-10% discount on everything for orders over €49

Dog
Cat
Vet diets

Add your favourite items to your shopping cart and receive a 10% discount* on everything for orders over €49 between 11th and 13th January.

Discount code: NEWYEAR10

Activate the voucher now

* The voucher is only valid in the Maxi Zoo online shop from 11th January until 13th January with a minimum purchase value of €49. Cannot be combined with already discounted items or other vouchers, promotions or discounts.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Dog size
Sort by
1122 Products
Chew bone for dogs labeled "FIT+FUN KAUKNOCHEN," featuring a brown bone shape with a dog image and multilingual text.
Exclusive
FIT+FUN
chewing bone, pressed
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (120)
€7.99
(€18.16/kg)
MultiFit Tasty Duo adult cat food pack with duo fish & classic mix jelly, featuring a licking orange tabby cat.
Exclusive
MultiFit
Wet Food Cat Tasty Duo Adult Duo Fish & Classic Jelly Mix Multipack 12x100 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (110)
€5.99
(€4.99/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Packaged cat food box featuring a tabby cat, labeled "XXL BIG SIZE SMALL PRICE" and "FIT+FUN JELLY 4 leckere Sorten."
Exclusive
FIT+FUN
Jelly Multipack 92x100g 4 delicious varieties
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (381)
€27.99
(€3.04/kg)
Bakers Whirlers Double Flavour Twisted Treats packaging featuring bacon and cheese flavor, labeled as low in fat and no rawhide.
Bakers
Whirlers Bacon & Cheese 130 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.09
(€16.08/kg)
Bakers Joint Delicious Everyday Joint Chews for medium dogs (10-25kg), with chicken, low in fat, no rawhide, and joint complex.
Bakers
Joint Delicious Chicken 180 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€16.61/kg)
Bag of Real Nature Original wheat clumping cat litter (Weizen), 5.4 kg, illustration of reclining tabby cat and wheat graphic.
Exclusive
REAL NATURE
Natural Litter 5.4 kg
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (240)
€15.99
(€2.96/kg)
Royal Canin Adult Maltese dog food bag featuring a Maltese dog, with text highlighting "Breed Nutrition," "Tailor-made Kibble," and "Coat health."
ROYAL CANIN
Adult Maltese Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (40)
€19.99
(€13.33/kg)
A box of MultiFit Junior Chicken Mix cat food with a playful orange kitten, featuring chicken, duck, poultry, and turkey flavors.
Exclusive
MultiFit
Junior Sauce Chicken Mix Multipack 12x100 g
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (120)
€5.99
(€4.99/kg)
Variants available: 2
"Premiere I Love My Dog" meat snack strips for dogs, 70g, with a smiling Labrador and "95% Fleisch" on the package.
NewExclusive
PREMIERE
Meat Snack Stripes for dogs, Duck 70 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€42.71/kg)
Variants available: 4
SALE
Connolly's Red Mills Engage Premium Country Dog Food bag, salmon and rice recipe, 24% protein, hypoallergenic, with dog silhouettes.
Red Mills
Engage Salmon & Rice 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 21%
€10.99
(€3.66/kg)
€13.99
Variants available: 2
A bag of MultiFit Ultra Comfort cat litter with a relaxed orange tabby on a blue background, labeled "15L" for clumping and odor control.
Exclusive
MultiFit
ultra comfort 15 l
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (1247)
€15.99
(€1.07/l)
1 kg bag of Real Nature Wilderness dog food for adults, labeled "Fresh Water," with 70% fish and 30% fruits and vegetables.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry dog food, Adult, Fresh Water, Fish 1 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (245)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 3
Select Gold dog food bag featuring a black and white dog, labeled "MEDIUM ADULT" for dogs 11-25 kg, with beef as the main ingredient.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Adult Medium Dry Dog Food Beef 1 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (351)
€9.99
(€9.99/kg)
Variants available: 2
deal
Real Nature Wilderness Pure Turkey meat snack for dogs, featuring a wolf in the background, with 90% turkey, 10% vegetables, and no added grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Meat Snack Training 150g Turkey
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (106)
€4.79
(€31.93/kg)
Variants available: 3
Dog food bag featuring a brown Labrador retriever, labeled "SELECT GOLD MAXI ADULT" for dogs over 25 kg, rich in beef.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Adult Maxi Dry Dog Food Beef 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (393)
€29.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Packaging for Premiere I Love My Dog Chew Snack Bones, featuring a golden retriever and a display of bone-shaped treats. 120g.
Exclusive
PREMIERE
chew bone with chicken Lamb 120 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (265)
€5.49
(€45.75/kg)
Variants available: 3
A bag of MultiFit Öko-Comfort cat litter, featuring a fluffy orange cat on a grassy background, with a 4.5 kg weight label.
Exclusive
MultiFit
Comfort Clumping Litter 4.5 kg
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (324)
€10.99
(€2.44/kg)
Variants available: 3
Premiere clumping cat litter bag with a playful tabby cat, labeled "for sensitive cats" in multiple languages, highlighting key benefits.
