-10% discount on everything for orders over €49

Dog
Cat
Vet diets

Add your favourite items to your shopping cart and receive a 10% discount* on everything for orders over €49 between 11th and 13th January.

Discount code: NEWYEAR10

Activate the voucher now

* The voucher is only valid in the Maxi Zoo online shop from 11th January until 13th January with a minimum purchase value of €49. Cannot be combined with already discounted items or other vouchers, promotions or discounts.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Dog size
Sort by
1122 Products
A long, natural dog chew stick packaged in clear plastic, featuring a header with a dog image and the text "Ochsenziemer" at the top.
Exclusive
MultiFit
Native Bull Pizzle 1 pc.
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (44)
€9.49
(€63.27/kg)
Container of Premiere Raw Kitchen Vitamin & Mineral Mix, featuring multilingual text and instructions for mixing.
Exclusive
PREMIERE
RAW KITCHEN Vitamin & Mineral mix 500g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (4)
€19.99
(€39.98/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Black double-handled dog leash with a sturdy design, featuring two loops for better grip and control.
Exclusive
AniOne
Nylon Retriever Activity lead black
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (11)
€21.99
Variants available: 2
Yellow pet accessory tag with "curlij" logo, "Swiss design," and social media icons for Facebook and Instagram.
Curli
Yellow Dog Ribbon
Rating: 2.6 out of 5 stars
2.6 (9)
€2.49
A gray pet food storage container with a handle, designed for easy access and portability.
Flexi
Multi Box
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (7)
€7.99
A pink pet treat pouch with a hexagonal pattern, featuring a black interior, a clip for attachment, and a drawstring closure.
Exclusive
AniOne
Snack Bag pink
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (23)
€8.99
Variants available: 2
Select Gold XS Adult Sensitive dog food packaging featuring a Yorkshire Terrier. Text highlights "XS ≤ 4 KG," "≥ 8 Monate," and "Mit Lamm & Reis."
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Adult XS Dry Dog Food Lamb & Rice 1 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (43)
€10.99
(€10.99/kg)
Variants available: 3
Blue silicone pet waste bag dispenser with a black clip, featuring the logo "DogsCreek OUTDOOR GEAR" embossed on the front.
Exclusive
Dogs Creek
Thunder Snack Storage Bag blue/ turquoise
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€12.99
Variants available: 2
SALE
Bottle of Petbalance Support Skin & Coat Oil for pets, featuring a dog and cat on the label, with multilingual text on benefits and usage.
Exclusive
PetBalance
Support Skin + Coat Oil 250ml
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (13)
You save 20%
€15.99
(€63.96/l)
€19.99
SALE
Bottle of hemp oil labeled "Premiere Raw Kitchen" with text in German and English, highlighting it as a natural supplement for pets.
Exclusive
PREMIERE
RAW KITCHEN hemp oil 500ml
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (4)
You save 20%
€15.99
(€31.98/l)
€19.99
Blue pet leash with a yellow inner lining and a silver metal clip, featuring the AniOne logo on a white label.
Exclusive
AniOne
tow leash flat with loop blue 5 m
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (106)
€9.99
Variants available: 2
Royal Canin Dermacomfort Medium dog food bag featuring a Shar Pei, highlighting reduced allergen formula and 91% owner satisfaction.
ROYAL CANIN
Dermacomfort Medium Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (24)
€29.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
A retractable dog leash with a black handle and bright yellow strap, featuring a honeycomb design and a metal clip.
Flexi
New Neon Strap neon S
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (58)
€22.99
Variants available: 5
Red dog harness with adjustable straps and a sturdy buckle, featuring a padded interior for comfort.
Exclusive
Dogs Creek
harness Pathfinder red M
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (163)
€47.99
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
Royal Canin dog food bag for adult Shih Tzus, featuring a golden background, an illustration of a Shih Tzu, and text highlighting breed nutrition.
ROYAL CANIN
Adult Shih Tzu Dry Dog Food 7.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (45)
€69.99
(€9.33/kg)
Dog chew snack "Kauknoten S mit Huhn" in packaging, featuring a bone-shaped treat made with chicken, suitable for long chewing.
Exclusive
MultiFit
Native Chew Nuts with Chicken S
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (34)
€2.49
Premiere Deluxe meat sticks for horses, featuring a purple and gold packaging with a horse silhouette, labeled "soft" and "treat."
Exclusive
PREMIERE
Snack it Meat Sticks 90g Horse
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (24)
€3.49
(€38.78/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
A red braided pet leash with a metal clip at one end, coiled neatly on a white background.
Exclusive
FIT+FUN
drag line red 5 m
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (17)
€4.99
deal
Bakers Meaty Meals dog food bag featuring a small dog on the front, labeled "100% Tender* Chunks" and "Adult 100% Complete," 2.7 kg.
Bakers
Meaty Meals Adult Beef 2.7 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€11.19
(€4.14/kg)
SALE
Bottle of Premiere Raw Kitchen 5-Plant Oil for pets, featuring a yellow label with text in multiple languages, highlighting its blend of five oils.
