-10% discount on everything for orders over €49

Dog
Cat
Vet diets

Add your favourite items to your shopping cart and receive a 10% discount* on everything for orders over €49 between 11th and 13th January.

Discount code: NEWYEAR10

Activate the voucher now

* The voucher is only valid in the Maxi Zoo online shop from 11th January until 13th January with a minimum purchase value of €49. Cannot be combined with already discounted items or other vouchers, promotions or discounts.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Dog size
Sort by
1122 Products
deal
Purina BETA Puppy food bag featuring a brown puppy on the front, highlighting "New Improved Recipe" and "Chicken is #1 Ingredient."
A can of MultiFit cat food with a yellow label, featuring an orange cat and stating "ADULT," "SAUCE," and "no added sugars." A bowl is in front.
Exclusive
MultiFit
Adult Sauce Beef & Liver 6x400 g
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (157)
€8.99
(€3.75/kg)
SALE
Tube of Petbalance Support Vital Paste for dogs, featuring a golden retriever on the label, with text highlighting vitamins and immune support.
Exclusive
PetBalance
Support Vital Paste 200 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (8)
You save 20%
€10.39
(€51.95/kg)
€12.99
MultiFit Cow Boys dog snacks packaging featuring a dog, with text indicating "No added sugars" and "Beef." Contains 8 pieces.
Exclusive
MultiFit
cowboys sausage chains 4x60 g Beef
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (26)
€10.99
(€45.79/kg)
Red nylon dog leash with a metal clip for attachment, featuring a simple, durable design.
Exclusive
AniOne
Classic Lead Leash red XS
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (62)
€9.99
Variants available: 3
Premiere I love my dog Meaties packaging featuring a beagle, highlighting 95% meat content, with chicken flavor and value pack of 2x250g.
Exclusive
PREMIERE
Pure Meaties Chicken XXL 2x250g Value Pack 2x250 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (166)
€12.99
(€25.98/kg)
SALE
Royal Canin X-Small dog food bag for seniors, featuring a Papillon illustration and claims for immune health and vitality support.
ROYAL CANIN
e Mature Adult 8+ X-Small Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (11)
You save 20%
€13.59
(€9.06/kg)
€16.99
A camouflage-patterned pet gear bag with a drawstring closure and mesh side pocket, featuring a "Dog's Creek Outdoor Gear" logo.
Exclusive
Dogs Creek
snack bag Jump Khaki/ Camouflage S
Rating: 2.6 out of 5 stars
2.6 (14)
€13.99
Variants available: 2
Leader Natural Dog Nutrition for puppies bag with green top, white background, and dog graphic. Highlights: "PUPPY," "SMALL," "100% Natural."
Red Mills
Leader Puppy Small Breed 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
(€7.50/kg)
Variants available: 2
Teal mesh dog harness with adjustable straps and metal D-rings for leash attachment, designed for comfort and breathability.
Exclusive
AniOne
Mesh Vest green 24 cm, 28 cm
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (41)
€15.99
Variants available: 4
A black and pink retractable dog leash with a comfortable grip handle and a metal clip at the end, displayed on a white background.
Flexi
black design strap pink S, 5 m, 15 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (29)
€17.99
Variants available: 4
deal
Hill's Science Plan puppy food bag with two beagle puppies, Hill's logo, "PUPPY <1", "5 Essential Benefits", "with chicken"
Hill´s
Hill's Science Plan Dry Dog Food, Medium Puppy With chicken 2.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (860)
€22.39
(€8.96/kg)
Variants available: 2
SALE
Container of PetBalance Support Joint Powder for dogs, featuring a golden retriever on the label, 600g size, with text in multiple languages.
Exclusive
PetBalance
Support Joint Powder 600 g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (39)
You save 20%
€23.99
(€39.98/kg)
€29.99
Black dog harness with a mesh design, featuring a red and white logo tag and a sturdy clip for leash attachment.
Curli
Vest Harness Clasp Air-Mesh black XXXS
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€23.99
Variants available: 2
Black and gray reflective dog leash with a sturdy clip and padded handle, designed for safety and comfort during walks.
Exclusive
Dogs Creek
Energetic lead black S-M
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (22)
€32.99
Variants available: 3
Purina Beta Adult dog food bag, 14kg, featuring a green design, highlights chicken as the main ingredient, and claims to support digestive health.
BETA
Purina Puppy Chicken 14 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€58.99
(€4.21/kg)
Dog food bag labeled "Real Nature Country Selection Mediterran" with a dog image and ingredients: buffalo, beef, chestnuts, mozzarella.
