-10% discount on everything for orders over €49

Dog
Cat
Vet diets

Add your favourite items to your shopping cart and receive a 10% discount* on everything for orders over €49 between 11th and 13th January.

Discount code: NEWYEAR10

Activate the voucher now

* The voucher is only valid in the Maxi Zoo online shop from 11th January until 13th January with a minimum purchase value of €49. Cannot be combined with already discounted items or other vouchers, promotions or discounts.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Dog size
Sort by
1122 Products
Pedigree Dentastix Daily Oral Care dog treats for 5-10kg dogs, reduces tartar, supports gum health, 7 pieces.
Pedigree
Dentastix Small 7 110G S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.49
(€31.73/kg)
SALE
Bottle of Premiere Raw Kitchen Red Salmon Oil for pets, labeled in German and English, showcasing natural ingredients and omega-3 benefits.
Exclusive
PREMIERE
RAW KITCHEN Red Salmon Oil 250ml
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (65)
You save 20%
€7.19
(€28.76/l)
€8.99
PREMIERE soft adult dog food bag, poultry, 1 kg, orange-gray pack with Labrador image and text "PREMIERE. I love my dog"
Exclusive
PREMIERE
Soft Dry Dog Food Adult Poultry 1 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (273)
€7.99
(€7.99/kg)
Variants available: 3
SALE
Select Gold Mini Senior dog food bag, 5-10 kg, designed for dogs over 8 years. Features chicken flavor and nutritional benefits.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Senior Mini Chicken Dry Dog Food 1 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (55)
You save 20%
€7.99
(€7.99/kg)
€9.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Dog food bag labeled "SELECT GOLD MAXI SENIOR" for dogs over 25 kg, aged 8+, with chicken as the main ingredient.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Senior Maxi Chicken Dry Dog Food 12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (109)
€54.99
(€4.58/kg)
Select Gold Medium Senior dog food bag, 11-25 kg, featuring a black and white dog silhouette, labeled "Complete" with chicken as the main ingredient.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Senior Medium Chicken Dry Dog Food 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (87)
€29.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
SALE
Select Gold Maxi Senior dog food bag, 25 kg, designed for dogs over 8 years. Features lamb and rice formula, sensitive digestion.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Senior Maxi Dry Dog Food Lamb & Rice 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (157)
You save 20%
€27.19
(€6.80/kg)
€33.99
Variants available: 3
Wilderness Pure Lamb adult dog food bag with wolf image, Real Nature label; 65% lamb, 35% produce, single animal protein
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Dry Dog Food, Adult, Pure Lamb 12 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (135)
€84.99
(€7.08/kg)
Variants available: 2
A cheerful corgi sits beside a package of "Premiere I love my dog Fun Snack Chew Ball," featuring a beef rawhide treat with holes.
Exclusive
PREMIERE
chewy ball with rawhide 38 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.49
(€65.53/kg)
Leader Natural Dog Nutrition "Train Me" chicken-flavored treats in a clear bag, made in Ireland, vet-developed, 100% natural, 3 calories each.
Red Mills
Leader Train Me 130 g Chicken
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€4.29
(€33.00/kg)
Variants available: 2
Select Gold Sensitive Snack Sticks for adult dogs with sensitive stomachs, chicken flavor, grain-free, vital health formula.
Exclusive
SELECT GOLD
Dog Sensitive Snack Sticks Chicken 85 g
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (21)
€4.99
(€58.71/kg)
Variants available: 3
A jar of Real Nature Wilderness Freeze Dried Snack for pets, featuring "Pure Beef" with a wolf image, labeled 100% beef liver.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Beef Liver 50 g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (14)
€5.49
(€109.80/kg)
Dental Snack Mini Wraps for dogs, featuring chicken flavor, with a 95g package. Includes icons for dental care and chew hardness.
Exclusive
PREMIERE
Dental Wrap Mini Dental Rolls 8 Piece(s)
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (32)
€3.99
(€42.00/kg)
Variants available: 2
A red deer antler dog chew with a tag labeled "Real Nature Wilderness Pure Snack - Rothirsch Geweih," suitable for dogs under 12 kg.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Red Deer Antler Snack S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€12.99
Variants available: 3
Select Gold Medium Adult dog food bag, 11-25 kg, featuring a beagle on the front, labeled "Light" with chicken, and nutritional details.
Exclusive
SELECT GOLD
Light Adult Medium Chicken Dry Dog Food 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (67)
€29.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
SALE
4kg bag of Real Nature Wilderness Senior dog food with a wolf in a forest. Label reads "True Country: Chicken with Fish."
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Senior True Country Chicken with Fish 4 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (141)
You save 20%
€31.99
(€8.00/kg)
€39.99
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Puppy German Shepherd dog food bag with puppy image, emphasizing breed nutrition, tailored kibble, and immune support.
deal
Red packaging of Purina Gourmet Mon Petit Intense cat food featuring fine cuts with tuna, salmon, and trout, with a white cat image.
A colorful packaging of Multifit Snaxx Chick'n Chew dog treats, featuring a transparent window displaying the treats inside, 100g.
Exclusive
MultiFit
Snacxx Chick´n chew 100g Nr. 4
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.49
(€34.90/kg)
Dog treat packaging featuring salmon strips, labeled "Premiere Fish," with a golden retriever image, and text in multiple languages.
Exclusive
PREMIERE
Snack it Strips with Salmon 100 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (58)
€3.99
(€39.90/kg)
