Hop into Savings: 15% off everything this Easter!

Dog
Cat
Vet diets
Small animal
Garden & pond

“Hop into Savings: 15% off everything this Easter! “

Celebrate Easter with special offers for your beloved pets! Save 15% site wide when you spend over €69.

Valid online only from 19th –  21st April 2025 🎉

Add your favourite products to your cart and get 15% off with code: EASTER2025

 

Redeem offer here

 

* Only valid on www.maxizoo.ie and cannot be combined with other vouchers or promotions. Only valid between 19th and 21st April.

Brands
Type
Pet Category
Cat litter material
Area of application
Characteristics
Snack type
Phases of life
Consistency
Package Type
Sort by
2158 Products
ACANA Singles Formula Grass-Fed Lamb dog food bag in pink, showcasing raw lamb and Okanagan apples with key ingredient details.
ACANA
Grass-Fed Lamb 2 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (27)
€28.99
(€14.50/kg)
Variants available: 2
Interactive green pet feeder with multiple levels and holes for treats, set on a white base, branded "catit."
Catit
Senses 2.0 Food Tree
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (43)
€28.99
Royal Canin Veterinary Gastrointestinal Moderate Calorie dog food bag featuring a silhouette of a dog, emphasizing digestive health.
ROYAL CANIN
Veterinary Gastrointestinal Moderate Calorie Dry Dog Food 2 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (22)
€28.99
(€14.50/kg)
Variants available: 2
Three Real Nature pet products: "Optimal Menue für Meerschweinchen" for guinea pigs, "Premium Dinkelstreu" bedding, and "Golden Straw" bedding.
Exclusive
REAL NATURE
Guinea Pig Gift Set 3-piece 10.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.79
(€2.84/kg)
Petfuzion GLANDEASE powder for anal gland health, chicken flavour, for cats & dogs, 160g.
Duggan Vet
Glandease Powder 160g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.99
(€181.76/kg)
Petfuzion GLANDEASE chews pouch showing cat and dog; visible text: "For Improved Anal Gland Health", "Chicken Flavour", "For Cats & Dogs".
Duggan Vet
Glandease Chew Pouch 30 Piece(s)x30
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.99
(€187.44/kg)
Variants available: 2
Royal Canin Dental Care Mini dog food bag with small dog illustration and text on reducing tartar formation by up to 69%.
ROYAL CANIN
Mini Dental Care Dry Dog Food 3 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (9)
€29.99
(€10.00/kg)
A rolled black dog leash with a reflective silver stripe and a sturdy metal clip, featuring a logo patch that reads "Dog Creek Outdoor Gear."
Exclusive
Dogs Creek
drag line Explorer black 5 m
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (40)
€29.99
Variants available: 2
Select Gold Medica Veterinary Diet Nierendiät dog food bag, 2.5 kg, labeled as a renal diet with low phosphorus for kidney support.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica kidney diet 2.5 kg
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (17)
€29.99
(€12.00/kg)
Select Gold Medica Veterinary Diet Schonkost, 2.5 kg bag, designed for gastrointestinal health, featuring a fresh-pack zipper.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Light Dry Cat Food 2.5 kg
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (31)
€29.99
(€12.00/kg)
Select Gold Medica Veterinary Diet Schonkost cat food bag, 2.5 kg, labeled as highly digestible for kittens, featuring chicken.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Gastrointestinal Kitten Dry Cat Food 2.5 kg
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (6)
€29.99
(€12.00/kg)
Select Gold Medica Veterinary Diet Liver Diet cat food bag, 2.5 kg, featuring a fresh-pack zipper and text in multiple languages.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Liver Diet Dry Cat Food 2.5 kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (9)
€29.99
(€12.00/kg)
A cozy, mint green pet cave with a fluffy interior, designed for small animals to snuggle and rest comfortably.
Exclusive
AniOne
Fluffy Cat Cave Mint mint
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€29.99
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit adult cat food box featuring "Duo Fish & Classic Mix" with 92 x 100g servings, including flavors like beef, turkey, and salmon.
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit 'Simply Good' cat food box with orange tabby, 'SAUCE' bowl image and 'Adult Chicken Mix' label (92x100g)
