Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2922 Products
Orange dog toy in a unique shape with a gray border, featuring a "DogStreet Outdoor Gear" logo.
Exclusive
Dogs Creek
Boomerang Hyper
Rating: 1.8 out of 5 stars
1.8 (22)
€7.99
A mint green pet toy with a transparent circular bubble chamber, featuring star and circle cutouts, mounted on a suction base.
Exclusive
AniOne
toy with suction base
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (9)
€7.99
A plush squirrel toy with a fluffy tail, holding a small acorn, next to a brown acorn-shaped toy.
Exclusive
AniOne
cuddly toy
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (21)
€7.99
Wooden pet comb with fine metal teeth and a curved handle, featuring the text "TAKE CARE" engraved on the side.
Exclusive
TAKE CARE
Fur Comb
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (3)
€7.99
Gray pet nail clippers with a spring mechanism and textured grip for easy handling.
Exclusive
TAKE CARE
Small Nail Trimmer
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€7.99
Plush raccoon dog toy with a soft gray body, black stripes, and white facial features, ideal for pet playtime.
Exclusive
AniOne
toy Flattie raccoon M
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (3)
€7.99
Dog food bag labeled "Premiere I love my dog Senior soft," with a sitting golden retriever and key features like 60% poultry, juicy & soft, aids digestion.
Exclusive
PREMIERE
Soft dry dog food for senior dogs with poultry 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
(€7.99/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
FLEAWAY Plus box for medium dogs, 134/120.6 mg spot-on; brown dog photo; treats fleas, ticks, biting lice; 1 x 1.34 ml
EVERYDAY LOW PRICES
Fleaway Plus box: spot-on for large dogs (268/241.2 mg). Golden retriever photo. Treats fleas, ticks, lice. 1 x 2.68 ml
EVERYDAY LOW PRICES
A light pink pet harness with adjustable straps and a matching leash, designed for comfort and control during walks.
A dark gray ceramic pet food bowl with a wooden base, featuring a smooth interior and a subtle metallic rim.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Ceramic Bowl Dining gray 200 ml
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (7)
€7.99
Variants available: 2
A braided dog toy made of blue, gray, and white rope, featuring frayed ends for added texture and playfulness.
Exclusive
AniOne
Chew and Tug Toy Loop XL
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
MultiFit Aqua Granules fish food for all ornamental fish, with vitamins, feeding at different water levels, images of colorful fish.
Exclusive
MultiFit
Aqua Granules 250ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
(€31.96/l)
Bag of FIT+FUN dog food "CROC mit Rind" 5kg, red and blue package with two dogs pictured and small kibble window
Exclusive
FIT+FUN
Dry Dog Food Adult Croc with Beef 5kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
(€1.60/kg)
MultiFit My Farm 5 kg chick & quail feed bag with quail and two chicks; text "Küken- & Wachtel-Futter"
Exclusive
MultiFit
My Farm Chick & Quail Feed 5 kg
Rating: 2.3 out of 5 stars
2.3 (3)
€7.99
(€1.60/kg)
MultiFit bird seed bag with robin on a branch labeled "KÖRNER- & WEICHFUTTER" (grain and soft food), 2.5 kg
Exclusive
MultiFit
Seeds and Soft Food 2.5 kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€7.99
(€3.20/kg)
Variants available: 2
A pink and white dual-ended pet toothbrush with soft bristles and a textured grip, designed for cleaning pets' teeth.
Exclusive
TAKE CARE
Toothbrush
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (2)
€7.99
Pack of AniOne Training Pads for dogs, featuring a blue design with images of a puppy and adult dog on a pad, includes 10 pads, each 60x60 cm.
Exclusive
AniOne
Training Pads 60x60cm 10 Piece(s)
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (43)
€7.99
Variants available: 2
A 6-liter box of MultiFit Ultra cat litter in blue and green, labeled "ULTRA" and "KLUMPEND," with "Ultra Absorbent" and "Fresh-Scented."
Exclusive
MultiFit
Clumping Litter Ultra 6 l
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (139)
€7.99
(€1.33/l)
Gray silicone pet food or water bowl with a textured surface and a small hanging loop at the top.
Exclusive
TAKE CARE
paw cleaner small S
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€7.99
Variants available: 2
Stainless steel pet food bowl with a smooth, shiny interior and a matte exterior, designed for durability and easy cleaning.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Stainless Steel Bowl Premier gray 170 ml
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (14)
€7.99
Variants available: 2
Royal Canin Senior Cat Food for cats over 15 years old, featuring an orange tabby cat and "15+" text.
ROYAL CANIN
Dry Cat Food, Senior, Ageing 15+ 400 g
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (66)
€7.99
(€19.97/kg)
Variants available: 3
Royal Canin cat food bag with orange tabby, teal/white packaging labeled "ROYAL CANIN", "11+", "Senior cats over 11 years old"
ROYAL CANIN
Dry Cat Food, Senior, Ageing 11+ 400 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (27)
€7.99
(€19.97/kg)
Variants available: 3
Royal Canin cat food bag for sterilised senior cats over 11 years old with an orange tabby cat image.
ROYAL CANIN
Dry Cat Food, Senior, Ageing Sterilised 11+ 400 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (31)
€7.99
(€19.97/kg)
Variants available: 3
MultiFit ULTRA clumping cat litter, Limited Edition Lavender; purple box with lounging ginger cat — "5,15 kg / ≈ 6 l"
Exclusive
MultiFit
Ultra Cat Litter 6l Scent Edition
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (4)
€7.99
(€1.33/l)
Container of Tetra TabiMin Tablets for bottom-feeding fish, with a blue lid and fish images. Text: "Hauptfutter Tabletten."
Tetra
Tablets TabiMin 120 Piece(s)
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (23)
€8.49
(€235.83/kg)
A natural woven hay ball for small pets, featuring a circular shape and textured surface, ideal for chewing and play.
Exclusive
AniOne
grass nest 16 cm
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€8.49
Hanging pet ladder made of wooden sticks and braided rope, designed for climbing and play.
Exclusive
AniOne
Wooden Rope Ladder 85 cm
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€8.49
Bag of Lily's Kitchen Woofbrush dental chews for dogs (small 6–10 kg, x7) showing two dark chew sticks.
Lily's Kitchen
Woofbrush dental chew for small dogs 7x22 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (30)
€8.49
(€55.13/kg)
Variants available: 3