"Go Native" grain-free dog treats packaging showcases duck, emphasizing 30% meat, mono protein, and no artificial ingredients.
Go Native
Essentials 100 g Duck
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.49
(€54.90/kg)
Variants available: 4
Chew Snack Coil with chicken, featuring spiral-shaped dog treats on a wooden background, 120g package.
Exclusive
PREMIERE
Chew it Chewing Spiral with Chicken Breast 120 g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (15)
€5.49
(€45.75/kg)
SALE
2kg bag of Gain Elite Complete Dog Nutrition for small dogs, featuring a Cavalier King Charles Spaniel and key benefits listed.
GAIN
Elite Small Dogs Adult 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 20%
€8.79
(€4.40/kg)
€10.99
Premiere I Love My Dog Meaties packaging featuring a large piece of chicken dog treats, labeled "Maxi" with 96% meat content.
Exclusive
PREMIERE
Maxi Meaties Chicken 250 g Chicken 250 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (55)
€8.99
(€35.96/kg)
Variants available: 2
SALE
Select Gold Medium Senior dog food bag, 11-25 kg, for dogs over 8 years. Features "Sensitive" formula with lamb and rice.
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Senior Medium Dry Dog Food Lamb & Rice 4 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (124)
You save 20%
€27.19
(€6.80/kg)
€33.99
Variants available: 2
Premiere Deluxe Chew Stick package featuring multiple dark chew sticks, labeled "medium" and "lange Kaudauer" for long-lasting chewing.
Exclusive
PREMIERE
Deluxe Chew Sticks Ostrich 200 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (68)
€5.99
(€29.95/kg)
deal
Hill's Science Plan Poultry Selection for kittens under 1 year, featuring 6 chicken and 6 turkey pouches, with chunks in gravy.
Hill´s
Science Plan Kitten Wet Food in Gravy Multipack Turkey & Chicken 12x85 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (38)
€15.00
(€14.71/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Adult Cavalier King Charles dog food bag with an illustration of a Cavalier, emphasizing breed nutrition and heart health.
ROYAL CANIN
Adult Cavalier King Charles Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (66)
€18.49
(€12.33/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Digestive Care dog food bag featuring a Border Collie illustration, highlighting improved stool quality and 91% optimal results.
ROYAL CANIN
Medium Digestive Care Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (46)
€29.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
A bag of "Winner" premium dog food for small dogs, featuring a colorful silhouette of a dog and icons for nutritional benefits.
Winner
Small Bite 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€39.99
(€2.67/kg)
Purina Beta Adult dog food, 14kg bag, featuring a new improved recipe with turkey as the main ingredient and prebiotic for digestive health.
BETA
Purina Turkey & Lamb 14 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€52.99
(€3.79/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Puppy Golden Retriever dog food bag featuring breed-specific nutrition, tailored kibble, and immune system support icons.
Packaging for PREMIERE. Deluxe Meat Sticks, featuring a horse silhouette, with text indicating "with horse," "soft," and "100g."
Exclusive
PREMIERE
Snack it Soft Meat Sticks with Horse Meat 100 g
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (17)
€4.49
(€44.90/kg)
Chew Snack Wrapped Bones Mini for dogs, featuring chicken flavor. Packaging highlights lasting chewability and hard texture.
Exclusive
PREMIERE
Wrap It Chicken Bones Chicken 7 Piece(s)
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€5.49
(€65.36/kg)
Variants available: 2
Premiere I Love My Dog Chew Snack packaging featuring medium rolls with chicken, 125g. Includes a dog illustration and chew duration info.
Exclusive
PREMIERE
Wrap It Medium Rolls Chicken 125 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (13)
€5.49
(€43.92/kg)
SALE
Select Gold Sensitive dental snacks value pack bag for Medium dogs (11–25 kg), shows cocker spaniel and biscuit sticks
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Dental Snacks, Medium Adult
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (205)
You save 20%
€7.99
(€15.85/kg)
€9.99
KONG Snacks dog treats bag (small) shows hands stuffing red KONG toy; text: "All-Natural", "Stuff to extend playtime", "For Small KONG"
KONG
Bacon & Cheese Snacks S
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (29)
€8.99
(€44.95/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Puppy Shih Tzu dog food bag featuring a Shih Tzu puppy illustration, highlighting breed nutrition and immune system support.
ROYAL CANIN
Puppy Shih Tzu Dry Dog Food 1.5kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (15)
€20.49
(€13.66/kg)
Edgard Cooper puppy food bag with a pink background, featuring duck, veggies, and text: "Fabulous Free-Run Duck & Chicken," "Grain-Free."
Edgard & Cooper
Junior Duck & Chicken Dry Dog Food 2.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€24.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Adult Boxer dog food bag with a Boxer illustration and text on "Breed Nutrition," "Tailor-made Kibble," and "Ideal muscle mass."
ROYAL CANIN
Adult Boxer Dry Dog Food 12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (89)
€84.99
(€7.08/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin Puppy Giant dog food bag with a St. Bernard puppy, promoting strong immunity, controlled energy, and adapted kibble size.
ROYAL CANIN
Giant Puppy Dry Dog Food 15 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (93)
€89.99
(€6.00/kg)
ACANA Adult Dog Recipe bag with fresh chicken as the first ingredient, featuring 60% animal ingredients and 40% fruits and veggies.
ACANA
Adult Dog Recipe 6 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€56.99
(€9.50/kg)
Variants available: 2
Orijen Puppy food bag featuring a silhouette of a dog and owner on the beach, highlighting "85% quality animal ingredients" and "fresh or raw."
Orijen
Puppy 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (118)
€33.99
(€17.00/kg)
Variants available: 2