Exclusive
MultiFit
Chicken Mix Adult in Sauce 92x100g
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (96)
€29.99
(€3.26/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit Tasty Duo cat food box with orange cat, "Duo Fish & Classic Mix", "Jelly" and "Adult" labels.
Select Gold Medica Veterinary Diet bag for cats, 2.5 kg, labeled "Reduktion + Diabetes" with text in multiple languages about obesity and diabetes.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Reduction and Diabetes Dry Cat Food 2.5 kg
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (31)
€29.99
(€12.00/kg)
Select Gold Medica Veterinary Diet Harnsteindiät Struvit dog food bag, 2.5 kg, with text on urinary stone diet and ingredients.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Urinary Stone Dry Cat Food Poultry 2.5 kg
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (27)
€29.99
(€12.00/kg)
Variants available: 2
Select Gold Medica Veterinary Diet Hypoallergenic dog food, 2.5 kg bag, featuring a green and white design with a dog silhouette.
Exclusive
SELECT GOLD
Medica Hypoallergenic Dry Cat Food Poultry 2.5 kg
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (30)
€29.99
(€12.00/kg)
Gray pet carrier bag with adjustable shoulder strap and multiple zippered pockets.
Exclusive
AniOne
Running and Training Bag
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (1)
€29.99
SALE
Purina Pro Plan Adult cat food bag featuring a cat's face, labeled "Vital Functions," with salmon as the number one ingredient.
PRO PLAN
Original Adult Vital Functions 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 20%
€31.19
(€10.40/kg)
€38.99
SALE
Purina Pro Plan Senior cat food, 3kg bag, featuring a tabby cat on the front, labeled "7+" and "LONGEVIS®," with "No.1 ingredient Salmon."
PRO PLAN
Adult 7+ LONGEVIS Salmon Dry Cat Food 3 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 20%
€31.19
(€10.40/kg)
€38.99
15kg bag of "Time Puppy & Sapling" puppy food, featuring playful greyhounds and highlighting bone strength for greyhounds and whippets.
Time
Puppy & Sapling 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.49
(€2.10/kg)
Metal dog leash with a chain design and a padded black handle for comfort.
Exclusive
AniOne
Short Chain Lead
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.99
Bottle of VetPro Plus™ for joint mobility with Omega 3, 250ml, featuring a running golden retriever on the label.
Duggan Vet
Vet Pro plus 250ml
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.99
(€127.96/l)
Gain Pet Nutrition Supreme dog food bag with a Bernese Mountain Dog and Beagle, showcasing "Premium Meaty Recipe" and nutritional benefits.
GAIN
Supreme 15kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.99
(€2.13/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Purina Felix Original Fish Selection in Jelly, 80 pouch mega pack, featuring a playful black and white cat on the packaging.
Felix
Fish Selection 1 in jelly 80x85g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€31.99
(€4.70/kg)
EVERYDAY LOW PRICES
Felix Original cat food mega pack with a playful black and white cat, labeled "80 Pouch Mega Pack" and "Mixed Selection in Jelly."
Black dog leash made of durable rope with leather accents and metal clips, designed for pet safety and control.
Exclusive
AniOne
Nylon Retriever Lead Activity
Rating: 2.9 out of 5 stars
2.9 (14)
€31.99
SALE
Ceramic pet water fountain with a white top and a light blue base, designed for cats and small dogs.
Exclusive
AniOne
TOWER ceramic drinking fountain
Rating: 2.6 out of 5 stars
2.6 (27)
You save 20%
€31.99
€39.99
SALE
Black and white pet water fountain with a smooth, rounded design and a central peak for water flow.
Exclusive
AniOne
ceramic drinking fountain GLORIA
Rating: 2.5 out of 5 stars
2.5 (51)
You save 20%
€31.99
€39.99
Royal Canin Fussy Exigent cat food bag with a brown cat image, labeled "Highly Appetizing" and "Tested and Approved by Owners of Fussy Cats."
ROYAL CANIN
dry cat food, adult, fussy exigent 2 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (54)
€31.99
(€16.00/kg)
Variants available: 3
15kg bag of Time Record Breaker super-premium dog food with a greyhound on the front; ingredients: chicken, rice, salmon, eggs.
Time
Record Breaker 15 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€32.99
(€2.20/kg)