Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2926 Products
Exclusive
AniOne
melamine bowl 350 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit Koi-Sticks fish food for koi and large ornamental pond fish, shape-retaining with long-lasting buoyancy.
Exclusive
MultiFit
Koi Sticks for koi and large ornamental pond fish 1 l
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
(€4.99/l)
Variants available: 2
Brown leather dog collar with metal buckle and QR-code ID tag, small red label reading 'WAU DOG' and tag text 'SCAN ME'
New
WAUDOG
Classic Collar brown XXS
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
Variants available: 2
White ceramic pet dish shaped like a cat's face, featuring a brown checkered paw print design in the center.
Exclusive
AniOne
ceramic plate paw
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (45)
€4.99
Dog dental coconut sticks package featuring a smiling dog, with text highlighting "Vegetarian," "Dental Coconut Sticks," and "Swiss Made."
Bogadent
® DENTAL COCONUT STICKS Dog 50g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (7)
€4.99
(€99.80/kg)
A colorful braided rope toy for pets, featuring pastel pink, blue, and green strands, with frayed ends for added texture.
Exclusive
AniOne
play rope knot 25 cm
Rating: 2.0 out of 5 stars
2.0 (18)
€4.99
Variants available: 2
Select Gold Kitten Pure cat food packaging featuring a white kitten with blue eyes, labeled "Rind" (beef) and highlighting 26% fresh meat.
Exclusive
SELECT GOLD
Pure Kitten Beef 300 g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (13)
€4.99
(€16.63/kg)
Variants available: 2
A pet bed featuring a vibrant green leaf pattern on a white background, showcasing various leaf shapes and textures.
Exclusive
AniOne
rustling cushion catnip
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (8)
€4.99
Green plush snake toy with black markings and a red tongue, designed for pets to play with.
Exclusive
AniOne
dog toy small snake S
Rating: 2.5 out of 5 stars
2.5 (6)
€4.99
EVERYDAY LOW PRICES
A bag of Hill's Healthy Weight dog treats with a beagle licking its lips and text: "Crunchy & Delicious! Supports Healthy Weight."
Hill´s
Healthy Weight Dog Treats 200g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (11)
€4.99
(€24.95/kg)
MultiFit Aqua Flakes fish food container with images of ornamental fish and text about vitamins and flakes.
Exclusive
MultiFit
Aqua Flakes for all ornamental fish 250 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
(€19.96/l)
Variants available: 2
Plush toy resembling a small orange animal with a long body and round limbs, ideal for pet playtime.
Exclusive
AniOne
toy Flattie squirrel S
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (8)
€4.99
A packaged willow millet ball for birds, featuring a woven design with millet seeds, labeled "MultiFit Weiden-Hirseball."
Exclusive
MultiFit
Willow Millet Ball 25g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€4.99
(€199.60/kg)
Select Gold Sensitive Snack Sticks for adult dogs with sensitive stomachs, duck flavor, grain-free, supports metabolism.
Exclusive
SELECT GOLD
Dog Sensitive Snack Sticks Duck 85 g
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (21)
€4.99
(€58.71/kg)
Variants available: 3
Canned dog food labeled "Real Nature Original Senior," featuring illustrations of a chicken and a duck, with text "Huhn & Ente mit Gerste & Hanföl."
Exclusive
REAL NATURE
Senior Chicken & Duck 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
(€6.24/kg)
Ceramic pet food bowl with a beige gingham pattern and a subtle paw print design on the inside.
Exclusive
AniOne
Ceramic Bowl Paw
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (29)
€4.99
EVERYDAY LOW PRICES
Cardboard cat scratching pad with a playful design featuring various cartoon cat faces in pastel colors on the sides.
Exclusive
FIT+FUN
Scratching Board – Cat Faces
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (12)
€4.99
EVERYDAY LOW PRICES
Hill's Hypoallergenic Treats packaging shows a happy dog licking its lips, with "Crunchy & Delicious" and "For dogs with food intolerances."
Hill´s
Hypoallergenic Dog Treat 200g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (106)
€4.99
(€24.95/kg)
Green plush one-eyed monster pet toy with pink horns and a white tooth.
Exclusive
AniOne
Toy Chew and Tug Monster S
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€4.99
Canned pet food "Real Nature Original Junior" with cow and chicken illustrations, listing ingredients: Veal & Chicken with Duck, Potatoes & Hemp Oil.
Exclusive
REAL NATURE
Junior Veal & Chicken 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
(€6.24/kg)
Canned pet food labeled "Real Nature Original" with turkey and calf illustrations, stating "Turkey with Veal" in German.
Exclusive
REAL NATURE
Wet Food Dog Adult Turkey with veal 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 4
Collapsible teal silicone travel pet bowl with black rim and attached metal carabiner
Exclusive
Dogs Creek
Travel Bowl Trail 500 ml
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€4.99
Variants available: 3
Red retractable dog leash with a black strap and ergonomic handle, featuring the AniOne logo.
Exclusive
AniOne
Retractable Leash Soft red XS
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (10)
€5.00
Variants available: 2
Brown spray bottle labeled "Naturally Good Fellpflege-Spray" for pet grooming, featuring a green logo and a silhouette of a dog.
Exclusive
Naturally Good
Anti-Tangle Coat Spray 250ml
Rating: 1.8 out of 5 stars
1.8 (4)
€5.00
(€20.00/l)
Colorful braided dog leash with a turquoise handle and gold hardware, featuring a tag that reads "AniOne Wild Variety."
Exclusive
AniOne
Rope Collar colored S
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (1)
€5.00
Variants available: 2
Four rolls of colorful pet waste bags in blue, pink, orange, and light green, with playful text patterns related to pet waste.
Trixie
Poop Bags M
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (7)
€5.49
Dog chew stick in clear packaging with a brown header featuring a dog image and the text "MultiFit Naturals."
Exclusive
MultiFit
Native Beef Scalp Stick 180 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (16)
€5.49
(€30.50/kg)
Johnson's Skineze Cream 50g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.49
(€109,800.00/1000kg)
Cat food package featuring a brown cat on the front, labeled "SELECT GOLD ADULT Sensitive Digestion," with details about ingredients and benefits.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Digestion Adult Dry Cat Food Poultry & Rice 300 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (113)
€5.49
(€18.30/kg)
Variants available: 2
Gold cat food package for adults with a gray cat, highlighting "Urinary," "Geflügel mit Reis," and nutritional benefits.
Exclusive
SELECT GOLD
Urinary Adult Dry Cat Food Poultry & Rice 300 g
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (13)
€5.49
(€18.30/kg)
Cat food package featuring a tabby cat, labeled "SELECT GOLD ADULT Sterilised," with details about chicken and potato ingredients.
Exclusive
SELECT GOLD
Sterilised Adult Dry Cat Food Poultry & Rice 300 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (36)
€5.49
(€18.30/kg)
Select Gold Adult Hair & Skin cat food package featuring a fluffy ginger cat. Text highlights include "Geflügel mit Lachs" and "Weizenfreie Rezeptur."
Exclusive
SELECT GOLD
Hair+Skin Adult Salmon & Poultry 300 g
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (38)
€5.49
(€18.30/kg)
Blue Purina Bakers Sizzlers bacon flavour dog treats pouch with playful dog image, 'MAXI PACK' and 'NO RAWHIDE' text
Bakers
Sizzlers Dog Treats Bacon 315g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.49
(€17.43/kg)