Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2925 Products
A soft pet blanket featuring a light blue background with colorful hearts, rainbows, and clouds patterns, ideal for pets.
Exclusive
AniOne
replacement cushion cover Pepe and Kitty pet bed XS
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
Variants available: 2
MultiFit Aqua Flakes fish food container with images of ornamental fish and text about vitamins and flakes.
Exclusive
MultiFit
Aqua Flakes for all ornamental fish 250 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
(€19.96/l)
Variants available: 2
Natural coconut shell pet food scoop with a wooden handle, ideal for serving pet food.
Exclusive
AniOne
Perch with Food Bowl
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
EVERYDAY LOW PRICES
Fleaway Plus 50/60 mg spot-on for cats & ferrets; box with orange tabby, treats fleas, ticks, biting lice, 1x0.5 ml
Exclusive
AniOne
melamine bowl 350 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit Koi-Sticks fish food for koi and large ornamental pond fish, shape-retaining with long-lasting buoyancy.
Exclusive
MultiFit
Koi Sticks for koi and large ornamental pond fish 1 l
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
(€4.99/l)
Variants available: 2
MultiFit Goldfish Flakes fish food container with images of goldfish and text in multiple languages about vitamins and vitality.
Exclusive
MultiFit
Goldfish Flakes 250ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
(€19.96/l)
Plush lion head pet toy with yellow face, black eyes and nose, white snout, and fluffy brown mane.
Exclusive
AniOne
Toy Lion
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
Plush zebra dog toy with black and white stripes, fluffy black mane, and rope legs.
Exclusive
AniOne
Toy Zebra
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
Plush giraffe dog toy with a smiling face, fuzzy mane, yellow body, and rope legs with paw print detail.
Exclusive
AniOne
Toy Giraffe
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
Brown leather dog collar with metal buckle and QR-code ID tag, small red label reading 'WAU DOG' and tag text 'SCAN ME'
New
WAUDOG
Classic Collar brown XXS
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.99
Variants available: 2
A packaging for dog treats labeled "Cheese Snack Pops" featuring a smiling dog, with images of cheese snacks inside a cheese-shaped cutout.
Exclusive
PREMIERE
Cheese Snack Pops 40g
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (4)
€4.99
(€124.75/kg)
A teal and gray pet waste bag dispenser with a carabiner clip, partially filled with a blue plastic bag.
Exclusive
TAKE CARE
Poo Bag Dispenser with Torch
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (8)
€4.99
Green plush snake toy with black markings and a red tongue, designed for pets to play with.
Exclusive
AniOne
dog toy small snake S
Rating: 2.5 out of 5 stars
2.5 (6)
€4.99
A durable dog toy featuring a thick, braided rope with two large knots, colored in blue, gray, and white.
Exclusive
AniOne
toy for chewing and tugging M-L
Rating: 1.0 out of 5 stars
1.0 (1)
€4.99
A red and pink adjustable pet collar with a plastic buckle and metal D-ring, featuring the brand logo "AniOne Wild Variety."
Exclusive
AniOne
dog collar pink XS
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (5)
€4.99
Variants available: 4
EVERYDAY LOW PRICES
Light blue pet waste bag dispenser with a black strap, designed for easy carrying and convenience during walks.
Exclusive
FIT+FUN
snack dummy
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (5)
€4.99
Black dog training whistle with a braided cord, featuring two openings for sound emission.
Exclusive
AniOne
double tone whistle black S
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (1)
€4.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Yellow pet toy bag with a black handle, featuring a zippered closure and a textured fabric design.
Exclusive
FIT+FUN
snack dummy
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (5)
€4.99
Black pet training clicker with a round button and a coiled wrist strap, designed for dog training and behavior reinforcement.
Exclusive
AniOne
Clicker + Whistle 2in1
Rating: 2.5 out of 5 stars
2.5 (4)
€4.99
A pet bed featuring a vibrant green leaf pattern on a white background, showcasing various leaf shapes and textures.
