-10% discount on everything for orders over €49

Dog
Cat
Vet diets

Add your favourite items to your shopping cart and receive a 10% discount* on everything for orders over €49 between 11th and 13th January.

Discount code: NEWYEAR10

Activate the voucher now

* The voucher is only valid in the Maxi Zoo online shop from 11th January until 13th January with a minimum purchase value of €49. Cannot be combined with already discounted items or other vouchers, promotions or discounts.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Dog size
Sort by
1122 Products
deal
Red box of Purina Gourmet Mon Petit Intense cat food featuring fine cuts with beef, chicken, and lamb in a delicious sauce.
A clear bag of dried beef rumen dog treats labeled "Multifit native Rinderpansen" on a green and brown background.
Exclusive
MultiFit
Native Beef Tripe 500 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (122)
€7.49
(€14.98/kg)
Royal Canin X-Small dog food bag for adult dogs up to 4 kg, featuring a dog illustration and promoting immune health.
ROYAL CANIN
X-Small Adult Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (44)
€16.99
(€11.33/kg)
Royal Canin Digestive Care Mini dog food bag with a small dog illustration, emphasizing improved stool quality and 92% proven results.
ROYAL CANIN
Mini Digestive Care Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (49)
€29.99
(€10.00/kg)
MultiFit Junior <1 puppy dry dog food bag, poultry & rice, pink packaging with kibble image, 2.5 kg
Exclusive
MultiFit
Dry Food Dog Junior, with Poultry & Rice 2.5 kg
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (58)
€8.99
(€3.60/kg)
Variants available: 2
SALE
Royal Canin dog food bag for medium dogs (11-25 kg), labeled "adult 7+" with a golden retriever, promoting muscle mass and vitality.
ROYAL CANIN
Medium Adult 7+ Dry Dog Food 4 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (44)
You save 20%
€27.99
(€7.00/kg)
€34.99
Variants available: 2
Bakers Meaty Twists dog treats packaging featuring twisted chews with beef, labeled "Low in Fat" and "No Rawhide," suitable for medium dogs.
Bakers
Meaty Twists 180 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.19
(€17.72/kg)
Dog chew snack with a large brown bone-shaped treat on a light wooden background, labeled "Chew Snack Bones" in multiple languages.
Exclusive
PREMIERE
chew bone with duck Chicken 1 Piece(s)
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (206)
€4.99
(€36.96/kg)
Variants available: 2
Packaging for Bogadent Plaque-Stop Sticks for dogs, showcasing a smiling dog and multilingual text on plaque prevention.
Bogadent
PLAQUE-STOP STICKS Dog 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
(€79.90/kg)
Select Gold Senior Acceptance cat food can with an orange tabby cat, chicken with liver & salmon flavor, grain-free formula.
Exclusive
SELECT GOLD
Acceptance Senior Wet Cat Food 6x400 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (54)
€14.49
(€6.04/kg)
deal
Hill's Science Plan cat food box featuring a tabby cat, labeled "Adult 1-6," with flavors: 6x chicken, 3x ocean fish, 3x beef.
Hill´s
Hill's Science Plan Adult Chicken, Sea Fish & Beef 12x85 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (249)
€15.00
(€14.71/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Adult Poodle dog food bag featuring a poodle illustration, with text highlighting breed nutrition and coat health benefits.
ROYAL CANIN
Adult Poodle Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (78)
€18.49
(€12.33/kg)
deal
Hill's Science Plan dog food bag with small white-and-brown dog; "Mature Adult 7+ Small & Mini" and "with chicken."
Real Nature Wilderness Adult dog food bag, Wild Valley — wolf image, 65%/35%/0% breakdown and 12 kg
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry dog food, Adult, Wild Valley, Beef with Horse 12 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (266)
€84.99
(€7.08/kg)
Variants available: 2
Premiere Deluxe pet treat packaging featuring a horse silhouette, with text in German, French, Spanish, and English indicating it's made with horse.
Exclusive
PREMIERE
Snack It Meat Drops Horse 100 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (21)
€4.49
(€44.90/kg)
MultiFit native calf throat snacks for dogs, featuring a border collie on the packaging, with a clear plastic bag showing the treats inside.
Exclusive
MultiFit
Native Calf Gullet 200g
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (15)
€7.99
(€39.95/kg)
deal
Purina Beta Small Breed Adult dog food bag, featuring a green background, claims "New Improved Recipe" and lists chicken as the #1 ingredient.
BETA
Purina Adult Small Breed 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€7.99
(€4.00/kg)
Royal Canin Adult Pug dog food bag featuring a pug illustration, with text highlighting breed nutrition, tailor-made kibble, and healthy skin.
ROYAL CANIN
Adult Pug Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (36)
€18.49
(€12.33/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Adult Yorkshire Terrier dog food bag featuring a Yorkshire Terrier image, highlighting breed nutrition and coat health.
ROYAL CANIN
Yorkshire Terrier Adult 1.5 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (91)
€19.99
(€13.33/kg)
Edgard Cooper dog food bag featuring "Delicious Venison & Free-Run Duck" with illustrations of fruits and a deer, labeled grain-free recipe.
Edgard & Cooper
Tasty Venison & Free Range Duck Adult 2.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€26.99
(€10.80/kg)
Variants available: 3
Green bag of Edgard Cooper dog food labeled "Irresistible Grass-Fed Lamb," featuring veggies, fruits, and a grain-free recipe for adult dogs.
Edgard & Cooper
Irresistible grass-fed lamb Adult 2.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€26.99