Exclusive
PREMIERE
RAW KITCHEN 5-plant oil 250 ml
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
You save 20%
€11.99
(€47.96/l)
€14.99
SALE
Container of PetBalance Support Skin + Coat Tablets for pets, featuring a golden retriever on the label, with multilingual text on benefits.
Exclusive
PetBalance
Support Skin & Coat Tablets 130g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (9)
You save 20%
€12.79
(€98.38/kg)
€15.99
EVERYDAY LOW PRICES
Black pet harness with adjustable straps and metal D-rings for leash attachment, designed for comfort and control.
Exclusive
AniOne
Classic Nylon H-Harness black XS
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (95)
€9.99
Variants available: 4
A bright pink retractable dog leash with a black handle and a silver clip, featuring a logo and a decorative design.
Flexi
New Classic Rope red XS, 3 m, 8 kg
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (66)
€11.99
Variants available: 4
SALE
Royal Canin X-Small dog food for ageing dogs 12+, suitable for dogs up to 4 kg, featuring a Papillon dog on the packaging.
ROYAL CANIN
X-Small Ageing 12+ Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (18)
You save 20%
€13.59
(€9.06/kg)
€16.99
A bag of MultiFit Carbon Comfort cat litter featuring a gray cat on the front, labeled "KLUMPEND" and "CARBON COMFORT," with 12L capacity.
Exclusive
MultiFit
Carbon Comfort 12 l
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (214)
€14.99
(€1.25/l)
Black adjustable dog harness with multiple buckles and D-rings for leash attachment, designed for comfort and control.
Exclusive
AniOne
Classic Safety Harness S
Rating: 3.7 out of 5 stars
3.7 (48)
€19.99
Variants available: 3
Royal Canin Chihuahua Puppy food bag featuring a small Chihuahua puppy illustration, highlighting breed nutrition and immune system support.
ROYAL CANIN
Puppy Chihuahua Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (33)
€20.49
(€13.66/kg)
Red dog leash with a sturdy clip and a soft grip handle, designed for comfort and control during walks.
Exclusive
AniOne
Classic 2-ply Nylon Lead red M
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (27)
€18.99
Variants available: 3
A bright pink retractable dog leash with a black strap and silver clip, featuring a silhouette of a dog and the text "CLASSIC" and "MADE IN GERMANY."
Flexi
New Classic belt red XS, 3 m, 12 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€14.99
Variants available: 3
deal
Hill's Science Plan puppy food bag featuring two puppies; reads "Puppy <1", "100% balanced", and "with chicken"
Hill´s
Hill's Science Plan dry dog food, Small & Mini Puppy, with chicken 1.5 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (160)
€15.99
(€10.66/kg)
Variants available: 2
Black and white patterned dog leash with a padded handle and a sturdy clip for attachment.
Exclusive
Dogs Creek
Cable Lead Discovery black S-M
Rating: 2.7 out of 5 stars
2.7 (29)
€29.99
Variants available: 3
Bag of "Winner" premium dog food with lamb flavor, featuring a colorful silhouette of a dog, and icons for ingredients and nutrients.
Winner
Sensitive Dry Dog Food 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€12.99
(€4.33/kg)
Variants available: 2
Premiere Insect Bites package featuring mealworms with carrot, displaying treats in a dog-shaped outline, 100g weight.
Exclusive
PREMIERE
Insect Snack Bites mealworm with 100 g carrot
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (14)
€2.99
(€29.90/kg)
Select Gold Sensitive Snacks for dogs, featuring a golden retriever on the front, with text highlighting "Duck with Potato" and "Adult."
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Snacks 160g Duck with potato
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (94)
€4.99
(€31.19/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
A gray pet treat pouch featuring playful dog illustrations and the text "Hug Me," with a drawstring closure and clip for easy attachment.
Exclusive
FIT+FUN
Snack Bag Animal print
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (21)
€4.99
Variants available: 4
Select Gold Sensitive Snacks for dogs, featuring a cocker spaniel on the front, labeled "Lamb with Potato" and "Junior."
Exclusive
SELECT GOLD
Sensitive Snacks Junior Lamb with Potato 160g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (94)
€4.99
(€31.19/kg)
MultiFit native beef scalp snacks in a clear package, featuring several pieces of dried beef skin, with a dog in the background.
Exclusive
MultiFit
Native Beef Scalp 200g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (108)
€5.99
(€29.95/kg)
SALE
Tube of PetBalance Support calming paste for pets, featuring a dog and cat on the front, labeled in German, French, and Italian.
Exclusive
PetBalance
Support Calming Paste 100g
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (28)
You save 20%
€7.19
(€71.90/kg)
€8.99
SALE
Tube of PetBalance Support digestive paste for dogs, featuring a golden retriever on the label, with text in multiple languages.
Exclusive
PetBalance
Support Gut & Metabolism Paste 100g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
You save 20%
€7.19
(€71.90/kg)
€8.99
SALE
Bottle of Petbalance Support Hair & Skin Serum for pets, featuring a dog and cat on the label, 125 ml, with text in German and English.
Exclusive
PetBalance
Support Skin & Coat Tonic 125ml
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (7)
You save 20%
€7.99
(€63.92/l)
€9.99