Exclusive
AniOne
rustling cushion catnip
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (8)
€4.99
A pet bed featuring a vibrant green leaf pattern on a white background, showcasing various leaf shapes and textures.
Exclusive
AniOne
Valerian rustling cushion
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (7)
€4.99
EVERYDAY LOW PRICES
Cardboard cat scratcher with a textured surface, featuring a navy and white striped border.
Exclusive
FIT+FUN
Scratching Board Strips
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (13)
€4.99
A colorful braided pet collar featuring pink, blue, and beige strands, with a black plastic buckle and a silver charm shaped like a paw.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Cat Collar Royal Cotton blue/pink
Rating: 2.0 out of 5 stars
2.0 (4)
€4.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Cat scratcher with a wavy design, featuring a natural woven surface and a tropical leaf pattern on the sides.
Exclusive
FIT+FUN
Leaf Window Scratching Board green
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (13)
€4.99
Variants available: 2
Select Gold cat food package featuring a gray tabby cat. Text includes "ADULT Indoor" and "Geflügel mit Reis" (Poultry with Rice).
Exclusive
SELECT GOLD
Indoor Adult Dry Cat Food Poultry & Rice 300 g
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (13)
€4.99
(€16.63/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit Colour Sticks fish food for vibrantly coloured ornamental pond fish, with long buoyancy and easy digestibility, 100g container.
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit Pond Flakes fish food for ornamental pond fish, 5 types of flakes, with vitamins, 150g container.
Exclusive
MultiFit
Pond Flakes Ornamental Pond Fish 1 l
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€4.99
(€4.99/l)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Folded white fleece pet blanket with pastel cartoon animals (blue seal, yellow dog, pink pig) and doghouse pattern
Exclusive
FIT+FUN
fleece blanket comic dog M
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (4)
€4.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
A bag of Hill's Healthy Weight dog treats with a beagle licking its lips and text: "Crunchy & Delicious! Supports Healthy Weight."
Hill´s
Healthy Weight Dog Treats 200g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (11)
€4.99
(€24.95/kg)
Natural cat scratching pad made of shredded wood fibers, resembling a flower, with a jute base for stability.
Exclusive
AniOne
Corn Leaf Snuffle Mat
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (4)
€4.99
A plush sunflower toy with bright yellow petals, a brown center, and a green stem, ideal for pets to play with.
Exclusive
AniOne
toy with sound
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€4.99
Bag of FIT+FUN Sensitive dog food (mit Lamm), 3 kg, showing two dogs and a small kibble window
Exclusive
FIT+FUN
Dry Dog Food Adult Sensitive with Lamb 3 kg
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (1)
€4.99
(€1.66/kg)
Variants available: 2
Collapsible teal silicone travel pet bowl with black rim and attached metal carabiner
Exclusive
Dogs Creek
Travel Bowl Trail 500 ml
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€4.99
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
Cardboard cat scratcher with a textured surface and a colorful zigzag pattern on the side in blue, yellow, and white.
Exclusive
FIT+FUN
Zig Zag Scratching Board
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (8)
€4.99
Plush toy resembling a small orange animal with a long body and round limbs, ideal for pet playtime.
Exclusive
AniOne
toy Flattie squirrel S
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (8)
€4.99
A packaged willow millet ball for birds, featuring a woven design with millet seeds, labeled "MultiFit Weiden-Hirseball."
Exclusive
MultiFit
Willow Millet Ball 25g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€4.99
(€199.60/kg)
Green plush one-eyed monster pet toy with pink horns and a white tooth.
Exclusive
AniOne
Toy Chew and Tug Monster S
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€4.99
MultiFit pink 700g bag of degu food showing two degus; visible text "Mischfuttermittel", "Für Degus", "Compound feed for degus" and "No added sugars"
Exclusive
MultiFit
Degu Food 700g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (28)
€4.99
(€7.13/kg)