-10% discount on everything for orders over €49

Dog
Cat
Vet diets

Add your favourite items to your shopping cart and receive a 10% discount* on everything for orders over €49 between 11th and 13th January.

Discount code: NEWYEAR10

Activate the voucher now

* The voucher is only valid in the Maxi Zoo online shop from 11th January until 13th January with a minimum purchase value of €49. Cannot be combined with already discounted items or other vouchers, promotions or discounts.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Dog size
Sort by
1121 Products
Light blue pet harness with pink trim, featuring a metal D-ring for leash attachment and breathable mesh design.
Exclusive
AniOne
Pepe & Kitty Waistcoat Harness blue XXXXS
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (12)
€15.99
Variants available: 2
deal
James Wellbeloved Senior dog food bag, rich in lamb & rice, for dogs 7+ years, hypoallergenic, 2kg.
James Wellbeloved
Lamb & Rice 2 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (76)
€15.99
(€8.00/kg)
Variants available: 2
deal
James Wellbeloved Senior dog food bag for dogs 7+ years, rich in turkey & rice, hypoallergenic, 2kg.
James Wellbeloved
Senior Turkey & Rice 2 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (71)
€15.99
(€8.00/kg)
Variants available: 2
SALE
Puppy milk powder canister labeled "PetBalance Life Start Junior Care," featuring a puppy image, 800g size, and multilingual text.
Exclusive
PetBalance
Life Start puppy milk powder 800 g
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (17)
You save 20%
€15.99
(€19.99/kg)
€19.99
SALE
Bottle of Petbalance Support Joint Serum Extra for pets, featuring a golden retriever on the label and multilingual text about joint support.
Exclusive
PetBalance
Support Joint Serum Extra 100ml
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (8)
You save 20%
€15.99
(€159.90/l)
€19.99
SALE
Dental care serum for pets, featuring a golden retriever and a cat on the label, with text in multiple languages.
Exclusive
PetBalance
Support Dental Care Serum 100ml
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
You save 20%
€15.99
(€159.90/l)
€19.99
Gain Elite Grain Free dog food for small dogs, 2kg bag, featuring salmon, with labels for adult nutrition and hypoallergenic benefits.
GAIN
Grain-Free Small Dogs Adult Salmon 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€16.99
(€8.50/kg)
Variants available: 3
Gain Elite Grain Free Adult Salmon dog food for big dogs over 20kg, 2kg bag, featuring nutritional claims and ingredients.
GAIN
Grain-Free Big Dogs Adult Salmon 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€16.99
(€8.50/kg)
Variants available: 2
Pedigree Adult dog food bag, 3 kg, featuring a bowl of kibble and claims of natural ingredients, prebiotics, and superfoods.
Pedigree
Adult Beef and Vegetables 3kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€16.99
(€5.66/kg)
Brown leather padded dog leash coiled with chrome snap hook and D-ring, red tag reading 'WAU DOG'.
New
WAUDOG
Lead Classic brown XS
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€16.99
Variants available: 2
Black padded dog jacket with zipper and pocket, featuring PETA Vegan Award 2025 badge for companion animals.
Exclusive
AniOne
Lilly reflective winter coat 24 cm
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (30)
€16.99
Variants available: 7
SALE
Container of Petbalance Support Vital Moor, a 500g dog dietary supplement with a golden retriever on the label.
Exclusive
PetBalance
Support VitalMoor 500g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (28)
You save 20%
€17.59
(€35.18/kg)
€21.99
Dog food bag featuring "Burns" brand, labeled "Weight Control" with "Chicken & Oats" for adult/senior dogs.
Burns
Weight Control Adult/Senior 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€17.99
(€9.00/kg)
Variants available: 3
Dog food bag with a German Shepherd and Cavalier King Charles Spaniel, labeled "Burns Original Fish & Brown Rice Adult/Senior Dogs."
Burns
Original Adult/Senior Fish 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€17.99
(€9.00/kg)
Variants available: 3
A bag of Burns Puppy Original dog food featuring a golden retriever and a black and white puppy on the front, labeled "PUPPY ORIGINAL CHICKEN & RICE."
Burns
Original Puppy Chicken & Rice 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€17.99
(€9.00/kg)
Variants available: 3
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit Classic Senior Fish & Classic Mix cat food in jelly, 48 x 100g, with duck, beef, turkey, and cod flavors.
Exclusive
MultiFit
Wet Food Cat Senior Jelly Fish & Classic Mix 48x100g
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (2)
€17.99
(€3.75/kg)
Light blue pet harness with a padded design, featuring a metal D-ring for leash attachment and gray accents.