Exclusive
PREMIERE
Sensitive clumping litter 12 kg
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (588)
€19.99
(€1.67/kg)
Purina Beta Large Breed Adult dog food bag (14kg) with a gray dog, highlighting turkey as the main ingredient and no artificial additives.
BETA
Purina Adult Large Breed 14 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€52.99
(€3.79/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin mini dog food bag for dogs up to 10 kg, suitable for adults 8+ years, focusing on weight maintenance and vitality.
ROYAL CANIN
Mini Adult 8+ Dry Dog Food 8 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (83)
€59.99
(€7.50/kg)
Select Gold Medium Adult dog food bag, 11-25 kg, labeled "Sensitive" with lamb and rice ingredients, featuring a dog image.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Dry Dog Food for Adult Medium Breeds Lamb & Rice 1 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (562)
€10.99
(€10.99/kg)
Variants available: 7
SALE
Purina Pro Plan Adult cat food packaging, featuring "Delicate Digestion" in pink text, with a total of 10 x 85g servings.
PRO PLAN
Cat food Nutrisavour Delicate with fish – pouch 10 x 85 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 20%
€9.59
(€11.28/kg)
€11.99
Select Gold Mini Adult Dental Snacks for dogs 5-10 kg, featuring a poodle on the packaging, labeled "Sensitive" and "Zahnpflege."
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Dental Snacks, Mini Adult 99 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (205)
€2.99
(€30.20/kg)
Variants available: 2
Connolly's Red Mills Tracker Dog Food bag, featuring 20% protein, highlights Progest technology and benefits like Omega 3 & 6, chicory fiber.
Red Mills
Dog Tracker 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
(€1.33/kg)
Gold Mini Junior dog food bag for puppies 5-10 kg, 8 months+, labeled "Sensitive" with lamb, salmon, and potato ingredients.
Exclusive
SELECT GOLD
Junior Mini Sensitive Dry Dog Food Lamb with salmon & potato 1 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (40)
€10.99
(€10.99/kg)
Variants available: 2
Purina Beta Adult dog food, 14kg bag, with chicken as the main ingredient, featuring a new improved recipe and prebiotic for digestive health.
BETA
Purina Adult Chicken 14 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€52.99
(€3.79/kg)
Bakers Allsorts dog treats package featuring a dog image, labeled "Delicious Meaty Bite Size Treats," with claims of being low in fat and no rawhide.
Bakers
Dog Treat Allsorts 98 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.09
(€21.33/kg)
SALE
Cat food packaging featuring a Bengal cat, labeled "Purina Pro Plan Sterilised Adult Maintenance," with chicken in gravy.
PRO PLAN
Nutri Savour Adult Sterilised with Chicken 10x85 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (67)
You save 20%
€9.59
(€11.28/kg)
€11.99
Pedigree Jumbone Maxi dog treat packaging featuring a black and white dog holding a bone, labeled "Beef & Poultry," 180 g, <5% fat.
Pedigree
Giant Bone Maxi 180 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.29
(€18.28/kg)
Premiere I Love My Dog Bonies dog treats, 200g package, featuring soft, game-flavored treats with a playful dog image.
Exclusive
PREMIERE
Bonies Game 200 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (463)
€3.99
(€19.95/kg)
Variants available: 6
Box of MultiFit Dental Care Sticks for small dogs (28 sticks, 5-10 kg) with mint for fresh breath.
Exclusive
MultiFit
Mint DentalCare Sticks Multipack S 28 Piece(s)
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (184)
€8.99
(€20.43/kg)
Variants available: 4
FIT+FUN Fun Sticks for dogs, featuring poultry flavor. Packaging shows two dogs and lists ingredients in multiple languages. 55g, 5 sticks.
Exclusive
FIT+FUN
FunSticks Poultry 55 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.49
(€27.09/kg)
Pedigree Jumbone dog treats, featuring chicken and lamb flavor, 180g pack with less than 5% fat, includes two chewable bones.
Pedigree
Giant Bone Medium 180 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.29
(€18.28/kg)
MultiFit dog food bag with Bernese puppy; JUNIOR MAXI <2; WITH POULTRY & RICE; 2.5 kg
Exclusive
MultiFit
Dry Food Dog Junior, Maxi, with Poultry & Rice 2.5 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (60)
€8.99
(€3.60/kg)
Variants available: 2
Bag of Leader Natural Dog Nutrition, Supreme formula for adult dogs, featuring chicken as the main ingredient, made in Ireland.
Red Mills
Leader Supreme 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Chew bones package featuring two bone-shaped treats, labeled "FIT+FUN Kauknochen" with a golden retriever dog image.
Exclusive
FIT+FUN
chewing bone, pressed
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (120)
€2.99
(€24.92/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Pack of 48 MultiFit Sauce Adult Chicken Mix cat food with playful orange cat and multilingual labels: "with poultry," "chicken," "turkey," "liver."
Exclusive
MultiFit
Adult Sauce Chicken Mix Multipack 48x100 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (105)
€17.99
(€3.75/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin dog food bag for large breeds, featuring a German Shepherd, labeled "maxi" for dogs 8+, promoting digestive health.
ROYAL CANIN
Ageing 8+ Maxi Dry Dog Food 15 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (99)
€94.99
(€6.33/kg)