-10% discount on everything for orders over €49

Dog
Cat
Vet diets

Add your favourite items to your shopping cart and receive a 10% discount* on everything for orders over €49 between 11th and 13th January.

Discount code: NEWYEAR10

Activate the voucher now

* The voucher is only valid in the Maxi Zoo online shop from 11th January until 13th January with a minimum purchase value of €49. Cannot be combined with already discounted items or other vouchers, promotions or discounts.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Dog size
Sort by
1121 Products
Dog leash with geometric pattern in beige, gray, and brown, featuring metal clips and a padded handle.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
lead, length 2 metres S
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€24.99
Variants available: 3
Sheba Fresh & Fine in Sauce 50x MEGAPACK box with gray cat, plate of wet cat food and three foil pouches
Sheba
Fresh & Fine Poultry 50x50g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (140)
€24.99
(€10.00/kg)
A 2.5 kg bag of Select Gold Medica Veterinary Diet Schonkost, labeled as a gastrointestinal diet for dogs, featuring a fresh-pack zipper.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Light Junior Dry Dog Food 2.5 kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€24.99
(€10.00/kg)
Select Gold Medica Veterinary Diet Schonkost, 2.5 kg bag, low-fat gastrointestinal pet food, with text in multiple languages.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Low-fat Chicken Dry Dog Food 2.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (15)
€24.99
(€10.00/kg)
Select Gold Medica Veterinary Diet hypoallergenic dog food bag, turquoise dog silhouette, 'Hypoallergen' '2,5 kg'.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Hypoallergenic Insects 2.5 kg
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (70)
€24.99
(€10.00/kg)
Variants available: 3
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Kidney Dry Dog Food Duck 2.5 kg
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (16)
€24.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Light Dry Dog Food Poultry & Potato 2.5 kg
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (50)
€24.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
Select Gold Medica Veterinary Diet Hypoallergenic dog food bag, 2.5 kg, featuring a silhouette of a dog and multilingual text.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Hypoallergenic PLUS Salmon Dry Dog Food 2.5 kg
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (29)
€24.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
Select Gold Medica Veterinary Diet Obesity Diet dog food bag, 2.5 kg, featuring "REDUKTIONSDIÄT" and nutritional claims for weight management.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Reduction Diet Dry Dog Food Poultry & Potato 2.5 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (38)
€24.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
Select Gold Medica Veterinary Diet for dogs, 2.5 kg bag, labeled for diabetes management with multilingual text on regulation of blood sugar levels.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Diabetes Poultry Dry Dog Food 2.5 kg
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (16)
€24.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
Bright orange nylon dog leash with gold metal clips and embossed "Mou" branding.
Exclusive
more LIFESTYLEPETS
lead, length 2 metres red S
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (3)
€24.99
Variants available: 2
Colorful box of Purina Felix cat food with a playful black and white cat, containing 40 pouches of mixed jelly flavors: beef, salmon, chicken, tuna.
Felix
AGAIL Sen 7+ Mix in Jelly 40x85g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€25.49
(€7.50/kg)
Felix cat food jumbo pack with a playful black and white cat peeking through a hole, labeled "40 POUCH JUMBO PACK" and "Ocean Feast."
Felix
Agail Ocean Feast in jelly 40x85g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€25.49
(€7.50/kg)
Royal Canin Medium Adult dog food bag, featuring a white and brown dog silhouette, labeled for dogs weighing 11 to 25 kg.
ROYAL CANIN
Adult Medium Dry Dog Food 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€25.99
(€8.66/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Maxi Adult dog food bag, featuring a German Shepherd on the front, labeled for dogs weighing 26 to 44 kg.