Exclusive
AniOne
Optimal Fit Harness blue XXXS
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (4)
€17.99
Variants available: 6
Black pet leash with a mesh design and a sturdy clip for attachment, laid flat against a white background.
Exclusive
AniOne
Strong leash L-XL
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€17.99
Bag of Go Native grain free dog food Wild Atlantic Herring with carrot & kale, small kibble size, 70% meat content.
Go Native
Small Herring Carrot Kale 1.5kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€17.99
(€11.99/kg)
A camouflage-patterned dog harness with a black trim, featuring adjustable straps and metal D-rings for leash attachment.
Exclusive
AniOne
Knitted Vest Camouflage XXXXS
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (12)
€17.99
Variants available: 2
A stylish black and white pet harness with a unique speckled pattern, featuring a sturdy D-ring for leash attachment.
Exclusive
AniOne
Soft Waistcoat XXXXS
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (18)
€17.99
Variants available: 5
Real Nature Sensitive natural clumping cat litter with cassava, plant fibers, ultra-firm clumps, soft on paws, unscented, 6kg.
Exclusive
REAL NATURE
Clumping Natural Litter Sensitive Cassava 6 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (95)
€17.99
(€3.00/kg)
Dog food packaging featuring two dogs, labeled "SENSITIVE PORK & POTATO," suitable for adult and senior dogs.
Burns
Sensitive Adult/Senior Pork 2 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€18.49
(€9.25/kg)
Variants available: 2
Pink and red adjustable dog leash with metal clasp and Amour brand tag.
Exclusive
AniOne
Double Lead 2 Metres M
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€18.99
Variants available: 2
SALE
Gain Elite Complete Dog Nutrition for small senior dogs, 6kg bag featuring a Papillon dog on the front, with key benefits listed.
GAIN
Elite Small Dog Senior 6 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 20%
€19.19
(€3.20/kg)
€23.99
A colorful dog leash featuring a red and blue striped design, with a sturdy metal clip for attachment.
Exclusive
AniOne
adjustable rope leash S-L blue / red
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
Variants available: 2
Bag of Premiere I love my cat clumping litter with lavender scent, limited edition, 12 kg, product of Canada.
Exclusive
PREMIERE
Excellent Lavender Scent 12 kg
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (20)
€19.99
(€1.67/kg)
Blue pet leash with a padded handle and metal clips, designed for comfort and durability.
Exclusive
AniOne
Reflective Comfort Leash blue S-M, 2 m
Rating: 3.6 out of 5 stars
3.6 (27)
€19.99
Variants available: 3
SALE
Dog food bag from Edgard Cooper for senior dogs, labeled "Magnificent Free-Run Chicken & Norwegian Salmon," grain-free with fruit illustrations.
Edgard & Cooper
Senior Chicken and Salmon Dry Dog Food 2.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 20%
€19.99
(€8.00/kg)
€24.99
Variants available: 2
Yellow pet waist bag with two zippered pockets and a circular logo, designed for carrying pet essentials.
Exclusive
AniOne
Hip Bag orange
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (3)
€19.99
Colorful box of Purina Felix Original cat food with a playful cat, labeled "Mixed Selection in Jelly," 40 pouches, no colorants.
Felix
Mixed Selection 4 in jelly 40x85g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€19.99
(€5.88/kg)
James Wellbeloved Puppy Junior dog food bag, rich in lamb & rice, hypoallergenic, 2kg, with images of three puppies.
James Wellbeloved
Junior Lamb & Rice 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (69)
€19.99
(€10.00/kg)
James Wellbeloved Grain Free Adult Dog Food, rich in turkey & vegetable, hypoallergenic, 1.5kg bag with three dogs on front.
James Wellbeloved
Turkey & Vegetables (Grain-Free) 1.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (74)
€19.99
(€13.33/kg)
Variants available: 2
James Wellbeloved Puppy/Junior dog food bag, rich in turkey & rice, hypoallergenic, 2kg, for puppies up to 14 months.
James Wellbeloved
Junior Turkey & Rice Dry Dog Food 2 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (79)
€19.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
James Wellbeloved Adult dog food bag, rich in lamb & rice, for 1-7 years, hypoallergenic, supports digestion, skin, coat, and immune system, 2kg.
James Wellbeloved
Lamb & Rice 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (52)
€19.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2
James Wellbeloved Adult dog food bag, rich in turkey & rice, for 1-7 years, hypoallergenic, supports digestion, immune system, skin & coat, 2kg.
James Wellbeloved
Turkey & Rice 2 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (68)
€19.99
(€10.00/kg)
Variants available: 2