Best Friends Day - Great surprise for you and your best friend

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond
Bird
Fish
null
Reptile
Person petting content tabby cat and holding calm brown and white dog on cozy sofa in bright living room

Only from 07.06.2024 – 10.06.2014 receive a 15% discount* on everything

Add your favourite products to your basket and save immediately with the code: BESTFRIEND2024

Redeem voucher

* Coupon valid only between 07.06.2024 – 10.06.2024 for orders over €39 on the whole assortment. Excluded are books, DVDs, magazines, and donation tags. The coupon is not valid on discounted and partner items. Usable only once per purchase and customer. Valid only at www.maxizoo.ie and not combinable with other coupons or promotions.                 Cash payment is excluded.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2917 Products
A beige, oval-shaped pet feeding mat with raised edges, designed to catch spills and keep feeding areas clean.
Exclusive
AniOne
8-shape place mat taupe
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (3)
€12.99
Variants available: 3
A wooden pet grooming brush with a black bristle pad, featuring fine black bristles and the text "TAKE CARE" engraved on the handle.
Exclusive
TAKE CARE
Bamboo Undercoat Brush S
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (3)
€12.99
Variants available: 2
Wooden pet grooming brush with metal bristles and a black rubber base, featuring the text "TAKE CARE" on the handle.
Exclusive
TAKE CARE
2-in-1 Bamboo Slicker Brush S
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (2)
€12.99
Variants available: 2
Black pet grooming brush with a rectangular head and white bristles, featuring a textured ergonomic handle.
Exclusive
TAKE CARE
self-cleaning grooming brush S
Rating: 2.3 out of 5 stars
2.3 (10)
€12.99
Variants available: 2
A colorful dog toy rope in teal and pink, featuring braided sections and tassels at both ends, ideal for playtime.
Exclusive
AniOne
toy XXL rope with 2 knots
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (4)
€12.99
EVERYDAY LOW PRICES
A pink and cream cat scratching post with a plush base and a heart-shaped toy hanging from the side.
A plush panda toy with a rope handle, featuring black and white fur, wide eyes, and a smiling face, ideal for pet playtime.
Exclusive
AniOne
Panda Toy
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€12.99
EVERYDAY LOW PRICES
WormAway Plus XL dewormer box for dogs 17.5–70kg, pork flavour, 2×; Dalmatian image; treats roundworms and tapeworms
A soft, striped pet scarf in green and white with a gray interior, featuring a brown leather strap with a snap button.
Exclusive
AniOne
Loop Scarf S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€12.99
Variants available: 2
Blue dog sweater with orange cuffs, featuring colorful embroidered designs of flowers and lines.
Exclusive
FIT+FUN
Rainbow Knitted Jumper 24 cm
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (11)
€12.99
Variants available: 7
Gain Elite Complete Dog Nutrition for small dogs, 2kg bag, featuring adult salmon formula and a white dog image.
GAIN
Elite Small Dogs Adult Salmon 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€12.99
(€6.50/kg)
Variants available: 3
Light pink coiled dog leash with a silver metal clasp on a white background.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty retractable lead for dogs 4 m apricot
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€12.99
Variants available: 2
Dog chew toy with beige and white woven center and knotted cotton rope ends, labeled "Anione."
Exclusive
AniOne
toy for chewing and tugging L
Rating: 2.7 out of 5 stars
2.7 (7)
€12.99
Variants available: 2
MultiFit Turtle Natural Food container with turtle image, natural ingredients, and vitamins C, A, E text on label.
Exclusive
MultiFit
Turtle Natural Food 1L
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€12.99
(€12.99/l)
Plush tiger toy with rope limbs, featuring a smiling face and black stripes, ideal for pet playtime.
Exclusive
AniOne
Tiger Toy
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (7)
€12.99
Exclusive
MOMENTS
Diamond Soufflé 12 x 85 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (7)
€12.99
(€12.74/kg)
A clear bag of green Timothy hay labeled "Real Nature Timothy," suitable for small animals and dwarf rabbits in multiple languages.
Exclusive
REAL NATURE
Timothy Hay 1.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (2)
€12.99
(€8.66/kg)
Plush green watermelon-shaped pet toy with black stripes, smiling face, pink cheeks, and green leaf on top.
Exclusive
AniOne
Plush Watermelon Toy
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (5)
€12.99
A sleek black cat with orange eyes looks at the viewer beside a "Moments Diamond" cat food box featuring chicken and poultry liver cans.
Exclusive
MOMENTS
Diamond Soufflé MultiPack
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (6)
€12.99
(€12.74/kg)
Yellow plush monster pet toy with one large eye, blue horns and arms, purple legs, and a smiling mouth with two teeth.
Exclusive
AniOne
Cuddly Toy Monster L
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€12.99
Orange bag of "Winner Premium Cat Food" for kittens, 10kg, featuring a playful cat illustration and nutritional icons.
Winner
Cat Kitten Food 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.49
(€6.75/kg)
Bottle of "MORE for Fish" water filter media, black with blue accents, labeled in multiple languages about water quality improvement.
Exclusive
MORE
filter medium
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.99
(€55.96/l)
TropiClean Papaya Mist deodorizing pet spray, 8 fl oz, with papaya and coconut design, labeled "Freshening" and "Natural Ingredients."
Tropiclean
Trop Papaya Mist Spray 236 ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.99
(€59.28/l)
EVERYDAY LOW PRICES
Gray pet mat with a textured surface and rounded edges, ideal for pet comfort and hygiene.
Exclusive
AniOne
Magic Litter Mat
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (12)
€13.99
A soft pet bed with a quilted design featuring pastel clouds and rainbows, accompanied by a small plush mouse toy.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty scratching & play
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (2)
€13.99
A black pet grooming tool with a curved handle and a serrated metal edge for removing loose fur from animals.
Exclusive
TAKE CARE
Fine Dematting Rake
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€13.99
A gray pet grooming tool with a curved handle and a serrated blade designed for de-shedding fur.
Exclusive
TAKE CARE
Wide Dematting Rake
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€13.99
A black pet grooming tool with a flat scraping blade and a textured ergonomic handle, designed for removing loose fur.
Exclusive
TAKE CARE
Deshedder S
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (7)
€13.99
Variants available: 2
Brown pet harness and leash set, featuring adjustable straps and metal clips for secure attachment.
Exclusive
MORE
Royal Cat Harness with Leash brown
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€13.99
Variants available: 2
Red pet harness and leash set with a zigzag pattern, designed for small to medium-sized dogs.
Exclusive
MORE
Royal Cat Harness with Reflective Lead red
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.99
Variants available: 2
TropiClean Dual Action Ear Cleaner for pets, veterinary strength, soothes itch, 4 fl oz, reduces odor and removes wax.
Tropiclean
Ear Cleaner Dual Action 118ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€13.99
(€118.56/l)