(€10.80/kg)
Variants available: 3
Dog food bag labeled "Wilderness Adult Wide Savannah" featuring wild boar, lamb, and duck. Contains 70% meat, 30% fruits and vegetables, 0% grains.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Wide Savannah Wild Boar with Lamb and Duck 12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (156)
€84.99
(€7.08/kg)
Variants available: 2
SALE
Purina Gourmet Gold cat food can featuring chunks in gravy with chicken and liver, alongside an image of a white cat.
GOURMET
Gold Delicate nibbles Chicken and Liver
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 36%
€0.75
(€8.82/kg)
€1.19
Variants available: 2
Premiere Fish pet treat packaging featuring chicken breast with fish, showcasing dried fish pieces inside a fish-shaped window.
Exclusive
PREMIERE
chicken breast with fish 250 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (179)
€8.99
(€35.96/kg)
SALE
Container of PetBalance Support Joint Pellets for dogs, featuring a golden retriever on the label, 675g, with text in multiple languages.
Exclusive
PetBalance
Support Joint Pellets 675 g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (43)
You save 20%
€23.99
(€35.54/kg)
€29.99
Variants available: 2
Royal Canin Adult Cocker dog food bag in gold, featuring "Breed Nutrition," "Tailor-made Kibble," and "Healthy skin & coat."
ROYAL CANIN
Adult Cocker Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (80)
€30.99
(€10.33/kg)
Variants available: 2
MultiFit pink dog food bag with smiling black-and-white dog, ADULT 1+, with poultry & carrot, 2.5 kg
Exclusive
MultiFit
dry dog food Adult, with poultry & carrot 2.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (37)
€8.99
(€3.60/kg)
Variants available: 2
Organic salmon dog food bag featuring spinach and ginger, 70% meat content, 100% Irish, sustainably sourced by Connolly's Red Mills.
Go Native
Salmon with Spinach & Ginger 800 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.49
(€11.86/kg)
Variants available: 3
Royal Canin Adult French Bulldog dog food bag featuring tailored kibble for breed nutrition and support for muscle mass condition.
ROYAL CANIN
Adult French Bulldog Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (151)
€30.99
(€10.33/kg)
Variants available: 2
Dog food bag "Real Nature Country Selection Alpine" with a brown background, dog image, and ingredients: turkey, alpine beef, cheese, pumpkin. 12 kg.
Exclusive
REAL NATURE
Country Selection Alpine Turkey & Alpine Beef 12 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (157)
€74.99
(€6.25/kg)
1 kg bag of Real Nature Wilderness Junior dog food with wolf puppies, labeled "Wild Valley" (Horse & Beef), 70% meat, 30% fruits/veggies.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS dry dog food, junior, Wild Valley, horse and beef 1 kg
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (124)
€14.99
(€14.99/kg)
Variants available: 4
Dog treat package labeled "Bonies Mini" with "Premiere. I ❤️ my dog" branding, featuring a Pomeranian and pollock ingredient details.
Exclusive
PREMIERE
Dog Snack Bonies Mini Pollack 125 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€23.92/kg)
Variants available: 3
A jar of Real Nature Wilderness Pure Lamb freeze-dried snack for dogs, featuring a wolf image, "100%" label, and multilingual text.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS lamb lung 40 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (13)
€5.49
(€137.25/kg)
Real Nature Wilderness Fish Snack package with wild salmon cubes, featuring a wolf in a forest and "100% Alaska Wild Salmon" text.
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Fish Snack Wild salmon cubes, 70 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (279)
€6.49
(€92.71/kg)
Variants available: 2
SALE
Gain Elite Complete Dog Nutrition for small dogs, 2kg bag featuring a fluffy white dog on the front, labeled "Light" for overweight dogs under 20kg.
GAIN
Elite Small Dogs Light 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 20%
€8.79
(€4.40/kg)
€10.99
Black adjustable pet leash with two metal clips and a central ring for attachment.
Exclusive
AniOne
Classic Nylon Belt black XS
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (21)
€8.99
A red deer antler chew for dogs, labeled "Wilderness Pure Snack," with a photo of a wolf on the tag and text in German: "Rothirsch Geweih."
Exclusive
REAL NATURE
WILDERNESS Red Deer Antler Snack Half S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€9.99
Variants available: 3
SALE
Royal Canin Adult Yorkshire Terrier dog food bag for dogs over 8, featuring a Yorkshire Terrier and claims for healthy aging and coat.
ROYAL CANIN
Ault 8+ Yorkshire Terrier Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (39)
You save 20%
€15.99
(€10.66/kg)
€19.99
Dog food bag labeled "Premiere" featuring "Sensitive Adult" formula, rich in salmon and rice, 4kg size, with a dog image.
Exclusive
PREMIERE
Sensitive Dry Dog Food Adult Salmon 4 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (160)
€22.99
(€5.75/kg)
Variants available: 4
Purina Beta Light dog food bag, 14kg, featuring a pink background, with "New Improved Recipe" and "Turkey is #1 Ingredient" labels.
BETA
Purina Adult Light Turkey 14 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€58.99
(€4.21/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Hill's Science Plan puppy food bag featuring a smiling golden retriever puppy, labeled "PUPPY LARGE 25 KG+" with chicken.
Dog food bag featuring "Edgard Cooper Yummy Norwegian Salmon" with colorful fruits, stating it's a grain-free recipe for adult dogs.
Edgard & Cooper
Delicate Norwegian Salmon Adult 2.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€24.99
(€10.00/kg)
Variants available: 3