Exclusive
REAL NATURE
Country Selection Mediterran Buffalo 12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (87)
€74.99
(€6.25/kg)
A "Premiere Insect" mealworm treat package for dogs, showing round brown balls and "100g" label in multiple languages.
Exclusive
PREMIERE
Insect Snack Balls mealworms with rice 100 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (15)
€2.99
(€29.90/kg)
Premiere I Love My Dog Lucky Snack Shamrocks dog treats, featuring a clover shape, with salmon as the main ingredient, 200g package.
Exclusive
PREMIERE
Lucky Snack Salmon 200 g
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (15)
€3.99
(€19.95/kg)
Variants available: 2
Select Gold Extra Sensitive Snack Sticks for adult dogs, featuring a white poodle on the packaging, highlighting insect protein.
Exclusive
SELECT GOLD
Extra Sensitive Insect Snack 70g
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (13)
€4.99
(€71.29/kg)
Two long, chewy dog treats packaged in clear plastic, with a header featuring a dog and the text "Natural" and "Rindfleischsticks."
Exclusive
MultiFit
native Beef Gullet Stick 140g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (32)
€6.49
(€46.36/kg)
Black pet accessory bag with the logo "Antone" prominently displayed, featuring a zip closure and drawstring.
Exclusive
AniOne
Snackdummy Canvas S
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (56)
€6.49
A package of Real Nature Wilderness Horse Mix dog treats, featuring a variety of dried horse meat pieces, labeled "100% Pferd Cheval Horse."
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Pure Snack Horse Mix 150 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (44)
€6.99
(€46.60/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Black nylon dog leash with a metal clip, featuring a sturdy design and a small logo tag.
Exclusive
AniOne
Short Lead Classic Nylon black S
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (10)
€8.99
Variants available: 2
Dog food bag featuring Select Gold brand, labeled "XS Adult" for dogs up to 4 kg, with chicken as the main ingredient.
Exclusive
SELECT GOLD
Complete Adult XS Dry Dog Food Chicken 1 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (32)
€9.99
(€9.99/kg)
Variants available: 2
Black pet harness with a breathable mesh design and reflective gray trim, featuring adjustable straps and metal D-rings.
Exclusive
AniOne
Mesh safety harness for the car S
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (20)
€13.99
Variants available: 3
Black nylon dog leash with a metal clip and a label that reads "Anitone Accessories."
Exclusive
AniOne
Classic Short Leash black
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (8)
€14.99
Premiere I love my dog meat snack drops, chicken flavor, 70g package with 87% meat content, featuring round treats inside.
Exclusive
PREMIERE
Meat Drops 6x70 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (22)
€15.99
(€38.07/kg)
SALE
Box of PetBalance Gelenk Power Tablets for dogs, featuring illustrations of a dog and joints, with text highlighting benefits for joint health.
Exclusive
PetBalance
Joint Power Tablets 60 pcs
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (4)
You save 20%
€16.79
(€139.92/kg)
€20.99
Royal Canin puppy food bag, X-Small 2-10 months, adult weight up to 4 kg, picture of small white-brown puppy
ROYAL CANIN
X-Small Puppy Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (64)
€17.99
(€11.99/kg)
Can of Real Nature Original pet food for adults, featuring illustrations of a rabbit and a duck, labeled "Kanichen & Geflügel mit Leinöl."
Exclusive
REAL NATURE
Adulte Rabbit & Poultry with Linseed Oil 400 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.29
(€8.23/kg)
Variants available: 4
Royal Canin Puppy Pug dog food bag featuring a pug puppy, with text highlighting breed nutrition, tailor-made kibble, and immune system support.
ROYAL CANIN
Puppy Pug Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (31)
€19.99
(€13.33/kg)
deal
Hill's Science Plan dog food bag showing black-and-white dog wearing red collar; label 'Adult 1-6 Medium 11-25 kg, Chicken'.
Red dog leash with metal clips and rings, featuring a sturdy design for pet safety and control.
Exclusive
AniOne
Classic Nylon Leash XL red
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (6)
€22.99
Variants available: 3
ACANA Adult Small Breed dog food bag with fresh chicken as the first ingredient, 60% animal ingredients, and 40% vegetables.
ACANA
Adult Small Breed 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€24.99
(€12.50/kg)
Variants available: 2
Black pet leash coiled neatly with a silver clip and a label reading "AniOne Wild Variety."
Exclusive
AniOne
leash round with loop 5 m
Rating: 2.7 out of 5 stars
2.7 (47)
€17.99
Variants available: 3