Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2917 Products
A soft, plush lamb toy with a smiling face and a lavender scarf featuring a white lotus design, lying on its stomach.
Exclusive
AniOne
Plush Toy Sheep
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (7)
€14.99
A pet food bag labeled "Wilderness Adult" featuring a wolf and highlighting "60% Fresh Meat" with beef as the main ingredient.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Fresh Meat Beef Adult 1 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (16)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 2
A pet food bag labeled "Wilderness Adult" featuring a wolf and fresh turkey meat, stating "60% FRESH MEAT" and "40% ingredients."
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Fresh Meat Turkey Adult 1 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (4)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 2
Dog food bag featuring a wolf and salmon, labeled "Wilderness Adult," with 60% fresh fish and 40% other ingredients.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Fresh Fish Adult 1 kg
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (14)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Round pink plush pet bed with raised edges, soft and cozy for small dogs or cats.
Exclusive
FIT+FUN
Milly Pet Bed rosè
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€14.99
Gray and pink patterned pet collar with metal buckle, two tassels, and a leather tag reading "nior"
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Collar S
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (7)
€14.99
Variants available: 3
Bright orange adjustable pet collar with gold buckle, D-ring, and round gold tag with "m" logo.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Collar red S
Rating: 2.6 out of 5 stars
2.6 (13)
€14.99
Variants available: 2
TropiClean Chew Stop behavior aid spray bottle, max strength, 4-in-1 sour, bitter, spicy scent, 8 fl oz.
Tropiclean
Chew Spray Home 236ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€63.52/l)
TropiClean Chew Stop spray for dogs, behavior aid with 3-in-1 sour, bitter, spicy formula, 8 fl oz bottle.
Tropiclean
Chew Spray Dog and Home 236ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€63.52/l)
TropiClean Chew Stop 2-in-1 Puppy Formula spray, alcohol-free, sour and bitter, behavior aid, 8 fl oz bottle.
Tropiclean
Chew Spray Puppy 236ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€63.52/l)
EVERYDAY LOW PRICES
Navy pet mat featuring a playful pattern of white bones and paw prints. Ideal for pet comfort and style.
Exclusive
FIT+FUN
boot mat
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€14.99
EVERYDAY LOW PRICES
Cozy round pet bed with a soft cream interior and textured brown exterior, designed for small animals.
Exclusive
FIT+FUN
2-in-1 Bed/Mat
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€14.99
EVERYDAY LOW PRICES
White pet water fountain with black bubbling top and blue water-level window
Round purple interactive cat puzzle toy with yellow rotating center, blue fish sliders and yellow treat holes.
Exclusive
AniOne
Space interactive dog toy
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
Black leather dog slip-lead with gold-tone O-ring and swivel snap hook
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
Moli standard lead for small dogs black
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
FIT+FUN Training Pads for dogs, 50 pieces, size approx. 60 x 90 cm, multilingual text on red and blue packaging.
A rectangular, white pet feeding mat with raised edges, designed to catch spills and keep feeding areas clean.
Exclusive
AniOne
bowl pad; 60x40 cm transparent
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (30)
€14.99
Orange shaggy plush monkey dog toy with purple-accent face and twisted rope handles at top and bottom
KONG
Tuggz Monkey XL
Rating: 1.9 out of 5 stars
1.9 (14)
€14.99
Soft pink pet blanket rolled up with a teal label that reads "Liege Decke" and includes care instructions and product details.
Exclusive
AniOne
Nala Blanket pink
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (20)
€14.99
Real Nature Wilderness Adult Pure Beef pet food bag showing a wolf, raw steak and text "60% beef, 40% fruits, 0% added grains"
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dry Dog Food, Adult, Pure Beef 1 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (40)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
A cozy, beige pet bed with raised edges and a soft, plush interior, designed for comfort and relaxation.
Exclusive
FIT+FUN
Corduroy Bed S
Rating: 2.5 out of 5 stars
2.5 (2)
€14.99
Variants available: 2
A clear plastic bag filled with dried gammarus shrimp, labeled "Multifit Gammarus," weighing 220g, suitable for fish and turtles.
Exclusive
MultiFit
Gammarus
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (10)
€15.99
(€72.68/kg)
A 1kg bag of premium hay labeled "Real Nature," featuring green grass and a circular inset showing the hay texture.
Exclusive
REAL NATURE
Green Nature 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€6.99/kg)
Variants available: 2
Blue and black magnet cleaner for aquariums, packaged with fish illustrations and the text "AniOne Magnet-reiniger."
Exclusive
AniOne
magnetic cleaner
Rating: 1.0 out of 5 stars
1.0 (1)
€15.99
Water Starter Set for aquariums, includes 2 x 100ml bottles, promises quick and safe setup for new tanks, with multilingual instructions.
Exclusive
MORE
Starter Set
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€15.99
(€79.95/l)
Tetra Goldfish Gold Japan, a premium food for fancy goldfish, featuring images of goldfish and a "Clean & Clear Water Formula" label.
Tetra
Goldfish Japan 145g 250ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€15.99
(€63.96/l)
Wooden bird feeder with a slanted roof, featuring a natural wood finish and hanging rope, designed for outdoor use.
Exclusive
AniOne
hanging bird feeder
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€15.99
Dog chew toy labeled "Rawhide Alternative" with "Extreme Chew" and "Beef flavour for life" on packaging, suitable for dogs 0-16 kg.
Nylabone
chew toy for dogs
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (4)
€15.99