ROYAL CANIN
Adult Maxi Dry Dog Food 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€25.99
(€8.66/kg)
Variants available: 2
Purina Pro Plan dog food bag, 3 kg, featuring a medium-sized adult dog. Text highlights "No. 1 chicken as ingredient" and "Everyday Nutrition."
PRO PLAN
Adult Medium Everyday Nutrition Chicken 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€25.99
(€8.66/kg)
Variants available: 2
3kg Purina Pro Plan dog food bag with a puppy on the front. Highlights: "High Protein," "Chicken No. 1," "Medium Puppy," "Healthy Start."
PRO PLAN
Optistart Medium Puppy 3 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (186)
€25.99
(€8.66/kg)
Purina Pro Plan dog food bag, 3 kg, featuring a long-haired dog on the front, labeled "Small & Mini Adult 1+" and "Everyday Nutrition."
PRO PLAN
Small & Mini Adult Chicken 3kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (133)
€25.99
(€8.66/kg)
ACANA Wild Prairie Recipe pet food bag with "Highest Protein" label; 70% animal ingredients, 30% vegetables, no artificial preservatives.
ACANA
Wild Prairie 2 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (68)
€26.99
(€13.50/kg)
Variants available: 2
Metal dog leash with a chain design and a padded black handle for comfort.
Exclusive
AniOne
Short Chain Lead
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€26.99
Royal Canin Veterinary Skin Care dog food bag featuring a black and white dog illustration, with "ROYAL CANIN" and "SKIN CARE" prominently displayed.
New
ROYAL CANIN
Veterinary Skin Care Dry Dog Food 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€27.99
(€14.00/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Hypoallergenic dog food bag, featuring a black and white dog illustration, labeled "Moderate Calorie" and "Veterinary."
New
ROYAL CANIN
Veterinary Hypoallergenic Moderate Calorie Dry Dog Food 1.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (83)
€27.99
(€18.66/kg)
Variants available: 2
A bag of Pedigree dog food for adults, 7 kg, with beef and vegetables, featuring a smiling golden retriever and highlighting natural ingredients.
Pedigree
Adult Beef & Vegetables 7kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€27.99
(€4.00/kg)
Black adjustable dog harness with padded mesh lining and metal D-ring, labeled "Antone Pet Store"
Exclusive
AniOne
H-Harness with Magnetic Buckle S
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€27.99
Variants available: 2
Royal Canin Puppy Maxi dog food bag, featuring a German Shepherd puppy, highlights immune system support, brain development, and adapted kibble size.
ROYAL CANIN
Maxi Puppy 3kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€27.99
(€9.33/kg)
Royal Canin Puppy Medium dog food bag with a puppy image, emphasizing immune support, brain development, and adapted kibble size.
ROYAL CANIN
Medium Puppy 3kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€27.99
(€9.33/kg)
Jar of ProDen PlaqueOff soft chews for small/medium dogs with dog image, VOHC Accepted badge and pictured chew pieces.
New
ProDen
PlaqueOff Soft Chews Dog 120pk
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€28.99
(€214.74/kg)
ACANA Singles Formula Grass-Fed Lamb dog food bag in pink, showcasing raw lamb and Okanagan apples with key ingredient details.
ACANA
Grass-Fed Lamb 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (27)
€28.99
(€14.50/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Veterinary Gastrointestinal Moderate Calorie dog food bag featuring a silhouette of a dog, emphasizing digestive health.
ROYAL CANIN
Veterinary Gastrointestinal Moderate Calorie Dry Dog Food 2 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (22)
€28.99
(€14.50/kg)
Variants available: 2
Bag of GAIN Active Pet Nutrition dog food, featuring three dogs on the front, with text highlighting its benefits and ingredients.
GAIN
Active 15kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€28.99
(€1.93/kg)
Petfuzion GLANDEASE chews pouch showing cat and dog; visible text: "For Improved Anal Gland Health", "Chicken Flavour", "For Cats & Dogs".
Duggan Vet
Glandease Chew Pouch 30 Piece(s)x30
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.99
(€187.44/kg)
Variants available: 2
Petfuzion GLANDEASE powder for anal gland health, chicken flavour, for cats & dogs, 160g.
Duggan Vet
Glandease Powder 160g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.99
(€181.76/kg)