
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
Select Gold Medica Veterinary Diet Hypoallergenic cat food packaging, 300g, featuring a dog silhouette and fresh-pack zipper.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Hypoallergenic Insect Dry Cat Food 300 g
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (26)
€5.99
(€19.97/kg)
Variants available: 2
Select Gold Medica Veterinary Diet Nierendiät, 300g bag, labeled for renal diet for cats, featuring a fresh-pack zipper.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Kidney Diet Dry Cat Food 300 g
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (9)
€5.99
(€19.97/kg)
Variants available: 2
Purple plush frog toy for pets, featuring embroidered eyes and textured fabric, ideal for playtime and cuddling.
Exclusive
AniOne
Frog Toy
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (6)
€5.99
MultiFit water conditioning agent bottle with fish and plants illustration, protects fish and plants, 1250 liters.
Exclusive
MultiFit
Water Conditioner 250 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
(€23.96/l)
Variants available: 2
Blue fish-shaped pet feeding mat with textured surface and raised edges.
Exclusive
AniOne
Lick Mat Fish
Rating: 1.0 out of 5 stars
1.0 (2)
€5.99
Yellow pineapple-shaped silicone pet chew toy with textured surface and raised patterns.
Exclusive
AniOne
Lick Mat Pineapple
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
MultiFit Algenstopp algae stop solution for 2500 liters, with images of aquarium fish on the label.
Exclusive
MultiFit
Algae Stop 250 ml
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€5.99
(€23.96/l)
Blue interactive pet toy with holes for treats, featuring a purple cap and a small piece of pet treat beside it.
Exclusive
AniOne
Intelligence Toy Snack Roll
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (2)
€5.99
AniOne Wasserspielzeug water toy for dogs, size S-M, purple and yellow fabric with blue ball, summer time label.
Exclusive
AniOne
Toy Kite S-M
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€5.99
Variants available: 2
Black textured rubber dog toy ball with the embossed logo "Dogstreat" and a small dog icon.
Exclusive
Dogs Creek
Satellite Ball black
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
Variants available: 2
MultiFit Red Mosquito Larvae fish food container with images of fish and larvae, natural protein source for ornamental fish.
Exclusive
MultiFit
Red Mosquito Larvae 100ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
(€59.90/l)
MultiFit Colour Flakes fish food for all ornamental fish, with vitamins for brilliant colors, shown with images of various fish.
Exclusive
MultiFit
Colour Flakes 250ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
(€23.96/l)
MultiFit Aqua Tabs fish food for bottom feeding ornamental fish, rapidly submerging tabs with vitamins C, A, E.
Exclusive
MultiFit
AquaTabs 100ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
(€59.90/l)
Peanut butter flavored dog chew toy in T-bone shape, made of bamboo and nylon, with text highlighting durability and dental benefits.
Bamboodles
T-Bone Peanut Butter S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
Variants available: 3
Plastic tub of MultiFit Snacks dog treats labeled Maxi Soft Trainies with Bernese Mountain Dog image
Exclusive
MultiFit
Dog Treat Soft Trainies 750g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
(€7.99/kg)
MultiFit Reptile Sticks for turtles and terrapins, easily digestible, supports healthy shell and bones, with turtle image.
NewExclusive
MultiFit
Reptile Sticks Aquatic Turtle 250 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.99
(€23.96/l)
A bag of MultiFit Corn Comfort cat litter with two tabby cats, highlighting clumping, dust-free, and biodegradable features.
Exclusive
MultiFit
Corn Comfort Clumping Litter 7 l
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (133)
€5.99
(€0.86/l)
White bag of Select Gold Medica Veterinary Diet Schonkost, 300g, featuring a cat silhouette and text highlighting high fiber content.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Light High Fibre Dry Cat Food 300 g
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (12)
€5.99
(€19.97/kg)
Variants available: 2
A cat toy wand featuring a plush lion head, feathers, and a wooden bead, designed for interactive play.
Exclusive
AniOne
Cat Teaser – Tiger
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (13)
€5.99
A tabby cat sits next to a bowl of creamy cat treat labeled "PREMIERE I love my cat My Cream" with fish, chicken, and pumpkin flavors.
Exclusive
PREMIERE
My Cream 24x15g
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (37)
€5.99
(€16.64/kg)
MultiFit Big Pack cat snack cream with taurine, 12 salmon and 12 turkey pouches, orange tabby cat licking lips.
Exclusive
MultiFit
SnackCream Cat 24 x 15 g Big Pack 2 Varieties Salmon and turkey
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (15)
€5.99
(€16.64/kg)
Variants available: 2
Purple star-shaped slow feeder pet bowl with textured sections including stars, fish bones, waves, and circles.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty Lick Mat Star
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€5.99
EVERYDAY LOW PRICES
A dark gray rectangular pet litter box with smooth edges and a glossy finish, designed for easy cleaning and durability.
Exclusive
FIT+FUN
Fitfun Classic tray gray
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (11)
€5.99
Variants available: 2
8in1 Delights Chicken Twisted Sticks package featuring twisted dog treats with chicken breast inside, labeled in multiple languages.
8in1
Delights Twisted Sticks Chicken 10 Piece(s)
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (44)
€6.49
(€118.00/kg)
A 1 kg bag of bird feed with two small birds on a branch, oats, and mealworms. Text reads "PREMIERE. I ♥ my garden" and "AUFBAU SPECIAL."
Exclusive
PREMIERE
Structure Special 1kg 1 kg
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (12)
€6.49
(€6.49/kg)
Whiskas cat food packaging featuring a gray cat with large eyes, highlighting "With delicious CHICKEN," 800g, 100% complete & balanced.
Whiskas
1+ Adult with Chicken Dry Cat Food 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.49
(€8.11/kg)
Variants available: 2
Cat food packaging featuring a Bengal cat, labeled "Wilderness Adult," with 70% fresh meat, turkey, and nutritional details.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dry Cat Food, Adult, Fresh Meat, Turkey 300 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (13)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 2
Purina Felix Kitten food box with a playful black and white kitten, featuring "Mixed Selection in Jelly" flavors for 2-12 month old kittens.
Felix
Kitten Mix Selection 12x85g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.49
(€6.36/kg)
Bamboodles 'T-Bone' bamboo and nylon dog chew, beef-flavored, small size, with text highlighting its durability and dental benefits.
Bamboodles
T-Bone Beef S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.49
Variants available: 3
Bamboodles 'T-Bone' Dog Chew, small, roast chicken flavor, highlights durability, dental benefits, and social media sharing.
Bamboodles
T-Bone Chicken S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.49
Variants available: 3
Real Nature Wilderness kitten Pure Chicken cat food bag with two kittens, 65%/35%/0%, 300g
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry cat food, kitten, pure chicken 300 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (11)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 2
A bag of MultiFit black sunflower seeds with a blue background, a great tit on a branch, and text: "SONNENBLUMENKERNE SCHWARZ."
Exclusive
MultiFit
black sunflower seeds
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (10)
€6.49
(€2.60/kg)
Cat food package labeled "WILDERNESS ADULT" featuring a Bengal cat, with text highlighting "70% FRESH MEAT" and ingredients like chicken.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dry Cat Food, Adult, Fresh Meat, Chicken 300 g
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (33)
€6.49
(€21.63/kg)
Variants available: 2
A 1kg bag of birdseed mix featuring a yellow bird on a branch, labeled "PREMIERE I ♥ my garden MIX mit Insekten-Öl," with text in multiple languages.
Exclusive
PREMIERE
Mix with insect oil 1 kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€6.49
(€6.49/kg)